FinExpert.e15.cz

Horký vývoj na komoditních trzích

Komodity mohou výrazně vylepšit výkonnost spravovaného portfolia. Jak se v posledních týdnech vyvíjely ceny vybraných komodit?

Cena ropy stoupala v posledních týdnech k novým a novým rekordům. Barel ropy se obchodoval okolo 125 amerických dolarů. Rekordní hodnoty byly k vidění i na trhu s kukuřicí. Výrazný pokles ceny byl zaznamenán na trhu s cukrem. V polovině května klesla cena cukru k letošnímu minimu.

Ropa pokračuje v růstu

V polovině května se jeden barel americké lehké ropy obchodoval na New York Mercantile na úrovni okolo 125 amerických dolarů za barel. V porovnání se začátkem tohoto roku se jedná o téměř 40% nárůst. Z hlavních faktorů ovlivňujících trh s ropou zmiňme slabý americký dolar, uvolněnou měnovou politiku americké centrální banky a s tím související příliv spekulativního kapitálu, významný výpadek produkce v Nigérii kvůli neustálým útokům protivládních povstalců na ropnou infrastrukturu, blížící se hlavní letní motoristickou sezónu v USA a také sezónu hurikánů, která v Atlantickém oceánu začíná 1. června. Případné hurikány by mohly vést až k výpadkům produkce ropy a zemního plynu. Z dalších faktorů zmiňme přetrvávající neochotu kartelu OPEC navýšit produkci a dokonce prohlášení iránského prezidentaMahmouda Ahmadinejada, jenž naznačil, že by mohlo ze strany jeho země dojít ke snížení těžby. Právě Irán může být pro další vývoj ceny ropy důležitý a to zejména z geopolitických důvodů, v amerických médiích se totiž stále objevují spekulace o možném vojenském zásahu americké vlády proti této zemi. Cenou ropy směrem dolů nepohnula ani zpráva Mezinárodní agentury pro energii. Ta snížila svůj odhad nárůstu poptávky po ropě v letošním roce na 1,03 miliónu barelů denně, což je o 230 tisíc barelů méně v porovnání s předchozím odhadem. Není vyloučeno, že v dalším průběhu tohoto roku cena ropy nadále poroste a mohla by se dostat někam ke 150 dolarům za jeden barel.

Graf: Vývoj ceny ropy (v USD)

Klepněte pro větší obrázek

Kukuřice

Historická maxima byla k vidění na trhu s kukuřicí. V pondělí 9. května se jeden bušl obchodoval na Chicago Board of Trade až za 639 centů za bušl v reakci pomalý průběh setby kvůli nepříznivému počasí. Farmáře na americkém Středozápadě trápily silné deště, které podmáčely půdu, což znemožňovalo pohyb zemědělské techniky. K růstu ceny přispěl i poslední WASDE report ministerstva zemědělství, podle kterého by letos měli američtí farmáři sklidit o sedm procent kukuřice méně než minulý rok. Na trh by ale přesto měli dodat 12,1 miliardy bušlů kukuřice, což by bylo nejvíce od roku 1949. Celosvětové zásoby kukuřice by kvůli výpadku produkce měly letos klesnout na nejnižší úroveň za posledních pětadvacet let, tj. na 99 miliónů tun. V dalších obchodních dnech po dosažení rekordu cena korigovala díky předpovědím příznivějšího, suchého počasí na Středozápadě a došlo až k poklesu pod úroveň 600 centů za bušl. Oproti začátku roku je cena futures na kukuřici o čtvrtinu vyšší.

Graf: Vývoj ceny kukuřice (v USD)
Klepněte pro větší obrázek

Cukr

V sestupném trendu je trh s cukrem, když se v půlce května cena cukru obchodovaného na burze ICE Futures (dříve New York Board of Trade) dostala nejníže od začátku tohoto roku. Důvodem byly spekulace, že nejbližší sklizeň v Brazílii zvýší celosvětový převis produkce nad spotřebou. Brazílie je nejvýznamnějším pěstitelem cukru a zároveň jeho vývozcem. Podle analytické společnosti Unica má být letošní úroda v klíčovém centrálním a jižním regionu Brazílie 498,1 miliónů váhových tun, o šestnáct procent více než loni. Exporty z tohoto regionu mají vzrůst o patnáct procent na 18,9 miliónů tun. Podle International Sugar Organization má k 30. září letošního roku činit celosvětový převis produkce 7,8 miliónů váhových tun. Vyšší budou i exporty z Indie, odkud se má vyvézt o tři milióny váhových tun cukru více než se původně předpokládalo.

Graf: Vývoj ceny cukru (v USD)

Klepněte pro větší obrázek

Jaroslav Krejčí, autor pracuje ve společnosti Colosseum

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená