FinExpert.e15.cz

HYPOSERVIS: Zájemci o hypotéku sází na jistotu, banky také

Nejen růst úrokových sazeb, ale izměny v bankovních metodikách změnily rozhodování klientů při volbě hypotečních parametrů: poptávka po tříletých fixacích výrazně poklesla ve prospěch fixací pětiletých. Banky přichází s novou taktikou: chtějí si klienta udržet co nejdéle.

Růst úrokových sazeb během loňského roku značně zamíchal s preferencemi délek fixačních období. Zatímco loni na jaře bylo více jak 40% všech nových hypoték fixováno na tři roky a pětiletou fixaci volil jen každý čtvrtý, za poslední měsíce došlo k zásadnímu obratu. „Hovoříme-li o celém trhu, pak pětiletou fixaci úrokové sazby volí zhruba 55%nových žadatelů o hypotéku. Za Hyposervis mohu konstatovat, že u hypoték na nové byty v developerských projektech je toto číslo ještě vyšší, přesahuje 60%,“ říká Michal Kára, člen představenstva společnosti Hyposervis a.s.

Nejsou to však jen vyšší úrokové sazby, které přiměly nové klienty zafixovat výši úrokové sazby na delší období. „Mnoho bankovních domů sjednotilo výše úrokových sazeb v rámci jednoleté až pětileté fixace. Lidé už tedy nejsou motivováni nižší úrokovou sazbou, aby zvolili fixaci kratší. Navíc banky si tak klienta udrží déle, nehrozí jeho brzký odchod ke konkurenční bance,“ vysvětluje Michal Kára. Novou politiku bank „udržet si klienta co nejdéle“ potvrzuje i fakt, že některé bankovní domy nabízí u jednoletých fixací vyšší úrokovou sazbu než u fixací například tříletých.

Nárůst zájmu o delší fixační období potvrzují i další hypoteční makléři. „U našich klientů jednoznačně dominuje fixace pětiletá, zvýšil se zájem i o delší fixace, například desetileté,“ říká Petra Horáková Krištofová, manažerka Asociace hypotečních makléřů, a pokračuje: „Lidé mají obavu z dalšího růstu úrokových sazeb a také jsou možná trochu pohodlní. Nechtějí za rok či za tři podstupovat další hypoteční martýrium, navíc s rizikem, že jim banka nabídne vyšší úrokovou sazbu,“ říká Petra Horáková Krištofová.

Hyposervis a.s. je nejstarší hypoteční broker českého trhu. Aktuálně obsluhuje přes 60 bytových projektů s více než 10 000 bytovými jednotkami v Praze a okolí, Brně a dalších lokalitách. O obdobný objem projektů se pak stará na Slovensku, a to prostřednictvím dceřiné společnosti Hypocentrum a.s., která je na tamním trhu největším brokerským subjektem zabývajícím se hypotečním financováním

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená