FinExpert.e15.cz

Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí 2011 společnosti MasterCard Incorporated

Praha, 4. srpna 2011

Společnost MasterCard Incorporatedoznámila své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí roku 2011. Společnost hlásí čistý zisk ve výši 608 mil. dolarů, což představuje meziroční nárůst o 32,8 %, a zisk na rozředěnou akcii na úrovni 4,76 dolaru.

Čisté výnosy za 2. čtvrtletí roku 2011 dosáhly výše 1,7 mld. dolarů, což představuje 22,1% nárůst oproti stejnému čtvrtletí roku 2010. V přepočtu na konstantní kurz se čisté výnosy zvýšily o 18,0 %. Největší podíl na tomto růstu měl:

  • 16,4% nárůst hrubého dolarového objemu transakcí vypočteného z místních měn (811 mld. dolarů),
  • zvýšení přeshraničních objemů o 19,3 % a
  • zvýšení počtu zpracovaných transakcí o 17,4 %.

Tyto faktory částečně vyvážil nárůst rabatů, motivačních prvků zejména u nových a obnovovaných smluv a také zvýšené objemy.

Celosvětový objem nákupů se oproti 2. čtvrtletí roku 2010 zvýšil o 16,3 % (vypočteno z místních měn) a dosáhl 608 mld. dolarů. K 30. červnu 2011 vydali finanční instituce, které jsou klienty společnosti, 1,7 mld. karet se značkou MasterCard a Maestro.

„Dvouciferný růst výnosů v tomto čtvrtletí byl možný díky solidním globálním výsledkům včetně značného nárůstu objemu zpracovaných transakcí. Vzrostly objemy plateb u našich stávajících zákazníků, ale získali jsme i nové,“ uvedl Ajay Banga, prezident a generální ředitel společnosti MasterCard.

„V průběhu čtvrtletí pokračovaly práce v oblasti mobilního obchodování, kde k významným počinům patří smlouva se společností Google a řadou dalších partnerů o spuštění projektu Google Wallet a také naše spojenectví se společností Isis v USA. Dále byla spotřebitelům v květnu zpřístupněna k užívání již dříve ohlašovaná služba bezkontaktních mobilních plateb kartami Orange a Barclaycard. K dalším významným uzavřeným smlouvám patří smlouva o obchodním spojenectví se společností China Union Pay, na jejímž základě bude možno její karty používat pro přeshraniční elektronické obchodování, i nová smlouva ohledně řady produktů se Swedbank ve Skandinávii a Pobaltí,“ dodává Banga.

Celkové provozní náklady se ve 2. čtvrtletí 2011 meziročně zvýšily o 20,8 % na 782 mil. dolarů. Při vyloučení kurzových výkyvů činilo zvýšení provozních nákladů 17,1 %. Příčinou nárůstu celkových provozních nákladů je:

  • 24,8% zvýšení režijních a administrativních nákladů způsobené vyššími osobními náklady a dalšími výdaji v souvislosti se začleněním akvizic a dalších strategických příležitostí,
  • 7,1% zvýšení nákladů na reklamu a marketing který lze připsat zejména iniciativám určeným pro konkrétní zákazníky a sponzoringu.
  • 43,2% zvýšení odpisů a amortizace především kvůli amortizaci nehmotného investičního majetku vzešlého z nedávných akvizic a průběžných investic do technologií.

Provozní výnosy se meziročně zvýšily o 23,3 % a společnost vykázala provozní marži 53,1 %.

Ve 2. čtvrtletí roku 2011 společnost MasterCard vykázala ostatní výnosy ve výši 7 mil. dolarů, přičemž ve stejném čtvrtletí roku 2010 vykázala ostatní náklady ve výši 4 mil. dolarů. Příčinou této změny je pokles úrokových nákladů vzhledem k nižšímu přírůstku úroku v souvislosti s narovnáním sporů a snížení úroku z nejistých daňových pozic.

Efektivní daňová sazba společnosti ve 2. čtvrtletí roku 2011 činila 31,8 % oproti hodnotě 35,7 % ve stejném období roku 2010. Pokles způsobil zejména výhodnější mix příjmů z teritoriálního hlediska.

V dubnu 2011 upravilo představenstvo společnosti MasterCard program odkupu akcií a oprávnilo společnost k odkupu dalších kmenových akcií kategorie A v hodnotě 1 mld. dolarů – společnost je tak oprávněna odkoupit akcie za celkem 2 mld. dolarů. V průběhu druhého čtvrtletí společnost odkoupila přibližně 1,5 milionu ks akcií za přibližně 387 mil. dolarů. K 28. červenci společnost odkoupila dalších 77 700 ks kmenových akcií kategorie A celkem za přibližně 24 mil. dolarů, takže v rámci stávajícího oprávnění k odkupu zbývá ještě hodnota 935 mil. dolarů.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená