FinExpert.e15.cz

Hypotéka: Na dlouho či zvolit raději kratší splatnost?

Jednou z klíčových otázek při výběru hypotéky je kromě doby fixace či výběru banky také délka splatnosti, respektive doby, po kterou budete měsíc co měsíc hypotéku splácet.
Hypotéka: Na dlouho či zvolit raději kratší splatnost?

Hypotéka je velký a hlavně dlouhodobý závazek, který je třeba důkladně zvážit. Jedná se o účelový úvěr na bydlení, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti, a tak je banka v případě, že úvěr nebudete splácet, oprávněná uspokojit svoji pohledávku prodejem nemovitosti. Ještě větší riziko vám hrozí, kupujete-li byt družstevní a ručíte jinou nemovitostí, v nejhorším případě tak můžete přijít jak o byt, tak o zástavu. Opatrnosti tedy není nikdy příliš.

Hlavně vaše finanční možnosti rozhodnou o tom, jak dlouhodobým závazkem pro vás hypotéka bude, doba splatnosti ovlivní samozřejmě také výši splátky. Každý klient by měl především maximálně odpovědně plánovat svůj budoucí „finančně-životní“ vývoj. Pokud například mladá rodina plánuje dítě, tak mateřská dovolená téměř vždy přináší pokles příjmů. Důležité tedy je nerozhodovat se pouze podle aktuální situace klienta, ale podle prognózy do budoucna a vždy si zpracovat rozbor příjmů a výdajů s ohledem na kupovanou nemovitost, zohledněte tedy nové náklady na bydlení, další investice například do rekonstrukce.

Vysoká či nízká

Pro co se rozhodnout? Je lepší vysoká splátka na pár let nebo nízká na dlouhou dobu? „Vždy preferuji – tedy s ohledem na klienta – nižší splátku + možnost mimořádné splátky v době fixace. Při stanovení konkrétní měsíční splátky je důležité zvážit, co klient bez problémů vzhledem ke svým výdajům, unese,“ říká finanční poradce Petr Hrnka. Proto raději volte o pár let delší splatnost s nižší splátkou, a částku, kterou byste mohli eventuálně využít na splácení při kratší době splatnosti, spořte, nebo investujte. „Pokud má klient plánovaný mimořádný příjem, tak je možné nastavit vyšší splátku, která je pro klienta v konečném důsledku výhodnější,“ doplňuje Hrnka.

Čím tedy začít?

Ještě dříve, než začnete přemýšlet, jaký byt koupit a u kterého ústavu si hypotéku vzít, zvažte, zda jste vůbec schopni ji splácet. Máte stabilní zaměstnání s pravidelným příjmem? Má takové zaměstnání i váš manžel či manželka? Snadno se může stát, že jeden z vás přijde o práci a i krátkodobý příjmový výpadek může ohrozit vaši schopnost splácet hypotéku. Je v případě takovéhoto výpadku někdo, kdo by vám krátkodobě vypomohl? Nebo máte úspory, které v případě nouze můžete využít? Vystačí-li váš příjem na splátky hypotéky jen tak tak, bez jakékoli rezervy, raději na ni zapomeňte. A jste si koupí bytu zcela jisti? Ano, byt je možné prodat i s hypotékou, ale je to již komplikace, obzvlášť ručíte-li jinou nemovitostí.

Pokud jste vše zodpovědně promysleli, přesto přišla nečekaná událost, a vy nyní nejste schopni původně nastavenou výši splátky utáhnout, existuje řešení. Pokud je ještě prostor můžete si dobu splatnosti prodloužit. Záleží na výběru banky. Některé banky nabízí maximální dobu splatnosti 30 let, některé 35 či 40 let.

„Prodloužení splatnosti hypotečního úvěru je možné dle obchodních podmínek příslušné banky. Troufnu si říct, že je to dnes již běžná záležitost. Platí ale jedno pravidlo: klient musí aktivně a hlavně včas s bankou komunikovat. Poplatek za prodloužení splatnosti je ze strany banky často odpuštěn, zohledňuje se aktivní a včasná komunikace a tíživá životní situace klienta. Některé banky dokonce tento poplatek zahrnují přímo do ceny úvěru. Poplatek za prodloužení úvěru se pohybuje v rozmezí 0 – 5 000 Kč,“ dodává Petr Hrnka.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená