FinExpert.e15.cz

Hotovost na ústupu – bezkontaktní platby


Honza  |  05. 02. 2008 09:00

Já nechci platit bez PINu. Co se tím proboha ušetří? Vždyť remote autorizace u banky musí stejně proběhnout, a pokud jsem si všiml, to je v současné době nejdelší část operace placení kartou. Jestli se strčí karta do čtečky nebo jestli se přiloží, to je jenom pár sekund, a zadání PINu dalších pár sekund. Navíc po mě displej chce ještě potvrdit částku.

A jaký je problém zbastlit silnější (vysílací strana) a citlivější (přijímací strana) terminál, schopnější komunikovat který se umístí na nějaké místo, kde prochází hodně lidí, a každému z nich sebere dejme tomu jenom 50 Kč, aby si toho nevšimli na výpisu?

 | 
ten, co zaspal dobu  |  05. 02. 2008 10:19

imho ten článek není úplně přesný. Dost pochybuju o tom, že by se nasadily platby bez potvrzení, to je skutečně příliš rizikové.

Nemyslím se ale, že by byla nutná remote autorizace u banky - 1. bylo by to omezené částkou, 2. jednalo by se o čipovou kartu (tj. lze předpokládat, že by to byla jakási podoba peněženky - člověk si tam "napumpuje" nějakou částku z účtu přes autorizovaný terminál a s tím pak platí).

Další věc je ta, že na to, aby se to skutečně rozjelo, by bylo potřeba, aby měl člověk kdykoli přehled o tom, kolik zrovna na kartě má. Tohle je pro spoustu lidí největší překážka masového používání karet - nemáte okamžitý přehled z kteréhokoli místa o zůstatku.

Ale jinak tento koncept by se mi po doladění některých věcí moc líbil. Nesnáším hotové peníze - papírovky se furt muchlaj, každou chvíli dostanu nějakou potrhanou, kováky jsou zase zbytečně těžké a objemné. Už aby byly hotové peníze v propadlišti dějin.

 | 
Alík  |  05. 02. 2008 10:50

To bude při platbě hamburgru dost pickantní

 | 
Alík  |  05. 02. 2008 10:52

Promiňte:

Nadpis měl znít: Hmm a kolikpak tomu obchodníkovi zbyde, když dneska platí karetní společnosti minimálně 5% z transakce?

 | 
notch  |  05. 02. 2008 11:35

Tech 5 % mate z vlastni zkusenosti? Blbost.

 | 
Alík  |  05. 02. 2008 12:34

Hmm tak konkrétněji:

výpis z ceníku služeb jedné banky:

Profi platební terminál (měsíční cena) Nepřenosný platební terminál Přenosný platební terminál Výše obratu za kalendářní měsíc 0–25 000 Kč 600,– 800,– Výše obratu za kalendářní měsíc 25 001–50 000 Kč 200,– 300,– Výše obratu za kalendářní měsíc > 50 000 Kč zdarma Odinstalace každého platebního terminálu 1500,– +19 % DPH Odinstalace každého platebního terminálu v období do 6 měsíců od jeho instalace (tento poplatek se přičítá k ceně za odinstalaci každého terminálu) 1500,– +19 % DPH Výše ceny za uskutečněné transakce je uvedena ve Smlouvě o přijímání platebních karet. Obchodník není povinen hradit měsíční cenu ode dne instalace příslušného platebního terminálu do konce následujícího druhého kalendářního měsíce. Výše měsíční ceny je stanovena podle výše obratu dosaženého prostřednictvím platebních karet na příslušném platebním terminálu a do obratu jsou zahrnuty všechny bankou zúčtované transakce od prvního do posledního dne příslušného kalendářního měsíce.

Omlouvám se, tabulka se trochu rozjela. Všimněte si textu "Výše ceny za uskutečněné transakce je uvedena ve Smlouvě o přijímání platebních karet" (asi tajná informace), takže k tomu půjčovnému připadnou další procentíčka...

Navíc každaá banka má ve smlouvě i ujednání o údržbě (a ta také nebývá gratis).

 | 

Tento článek sem nepatří, má být na FinExpert.cz. Jen pro zajímavost. Věnujme se zde věci.

Scénář, režie, kamera, střih, komplexní ICT servis. V případě zájmu nejen o tyto služby mne kontaktujte na veřejném telefonním čísle (+420) 774 888 774 kterýkoli pracovní den mezi 11 - 16 hodinou.

 | 
Otřesné  |  05. 02. 2008 13:03

Tak po překlepech, gramatických chybách a stylových chybách se začínají v článcích computerpressu objevovat i úplné zhovadilosti proti logice jazyka. Úroveň redaktorů je evidentně čím dál horší, evidentně se upřednostňuje kvantita před kvalitou.

Prosím autora, aby se zamyslel na logikou příčiny a následku:

"Je to velmi jednoduché a pro zákazníky to znamená především úsporu času. Z tohoto důvodu se pro bezkontaktní placení stanovují maximální limity plateb" Určitě je to z tohoto důvodu? >>Vždyť ono je to pro zákazníky tak jednoduché a pohodlné - tož tam dejme limit, ne? >Podívejte se jak se ten poskytovatel platebních technologií napakuje, to je přece pro mě jako pro obchodníka skvělá příležitost, kdy jindy se mi naskytně možnost nechat ho tak se napakovat, no né?<<

Škoda, mohl to být zajímavý článek, ale tohle se opravdu nedá číst. Zjistím si informace jinde.

 | 
Kmotr  |  05. 02. 2008 13:46

A jak se k tomu postaví má banka? Zaúčtuje mi kvůli kávě z automatu za 5Kč celou jednu transakci ?

NEBERTE NÁM DROBNÉ

 | 
Noxik  |  05. 02. 2008 18:04

Nejprve at si banky laskave vyresi nedostatky:

- bez bankomatu nebo internetu nepoznam, kolik jeste mohu utratit, velka nevyhoda oproti obycejnemu pohledu do penezenky - jak na konci mesice z vypisu poznam, zda jsem vsechny platby uskotecnil ja a ve spryvne castce? nejsem stroj abych si pamatoval kazdy nakup za mesic - dokud nebudou VSICHNI obchodnici bez vyjimky vybaveni terminalem, stale musim nosit hotovost - jaka je asi bezpecnost cehokoliv bez potvrzovani? - prosadi to mezinarodne, do VSECH statu - jak zaplatim znamemu na ulici?

 | 
Vlado  |  06. 02. 2008 07:57

Zabudli ste napsat ze jedna z dalsich forem bude cip, ktery pujde rovnou pod kozi cloveka.

 | 
eroplan  |  14. 02. 2008 20:25

Výborně, vzhledem k tomu, že technologie je postavena na upravených RFID čipech, které je možné čtečkou s dostatečně ziskovou anténou přečíst i z dálky, tak je čekejte po zavedení těchto karet u východu z metra. Jako antény bude použito snímače odcizeného zboží, který je umístěn u východů z téměř každého obchodu. Jen bude umístěn u eskalátorů metra. Vzhledem, že jste na tyto stojánky už z obchodů zvyklí, ani si jich nevšimnete. Každý bude zkasírován o 30 kč, to nepůjde skoro poznat a u toho množství lidí co projdou metrem to bude super výnosné.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená