FinExpert.e15.cz

Hypernova dostala vysokou pokutu za prošlé potraviny

Tento text pochází z oficiální tiskové zprávy SZPI.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uloží další vysokou pokutu společnosti Ahold Czech Republic, a.s. za to, že prodávala různé druhy masných výrobků, na kterých byly buď dodatečně nalepeny etikety s jinými údaji o datu minimální trvanlivosti (DMT) než byly původně uvedeny na originálních obalech nebo nebyly uvedeny údaje o době použitelnosti (DP). Spotřebitel se tak mohl mylně domnívat, ze  doba trvanlivosti různých druhu salámů a paštik je delší až o několik měsíců. Společnost tak spotřebitele klamala.

V provozovně Hypernova v Čestlicích našli inspektoři SZPI čtyři typy balených masných výrobků, které byly označeny na originálním  obalu prošlým datem minimální trvanlivosti a na nové samolepce jiným údajem, kterým byla původní trvanlivost prodloužena o 2 – 4 měsíce. Na celé řadě dalších balených masných výrobků našli inspektoři stopy po stržené původní etiketě nebo po smazaném původním údaji o trvanlivosti výrobků a dolepené nové samolepce. Ahold tak nejen klamal spotřebitele, ale protože navíc ignoroval opakované výzvy SZPI  o vyjádření k takovým praktikám, ztížil tím i výkon státního dozoru.

Při opakované kontrole provozovny Hypernova-Nové Butovice našli inspektoři SZPI dva druhy paštik, které byly označeny datem minimální trvanlivosti přesto, že takové výrobky musejí být označeny přísnějším údajem o době použitelnosti. Na rozdíl od DMT, kdy je možné potraviny za určitých podmínek i po jeho uplynutí dále prodávat, výrobky s prošlým DP se musejí ihned vyřadit z prodeje. Údaje na obalu byly navíc směsicí místy matoucích českých a slovenských slov, přičemž podle zákona o potravinách musejí být údaje určené českému spotřebiteli uvedeny srozumitelně a především v česky.  Kvůli stejnému nedostatku inspekce už jednou provozovně uložila opatření k nápravě, to však společnost nerespektovala.

V letošním roce to není poprvé, kdy inspektoři našli klamavé označení potravin v provozovnách společnosti Ahold. Počátkem roku zjistili v Hypernove na  Budějovicke ulici v Praze potraviny, které zaměstnanci prodejny sami nakrájeli a zabalili a pak opatřili   nepravdivými údaji o datu balení.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená