Bez roztopených kamen nebo rozehřátého radiátoru by zima byla dlouhá a krutá. Topit na příjemnou teplotu ale neznamená plýtvat. Podívejte se na jednoduché tipy, jak šetřit a mít za málo peněz hodně tepla.
Dobrou zprávou je, že pokud vytápíte elektřinou nebo zemním plynem, které patří dlouhodobě mezi nejdražší zdroje tepla, nemusíte se od nového roku obávat velkého zdražení. Indicie od dodavatelů elektřiny a zemního plynu, stejně jako vývoj na energetických burzách, ukazují, že žádné skokové navýšení cen se nechystá.
Účet za vytápění je možné do velké míry ovlivnit výběrem vhodného zdroje tepla nebo včasným nákupem topiva. Sezónním slevám podléhají například pelety, dřevo nebo uhlí. Ani domácnosti, kterým teplo dodávají teplárny, nemusí na úspory rezignovat. Mnohdy stačí málo.
Čisté a odvzdušněné radiátory
Odvzdušnit radiátory je dobré ještě před začátkem topné sezóny. Zvyšujete tím účinnost vytápění. Odborníci odhadují, že jen tímto drobným krokem ušetříte 450 korun ročně. Pokud máte doma litinové radiátory, neměňte je za každou cenu. Velmi dobře totiž akumulují teplo.
Radiátory byste měli zbavit prachu, což vám ušetří až 10 procent tepla. Dalších 10 procent energie uspoříte, pokud jsou vaše radiátory odkryté a cirkulaci tepla nebrání těžké závěsy nebo nábytek.
Rozumná teplota
Každý vnímá tepelnou pohodu jinak. Někdo si libuje už při 20°C, jiný potřebuje o tři stupně navíc. Zvýšení teplot v interiéru o jeden stupeň znamená nárůst spotřeby zhruba o 6 procent. Proto je vhodné zaměřit se na správnou regulaci teploty v jednotlivých místnostech. V obytné místnosti by mělo dostačovat 20 až 22°C. V ložnici o dva stupně méně.
Podívejte se, jak jednoduše šetřit vodou a snížit si tak své výdaje.
Topte, jen když musíte
Úplné prochladnutí stěn v domácnosti není žádoucí, protože při opětovném vytápění se spotřebuje poměrně velké množství tepla. Na druhou stranu, když je vaše domácnost přes den opuštěná, protože jste v práci a děti ve škole, nemusí kotel pracovat na plné obrátky. V takovém případě nastavte teplotu na termostatu na cca 17 až 19°C.
Výběr správného typu vytápění je více než důležitý, zvlášť když chcete ušetřit.
Drobná izolace
Když táhne od oken nebo zpod dveří, je to nepříjemné. Každá škvíra, kterou utíká teplo, se přitom do vašeho ročního zúčtování počítá. Stačí málo: použít samolepící izolační pásky na okno, na spodní část dveří instalovat izolační kartáč, za radiátory reflexní fólii a na okenní sklo termoizolační fólii. Toto jsou investice v řádech desítek nebo stovek korun, které ale mohou ve výsledku ušetřit tisíce.
Pozor na otevřenou ventilačku
Zvykli jste si přes léto na neustále otevřenou ventilačku? Na zimu ji zavřete. Bez přísunu čerstvého vzduchu se rozhodně neobejdete ani v zimě. Pokud je místnost vydýchaná a roste koncentrace oxidu uhličitého, můžete cítit únavu, ospalost nebo bolest hlavy.
Větrání v zimě má ale jiná pravidla než v létě: mělo by být krátké a intenzivní. Trvat by nemělo víc než 5 minut. Během této doby se vzduch vymění, ale interiér nevychladne. Oproti větrání ventilačkou tak můžete ušetřit zhruba 1 800 korun ročně.