Reverzní hypotéka, lidově hypotéka naruby, je produkt, který lidem v důchodovém věku zajistí střechu nad hlavou a zároveň jim může přinést finanční příspěvek na stáří. V současné době připravuje česká vláda zákon o úvěrech, který této hypotéce může otevřít cestu na český trh.
Tento druh hypotéky by mohly nabízet pouze banky nebo pojišťovny s pojišťovací licencí. Jedná se o hypotéku při které dochází k výplatě renty a proto je zákonem řazena mezi pojištné produkty.
Na jednom účtu vám za rok vydělá 8 tisíc, na čtyřech o 4,5 tisíce víc.
A jak to funguje?
Bance nebo pojišťovně prodá klient svoji nemovitost, ale nemusí se stěhovat a má zaručené doživotní užívání. Při prodeji vyplatí banka klientovi jednorázovou částku a následně vyplácí pravidelnou doživotní rentu. Využít by ji mohli i lidé v invalidním důchodu, kteří by nezvládli výdaje spojené s nemovitostí. Tento druh hypotéky funguje například v USA, Kanadě, Velké Británii nebo Austrálii.
Výhody a nevýhody
Vše má své pro a proti. Důvodem proč zvolit hypotéku naruby je zlepšení finanční situace v době, kdy důchody klesají. Správa nemovitosti by připadla bance, klient si platí energie. Banka by převzala náklady i v případě živelných pohrom, jako je povodeň nebo zásah blesku. Další výhodou je i to, že se senior nemusí stěhovat na stáří do menšího a levnějšího bytu a může dožít ve svém.
Nevýhodou je etická stránka. Banka při odkupu kalkuluje se smrtí zájemce, obchod se jí musí vyplatit. Může nastat i situace, kdy klient zemře brzy po uzavření smlouvy a banka vyplatí jen malou část hodnoty nemovitosti. Po smrti majitele přejde vlastnické právo na banku, neprochází dědickým řízením a dědicové na nemovitost nemají nárok. Další minus je fakt, že banka vykoupí nemovitost za výrazně nižší cenu, než je její tržní hodnota. Z těchto důvodů je reverzní hypotéka vhodnější pro lidi bez dědiců.