FinExpert.e15.cz

Hotovost na ústupu – bezkontaktní platby

Nový způsob placení, který umožňuje hradit menší částky kartou, ale bez zbytečného zdržení.

Kapitoly článku

Kapitola 1
Kapitola 2

Bezkontaktní platby jsou běžné transakce platební kartou, při nichž zákazník hradí danou částku obchodníkovi, avšak s tím rozdílem, že operace probíhá bez dotyku karty a platebního terminálu. Jinak řečeno to znamená, že svou čipovou platební kartou „projedete“ kolem terminálu a je zaplaceno.

Je to velmi jednoduché a pro zákazníky to znamená především úsporu času. Z výše uvedených, zejména bezpečnostních důvodů se pro bezkontaktní placení stanovují maximální limity plateb (v České republice to bude pravděpodobně 500 Kč). Do výše této částky nebude třeba autorizace, a tak stačí jen „mávnout a jít“ (pay and go). Nad stanovenou částku se bude karta „chovat“ zcela běžně a budete se muset autorizovat PINem.

Pro obchodníky je to velká příležitost zejména z toho důvodu, že se významně rozšíří segment, který platební karty obsluhují (tj. objem prováděných transakcí), který ve finále znamená větší marže a zisky pro poskytovatele platebních technologií i platebních karet. Roman Mentlík, Mezinárodní obchodní ředitel Global Payments Europe, s.r.o. to potvrzuje:

„Díky technologii PayPass mohou nyní platební karty a jejich přijímání penetrovat i do zcela nových tržních segmentů. Naše společnost GPE tak může nabídnout platební řešení úplně novým skupinám zákazníků, jako jsou municipality či vyšší územně správní celky a státní instituce, například vzdělávací či zdravotnická zařízení. Oblast zdravotnictví je pro GPE samozřejmě perspektivní i v soukromém sektoru. Technologie PayPass nabízí široké možnosti využití zejména v dopravě, ale i u dalších korporátních klientů. Předpokládám, že klienti budou vyžadovat i další aplikace, například identifikační funkcionality či věrnostní systémy.“

Příchod do České republiky

Společnost MasterCard Worldwide právě uzavřela dohodu s Global Payments Europe, s.r.o. o implementaci bezkontaktní technologie MasterCard® PayPass™ v České republice. Global Payments Europe, s.r.o. je významným dodavatelem řešení bezhotovostních plateb pro banky a finanční instituce v České republice, a proto lze tento krok vnímat jako reálný záměr bezkontaktní platby do Česka zavést. Ačkoliv systém bezkontaktního placení lze implikovat do čipových karet, které již jsou v Česku běžně v oběhu, bude třeba ještě přesvědčit banky i samotné obchodníky, aby do projektu vložily své prostředky. Malý průzkum na toto téma jsme učinili v článku Revoluce v platbách kartou, který na FinExpertu vyšel na podzim.

Uzavřený kontrakt mezi MasterCard a Global Payments Europe však svědčí také o tom, že projekt bezkontaktních plateb se v zahraničí osvědčil a dostal do budoucnosti zelenou. Česko se tak zařadilo mezi několik evropských zemí, které systém přijaly.

MasterCard vede, v závěsu je VISA

Bezkontaktní platby prosazují a testují MasterCard i Visa. MasterCard ho pojmenovala PayPass, VISA pak PayWave. Technologie jsou vzájemně kompatibilní. Dosud však jednoznačně v zavádění tohoto způsobu plateb vede MasterCard, která jako první v Evropě technologii spustila v červenci 2006 v Turecku (ve spolupráci s Garanti Bank). Od té doby se rozšířila do dalších evropských zemí.

V listopadu 2006 to bylo ve Francii, konkrétně v Toulouse a Štrasburku. Ve stejném roce ve Velké Británii ve spolupráci s Royal Bank of Scotland Group. V následujícím roce (2007) se do projektu zapojila např. společnost McDonald's ve Švýcarsku. Výčet dalších zemí je následující: Itálie, plného provozu se dočkal tento způsob placení ve Velké Británii, v září 2007 začal probíhat pilotní provoz ve španělském městě Segovia. Ve Francii běží pilotní provoz od listopadu 2007 – jedná se o karty vydávané ve spolupráci Banque Accord a řetězcem hypermarketů Auchan ve městě Lille. Celostátní zavádění technologie PayPass ve Francii je naplánováno na rok 2009. Jako zatím poslední země se připojilo v prosinci minulého roku sousední Polsko. Jako první mohli pomocí této technologie platit obyvatelé Varšavy a Poznani a to v obchodech McDonald´s, EuroApteka a Mercer´s Coffee.

Společnost VISA je ve fázi pilotních provozů. V současné době je Visa PayWave spuštěna v pěti městech Evropy – v Paříži, Madridu, Curychu, Istanbulu a Londýně. V Londýně jsou terminály podporující tuto technologii instalovány od podzimu, a to ve spolupráci s bankami jako jsou HSBC, HBOS, Lloyds TSB, RBS a Barclays.

Platit mobilem a hodinkami?

Bezkontaktní platby otevírají nové možnosti i pro design. Karty nejsou omezeny svým tvarem, a mohou být tedy zabudovány do různých věcí, které běžně používáme. Jako ideální se nabízí mobilní telefon, který by mohl získat další položku ke své multifunkčnosti. Z konkrétní zkušenosti si dovolím uvést, že v mladí Japonci mohou mobilem platit například časopisy v trafice. V Evropě bylo testování technologie v mobilu zahájeno ve Francii.

V Turecku zase zkouší od května 2007 platit hodinkami. Ve fastfoodech, městské dopravě, v trafikách, na nádražích se pro bezkontaktní platby nabízí široké možnosti.

Nezanedbatelná je i úloha designu. Jestliže karta nemusí mít klasický obdélníkový tvar, je možné čip zabudovat například i do klíčenky.

Klepněte pro větší obrázek

 

Dlaší informace o bezpečnosti a principu bezkontaktních plateb ve druhé kapitole.

Další kapitola
 

Související články


celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

Už se těším
eroplan
14. 2. 2008, 20:25
Cipova totalita stale silnejsi
Vlado
6. 2. 2008, 07:57
Nedostatky
Noxik
5. 2. 2008, 18:04
A co moje banka?
Kmotr
5. 2. 2008, 13:46
Gramatika - dobrá, styl - dobrá, ale už i logické
Otřesné
5. 2. 2008, 13:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená