FinExpert.e15.cz

Hypoteční novinky I: Pružná Komerční banka

Jak vyřešit finanční potíže při splácení hypotéky? Novinka Komerční banky umí pružně reagovat na nepředvídané situace.

Hypoteční úvěry jsou v posledních letech velmi oblíbené a doba, kdy úrokové sazby hypotéky byly vysoko na 8 % p.a. už je nenávratně pryč. Zájem o hypotéky zvyšují nízké úrokové sazby a snaha developerských společností nabídnout za nejatraktivnější cenu nové bydlení z obav před vyšší DPH od roku 2008. Trh s hypotékami je pro banky velmi zajímavý a ziskový, takže je přirozené, že svádí mezi sebou navzájem tvrdý konkurenční boj. Jde o bezpečný produkt: banka má klientem zajištěný stabilní příjem na několik let až desetiletí a přitom ho má pojištěný zastavenou nemovitostí.

Tři banky v minulých dnech představily svoje novinky na trhu hypoték, připravili jsme proto pro vás jejich přehled. Komerční banka je první.

Když flexibilní opravdu znamená pružná

Novinka Komerční banky má název Flexibilní hypotéka a bude v nabídce od 9. května 2007, kdy nastanou v Komerční bance další významné produktové změny, hlavně v oblasti internetového bankovnictví.

Snížení splátky až o 50 %

Nová hypotéka umožňuje pružně změnit výši splátky úvěru i v průběhu jeho splácení. Pokud se vaše finanční situace zhorší, můžete požádat o snížení původně sjednané výše splátky až o polovinu. Tím se vám automaticky prodlouží celková doba splatnosti, limitem je maximálně splatnost 30 let.

Příklad: Když platíte měsíčně splátku ve výši 10 000 Kč a máte splatnost hypotéky např. 15 let, můžete požádat o snížení splátky až na 5 000 Kč měsíčně. Tím se vám samozřejmě prodlouží doba splatnosti, která však nesmí přesáhnout 30 let. To znamená, že pokud by snížením splátky vznikla splatnost delší než 30 let, banka vám umožní snížit splátku jen částečně tak, aby tato doba nebyla překročena. Horním omezení je rovněž věková hranice 75 let žadatele, kdy by hypotéka měla být splacena.

Zvýšení splátky až o 100 %

Pokud se naopak rozhodnete dobu splatnosti zkrátit, a tím snížit celkovou sumu úroků, které za hypotéku zaplatíte, můžete si nechat splátku zvýšit, a to až o 100 procent splátky sjednané při uzavření smlouvy. Hypotéku tak můžete rychleji umořit.

Příklad: Při měsíční splátce 10 000 Kč můžete svoji splátku zvýšit až na 20 000 Kč. Zkrátíte si tak dobu splatnosti i úroky.

Přerušení na tři měsíce

Poslední možností je umožnění v případě potřeby přerušit splácení hypotéky až na tři měsíce.

Příklad: Při finanční nouzi, nemoci anebo když si chcete vytvořit rozpočet na dovolenou, požádáte Komerční banku o přerušení splátek max. na tři měsíce během jednoho roku. Tím opět dojde k prodloužení splatnosti úvěru. Přerušovat splátku na max. 3 měsíce můžete každý rok, přičemž banka nepoužívá kalendářní rok, ale fixní rok, od kdy vám přidělila hypotéku (např. od 15. května 2007 do 14. května 2008). Opět zde platí hranice max. 30leté splatnosti, takže nejde odkládat splátky do nekonečna.

Jednou za rok a dost

Každou z těchto změn lze provést vždy jednou za dvanáct měsíců, poprvé pak za dvanáct měsíců od uzavření smlouvy. Dvanáctiměsíční "čekací" lhůta je hlavně proto, aby někteří klienti tuto nabídku nevnímali jako okamžité řešení svých finančních potíží a nemohli ji zneužívat. Z podobných důvodů banka stanovila i možnost využít jen jednu ze tří změn během roku (v opačném případě by si plátce hypotéky mohl dovolit např. splátkové prázdniny během posledních tří měsíců ve starém roce a pak první tři měsíce v novém roce, což by bylo rizikové jak pro banku, tak i pro samotného klienta).

Nechci pružnost zadarmo

Každý, kdo se rozhodne pro Flexibilní hypotéku, bude za tuto tzv. opci (umožnění práva využít těchto služeb) připlácet 100 Kč měsíčně ke stávajícímu poplatku. Všechny jednotlivé změny pak již bude mít zdarma a budou realizovány ihned. Tuto hypotéku si mohou sjednat nejen noví klienti KB, ale "dokoupit" si ji mohou i stávající zákaznící. V obou případech však běží čekací doba 12 měsíců od sepsání smlouvy, resp. dodatku ke smlouvě a teprve po uplynutí roku můžete využívat pružných výhod. Cenu zvýšenou o 100 Kč však budete platit ihned po podpisu smlouvy.

Příklad nového klienta: Za sjednání hypotéky zaplatíte běžnou cenu 0,8 %, min. 9 000, max. 28 000 (mimo poplatkové prázdniny). Za vedení úvěrového účtu poté platíte měsíčně 150 Kč plus dalších 100 Kč za umožnění flexibility. Celkem tedy zaplatíte 250 Kč měsíčně za vedení úvěrového účtu.

Příklad stávajícího klienta: Zajdete do Komerční banky a požádáte o změnu své stávající hypotéky na Flexibilní hypotéku. Od následujícího měsíce vás bude stát vaše stávající hypotéka o 100 Kč více, tj. také 250 Kč měsíčně.

Vrátit se zpět na běžnou hypotéku je možné a budete poté platit zase o stokorunu méně. Změna se provede od následujícího měsíce.

Hypotéky na každé pobočce

Komerční banka změnila i organizaci prodeje svých hypoték. Už není nutné chodit do specializovaných hypotéčních center, ale podle banky jsou v každé pobočce vyškolení specialisté na hypoteční úvěry, konkrétně jde o cca 2 000 specialistů.

Vyplatí se?

Flexibilní hypotéka opravdu umožňuje pružně reagovat na stávající finanční situaci, kterou její plátce prochází. Pružně, ale hlavně rychle (den po změně) umí trvale snížit splátky v případě neplánovaných poklesů příjmů, umožňuje odložit splátky bez složitého zdůvodňování a placení poplatků a naopak umí počítat s vyšším příjmem, když dojde k vašemu kariérnímu postupu, kdy lze hypotéku snadno umořit. Stokorunu měsíčně lze vnímat jako pojištění: buď chci mít klid a pojistím se anebo to risknu. V obou případech to pak mohou být vyhozené peníze, nebo naopak pomoc v případě potřeby. Komerční banku za tuto šanci chválíme, jde o dobrou nabídku.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Tři poznám ky:
Dalibor Z. Chvátal
18. 5. 2007, 06:11
Tři poznám ky:
petr
17. 5. 2007, 13:25
Banky se snaží
Rada
3. 5. 2007, 13:38
Dvě věci
Martin V.
3. 5. 2007, 12:13
Re:Jen Marketing - reklamstina
Kocour
3. 5. 2007, 11:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená