FinExpert.e15.cz

Holandské hranice se otevřely českým pracovníkům

1. květen 2007 je nejen dnem tříletého výročí vstupu České republiky do Evropské unie, ale také významným průlomem pro uplatnění českých občanů na holandském pracovním trhu. Tímto dnem se prolomily bariéry a Holandsko se otevírá nejen pro pracovníky z České republiky, ale i z dalších zemí střední a východní Evropy, které přistoupily k Evropské unii 1. května 2004.

Na počátku dubna letošního roku předložil holandský ministr sociálních věcí a zaměstnanosti Donner svůj návrh o zrušení přechodných opatření pro uchazeče o zaměstnání z nových členských zemí EU, které vstoupily do EU v roce 2004. Tento návrh byl přijat a schválen parlamentem a od 1. května 2007 je zaveden volný pohyb do Holandska pro všechny pracovníky z těchto nových členských zemí.

„Holandský pracovní trh se vyvíjí nadmíru příznivě. Počet volných pracovních míst je stabilně vysoký a nezaměstnanost rapidně klesá. Pracovní příležitosti rostou, zatímco nabídka pracovní síly zaostává,“ uvádí Donner a pokračuje: „Jakékoliv další odklady zavedení volného pohybu pracovníků by působilo nepříznivě na holandské hospodářské zájmy a v rámci nich i na holandský pracovní trh.“

Od uvedeného data už nemusí uchazeči o zaměstnání v Nizozemí žádat o pracovní povolení. Ministr Donner navíc uzavřel dohody, které pamatují na správné zacházení se zahraničními pracovníky a brání nerovné konkurenci mezi pracovníky z členských zemí a pracovníky holandské národnosti. „Každý zaměstnanec bude dostávat rovnocennou mzdu za rovnocennou práci a náleží mu adekvátní ubytování. Pracovníkovi náleží za vykonanou práci odměna alespoň ve výši minimální mzdy. Ohodnotí-li zaměstnavatel zaměstnance z členské země EU mzdou nižší, než je mzda minimální, bude mu udělena pokuta ve výši až 6700 Euro. Tato částka se může zvyšovat v případě opakovaného porušení dohody,“ uvádí Donner. Na správné vyplácení mzdy budou ve vzájemné spolupráci dohlížet inspektorát práce s finančním úřadem, sociálními službami a hospodářskými partnery.

Českému občanovi, který má zájem o práci v Nizozemí, se díky tomuto rozhodnutí otevírají stejné pracovní možnosti, jako při zaměstnání v České republice.

Bližší informace o podmínkách zaměstnání na holandském pracovním trhu čeští zájemci o práci naleznou na webové stránce. K dispozici jsou též EURES poradci Jana Jeništová a Jana Kačenová, které se na holandský pracovní trh specializují.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená