FinExpert.e15.cz

Hospodářská komora chce regulaci cen energií

Ve svém stanovisku varuje Hospodářská komora před negativními důsledky zdražování cen plynu a energií.

Reaguje tak na poslední prudké zvýšení cen plynu pro domácnosti a maloodběratele (živnostníky a menší firmy), které oznámilo RWE a další dodavatelé plynu.

„Hospodářská komora České republiky velmi ostře varuje před dalším zdražování energií, které již nyní výrazně ovlivňuje konkurenceschopnost českého průmyslu. České firmy tvrdě pociťují jakýkoliv nárůst nákladů spojených s růstem cen, přičemž elektřina na příděl nebo stavba málo efektivních a drahých alternativních zdrojů, to vše pouze podkope konkurenceschopnost našich podniků,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory České republiky Pavel Bartoš.

Jedná se už o druhé čtvrtletní zvýšení o zhruba deset procent za sebou. Podle stanoviska Hospodářské komory funguje česká energetika v bezkonkurenčním prostředí a nepodléhá výraznějším vnějším vlivům, trh proto nefunguje tak, jak by měl. Hospodářská komora České republiky zastává názor, že v tomto sektoru nastal čas na zavedení účinné regulace, která by měla zastavit nekontrolovatelný růst cen. Podle Hospodářské komory České republiky musí být energetika řešena zejména s ohledem na konečného uživatele, především na občany a drtivou většinu podnikatelů, pro které je základem konkurenceschopnosti v globální ekonomice. Dnes tomu tak bohužel není.

Řešením je šetřit

Jednou z možností je větší šetření a příklon k úspornějším technologiím. Většina podniků nemá možnost alternativní varianty topení. Malí podnikatelé přecházejí na uhlí, což se ovšem negativně projevuje na stavu životního prostředí. Občané rovněž hledají jiné alternativy, spalují odpad či drancují lesy kvůli palivovému dřevu. Obecně můžeme konstatovat negativní dopad zdražování u skupin, které nejsou schopny akceptovat takto vysoké ceny.

V kontextu dalšího zvyšování cen plynu Hospodářská komora České republiky v žádném případě nesouhlasí s plošným přechodem české energetiky na zemní plyn, jehož realizací by došlo k dalšímu navýšení ceny elektrické energie a zvýšení dovozní závislosti ČR.

Zdroj: Hospodářská komora ČR

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená