FinExpert.e15.cz

Hypoindex říjen 2004: Banky zlevňují hypotéky

Úrokové sazby nových hypoték v říjnu výrazně klesly. Stalo se tak poprvé od května letošního roku. Hodnota Fincentrum Hypoindexu klesla o 0,18 procentního bodu na 4,87 %. V praxi se tak zřetelně projevily výsledky závodů bank ve snižování úrokových sazeb.
Hypoindex říjen 2004: Banky zlevňují hypotéky

Proč došlo k takovému poklesu úrokových sazeb? Prozatím se neuskutečnilo očekávané zvýšení úrokových sazeb centrální bankou. Naposledy svou klíčovou úrokovou sazbu upravila koncem srpna. V září se tak již nestalo, následkem toho poklesly tržní sazby a banky mohly snížit i sazby hypotečních úvěrů. Především krátkodobé, zafixované na jeden rok. Do budoucna totiž úrokové sazby porostou, a proto se nyní ty s dlouhou fixací již nijak nesnižují.
Banky tohoto vývoje využily a snaží se nové klienty motivovat k uzavření smlouvy nízkým úročením, dokud je to možné. Přidaly se nakonec i ty banky, které ještě v polovině října tvrdily, že o změně sazeb prozatím neuvažují, příkladem je Wüstenrot a ČSOB. Jelikož na hypotečním trhu panuje velká konkurence, ke snižování sazeb nakonec přistoupily postupně téměř všechny banky.

Klepněte pro větší obrázek

* Vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry.

Zdroj: Fincentrum

Souhrn za říjen 2004

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum


Akce hypotečních bank

Nejprve přišla Živnostenská banka s akcí, která byla vyhlášena na období od 6. září do konce listopadu. Úrokovou sazbu s fixací na jeden rok snížila na 3 %, pětiletou sazbu na 5 % a navíc všem klientům, kteří si v tomto období sjednají hypotéku, garantuje nulový poplatek za vedení účtu po celou dobu trvání smlouvy. V září pak oznámila snížení sazeb na říjen Česká spořitelna a přidaly se Komerční banka, ČMHB a Raiffeisenbank. Koncem října tlaku podlehly Wüstenrot hypoteční banka (roční sazba klesla až na 2,95 %) a GE Capital Bank, Živnobanka provedla druhé snížení.
Od 1. listopadu se přidala ČSOB a ČMHB místo dalšího snížení sazeb klientům nabídla 50% slevu na poplatku za zpracování hypotečního úvěru. Od poloviny listopadu sazby znovu snižovala Raiffeisenbank, konkrétně roční úrokovou sazbu na hodnotu 2,99 %.
Některé z uvedených akcí jsou časově omezené. Kromě toho je nutné s růstem sazeb do budoucna skutečně počítat. Až vzrostou sazby na mezibankovním trhu výrazněji, nebudou si moci hypoteční banky takto nízké sazby dovolit. Proto kdo potřebuje hypotéku, měl by současné situace využít. Otázkou je, zda by zájemci o hypotéku neměli volit raději delší doby fixace, jelikož za rok již pravděpodobně získají sazbu vyšší. Nejvíce jsou totiž snižovány sazby s jednoletou fixací.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum

Počet nově poskytnutých úvěrů se o něco snížil, v říjnu bylo devíti sledovanými bankami poskytnuto o 235 nových hypoték méně než v září. Pokud by se záměr bank přilákat na nižší úrokové sazby nové klienty vydařil, mohl by se v listopadu počet nově poskytnutých úvěrů opět zvýšit. V porovnání se zářím se snížil i celkový objem poskytnutých hypoték, a to přibližně o 220 mil. Kč. Přesto však zájem o financování nemovitostí hypotečními úvěry neklesá, lidé si půjčují stále větší částky. Je to dlouhodobý trend, jak je dobře vidět z následujícího grafu.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum

Metodika Fincentrum Hypoindexu

Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená