FinExpert.e15.cz

Hypoteční banky soupeří o nejnižší sazbu

Úrokové sazby nově poskytnutých hypotečních úvěrů se během listopadu opět snížily. Pokles nebyl již tak zřetelný jako v říjnu, potvrdilo se však, že v nejbližší době se rychlého zvyšování sazeb hypoték ještě zřejmě obávat nemusíme. Hodnota Fincentrum Hypoindexu klesla o 0,02 procentního bodu na 4,85 %.
Hypoteční banky soupeří o nejnižší sazbu

Hodnota příštího Hypoindexu s prosincovými výsledky bude pravděpodobně ještě o něco nižší. Od začátku října do poloviny prosince vyhlásilo snížení úrokové sazby pro vybrané fixační doby osm z deseti bank. Některé za tu dobu snižovaly sazby i opakovaně. Sotva některá z bank vyhlásila, že zlevňuje hypoteční úvěry, okamžitě ji následovaly rychle za sebou ostatní banky. K nejrychlejší vlně snižování sazeb došlo právě počátkem prosince, což se v grafu projeví příští měsíc. Kromě toho některé banky přinesly klientům další motivaci v podobě snižování některých poplatků.

Klepněte pro větší obrázek

* Vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry.
Zdroj: Fincentrum


Obavy z vysokých sazeb jsou rozptýleny

Zatím se tedy vůbec neprojevily obavy ze zvyšování tržních úrokových sazeb, které na finančním trhu panovaly v polovině letošního roku a které přinesly značné zvýšení sazeb i u nově sjednávaných hypoték. Tento vývoj je dobře vidět z grafu: rychlý růst, který začal v červnu a skončil na hodnotě 5,05 % v září. Poté, co bylo zřejmé, že ČNB ještě nějakou dobu sazby zvyšovat nehodlá, začaly banky úrokové sazby velmi rychle zase snižovat s cílem získat si tím nové klienty. Ukazuje to značný propad hodnoty Hypoindexu v říjnu. Do budoucna je však nutné se zvyšováním sazeb počítat.

Zdravá konkurence

Mimo jiné se potvrdilo, že razantní akce na podporu prodeje mohou být pro banku velmi úspěšné. Například značné snížení úrokových sazeb nebo viditelné snížení poplatků může bance skutečně přivést mnoho nových klientů na úkor ostatních bank. A jelikož na trhu panuje mezi deseti hypotečními bankami velká konkurence, musí se přizpůsobit i ostatní. Pro každou z nich je důležité získat si pro sebe co nejvíce klientů a zaujmout tak v rámci svých možností co nejvyšší podíl na hypotečním trhu. Protože klient, který v bance čerpá hypotéku, si u ní pravděpodobně sjedná i další produkty, od běžného účtu až po životní pojištění, pokud jej banka zprostředkovává. A jelikož je hypotéka produkt dlouhodobý, bance se takový klient zcela jistě vyplatí.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum.cz

Přestože si nyní hypoteční banky mezi sebe rozdělují trh, není třeba se obávat, že by se v budoucnu další žadatelé o hypoteční úvěry nenašli. Zájemců o nové bydlení ubývat nebude a právě v blízké budoucnosti lze navíc očekávat zvýšený zájem o výstavbu nových bytů a domů předtím, než se zvýší DPH na stavební práce. Kromě toho se snaží o podporu zájemců o bydlení i stát, příkladem je nyní aktuální úvěr pro mladé lidi do 36 let od Státního fondu rozvoje bydlení. Je skutečností, že lidí, kteří si mohou hypotéku dovolit, není zas tak mnoho. V současnosti mají hypotéku jen asi dvě procenta obyvatel České republiky. Přesto se do budoucna počítá s tím, že nemovitostí financovaných hypotékou přibude, tak jak tomu je v ostatních vyspělých zemích. A v současnosti navíc pro volbu hypotéky hovoří stále ještě i nízké úrokové sazby.

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: Fincentrum.cz

O tom, že strategie snižování sazeb a poplatků se bankám vyplácí, svědčí i následující čísla. V listopadu banky celkově sjednaly o 240 hypotečních úvěrů více než v předchozím měsíci, objem poskytnutých prostředků se zvýšil o téměř 270 mil. Kč. O něco se snížila průměrná výše nových hypoték, a to o necelých 22 000 Kč. Stále však převyšuje hodnotu 1,3 mil. Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Metodika Fincentrum Hypoindexu

Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená