FinExpert.e15.cz

Hospodářská krize změnila přístup podnikatelů k finančním službám

Praha, 20. dubna 2011

Hospodářská krize přiměla podnikatele zamýšlet se nad výdaji za bankovní služby a více jak třetina z nich začala z důvodu snižování nákladů jednat s jiným bankovním domem. Vyplynulo to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) mezi živnostníky a majiteli firem, který iniciovala GE Money Bank. Z aktuálního výzkumu také vyplývá, že dochází k postupnému zlepšení přístupu bank k firmám. Podle průzkumu AMSP ČR z roku 2009 bylo před dvěma lety s přístupem bank nespokojeno 71 % respondentů, nyní je to 59 %.

Z průzkumu, který ověřil názory podnikatelů a firem na přístup k finančním službám vyplynulo, že v době krize podniky začaly aktivně vyhledávat a srovnávat nabídky finančních služeb a produktů od jiných bank. „Více než třetina firem si v důsledku krize sjednala výhodnější produkty u jiné než své první banky. Krize firmy donutila lépe se zorientovat na trhu bankovních produktů. Z pohledu budoucích nákladů na finanční služby, může mít do jisté míry nuceně získaný lepší přehled o trhu bankovních produktů ve výsledku pozitivní vliv na jejich další hospodaření.“, uvádí Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Podle průzkumu AMSP ČR začala více než třetina podnikatelů v důsledku krize jednat s jiným bankovním domem. Na tuto situaci zareagovaly především středně velké banky, které pružně přizpůsobily nabídku novým potřebám ze strany podnikatelů. „Za první dva měsíce roku 2011 jsme zaznamenali meziroční růst nově poskytnutých úvěrů malých a středních firem o 3,7 %, zatímco trh se meziročně propadl o 21,9 %,“ říká Jiří Patera, ředitel úvěrových produktu pro podnikatele a firmy GE Money Bank.

Poplatky za europlatby považují podnikatelé za diskriminační

Téměř 80 % podnikatelů a firem v průzkumu uvedlo, že považuje poplatky za mezinárodní transakce za příliš vysoké. Více než polovina podnikatelů by pak volila jinou banku s lepšími podmínkami v oblasti mezinárodního platebního styku. „V prosinci minulého roku jsme přišli s revoluční nabídkou, snížili jsme poplatky za europlatby na úroveň tuzemského platebního styku. Podnikatelům a firmám tak nabízíme nejvýhodnější cenu za europlatby v ČR,“ dodává Jiří Patera.
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená