FinExpert.e15.cz

Hypoteční banka: peníze proplatíme i zpětně, doklady doložíte později

Hypoteční banka nově umožňuje jak zpětné proplacení prostředků, tak doložení účelu čerpání zpětně. Obě novinky opět rozšiřují přístup zájemců o hypotéku k penězům. S využitím první služby může klient profinancovat již dříve zaplacené vlastní prostředky použité v souvislosti s pořízením nemovitosti. Druhá služba umožňuje uvolnit peníze, pokud je klient z určitých důvodů schopen průkazně doložit účel užití prostředků až následně po vyčerpání úvěru. ¨

Jak to funguje zpětné proplácení

Pan Novák dal dohromady všechny úspory, koupil pozemek a začal stavět dům. Hrubá stavba je hotová, úspory jsou pryč a je třeba si půjčit. Zajde do banky a ta mu půjčí nejen na dostavbu domu, ale navíc také proplatí faktury za hrubou stavbu a nákup pozemku, které pan Novák hradil v hotovosti. Pan Novák má nyní hypotéku a k tomu na účtu zpátky své peníze na další. investice do domu např. na hotovostní platby spojené s výstavbou nemovitosti.

Zpětně se proplácí maximálně za poslední dva roky

Díky zpětnému proplacení prostředků může klient Hypoteční banky účelovým hypotečním úvěrem profinancovat již dříve zaplacené vlastní prostředky použité v souvislosti s výstavbou či rekonstrukcí nemovitosti. Získané peníze ze zpětného proplacení je třeba opět použít na investici do nemovitosti (např. na dokončovací práce, kdy je platba požadovaná v hotovosti).

Klient může z hypotečního úvěru proplatit již uhrazené faktury, popř. kupní cenu do max. výše 75 % úvěru. Proplatit je možné vše, co bylo investováno do nemovitosti, která je objektem úvěru, příp. která souvisí s objektem úvěru (např. lze zpětně proplatit kupní cenu pozemku, pokud klient s využitím hypotečního úvěru na tomto pozemku bude financovat výstavbu).

Proplatit lze doklady staré max. 2 roky před podáním žádosti o proplacení. K žádosti musí klient doložit faktury nebo kupní smlouvu a doklady prokazující úhradu (tedy výpis z účtu nebo pokladní doklady).

Zpětné proplacení je možné ze všech účelových hypoték na nemovitosti.

Jak funguje zpětné dokládání účelu čerpání

Vedle pana Nováka rekonstruuje starší dům pan Dvořák, který má jiný problém. Potřebuje provést opravu koupelny, ale v obchodě chtějí zaplatit před vydáním zboží a v hotovosti. Dříve složité, dnes jednoduché – Hypoteční banka hned půjčí a fakturu za koupené věci pan Dvořák doloží až následně.

Zpětné dokládání účelu čerpání je řešením pro případy, kdy klient potřebuje čerpat na návrh na vklad zástavního práva a současně např. čerpá na rezervační smlouvu nebo na nepodepsanou smlouvu
o smlouvě budoucí kupní. Jde tedy v podstatě o případy, kdy prodávající je ochoten uzavřít kupní smlouvu až po obdržení kupní ceny. Dále řeší případy rekonstrukcí prováděných svépomocí a koupě nemovitosti s využitím vlastních prostředků až po úplném vyčerpání hypotečního úvěru a podobné případy, kdy klient není schopen ke schválení úvěru předložit definitivní podklady ověřující účelovost úvěru.

Klient dokládá ke schválení úvěru alespoň předběžné dokumenty (např. nepodepsanou smlouvu
o smlouvě budoucí kupní, návrh kupní smlouvy, rozpočet stavby či rekonstrukce atd.). Definitivní dokumenty se dokládají až následně po vyčerpání.

Klient od začátku získává standardní úrokovou sazbu pro účelovou hypotéku na nemovitost.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená