FinExpert.e15.cz

Hloupé názory na peníze v podání chytrých lidí

Vycházejí z emocí, které vedou k neuváženým činům.
Hloupé názory na peníze v podání chytrých lidí

Konzultantka Megan Walls při jednání se svými klienty odhalila, jak zkreslené mají jinak inteligentní a schopní profesionálové představy o penězích. Vycházejí z emocí, které vedou k neuváženým činům a přinášejí neblahé výsledky.

Peníze se objevují mávnutím kouzelného proutku

Walls vzpomíná na klienta, který zdědil peníze už na škole a měl pocit, že je díky tomu na dlouhé roky zajištěný. Prostředky vyčerpal již během studií. „Na mizině“ se pak ocitl ještě jednou v pozdějším věku. Pokaždé věřil, že se peníze zase zázrakem někde objeví. „Kdykoli v dětství potřeboval peníze, řekl si o ně otci,“ vysvětluje Walls. Museli jsme ho přimět ke změně uvažování, aby získal pocit, že má nad penězi kontrolu a dokáže dělat finanční rozhodnutí, která jsou dobrá jak pro něj, tak jeho rodinu.

Kreditní karta je běžný standard

Průměrná americká domácnost dluží přes 7 tisíc USD na kreditních kartách. Mezi zadluženými domácnostmi je průměr více než dvojnásobný, téměř 15 500 USD. Pro někoho jsou dluhy zkrátka běžnou součástí života. Přestože si držitelé karet uvědomují, že půjčky je nutné splácet, tlak dluhů není dost silný. Zvláště u mladších držitelů karet touha po bezprostředním uspokojení mnohdy převažuje nad zábranami utrácet.

Co chystají banky na podzim tohoto roku

Co chystají banky na podzim tohoto roku

Fio vylepšilo kontokorent, Sberbank drží úroky na spořicím účtu.

Nákupy pro radost

Lidé podle Walls často nakupují jen proto, aby si udělali radost nebo si kompenzovali něco nepříjemného. Bohužel na to mnohdy nemají rozpočet. Když pak přijde čas platit účty, panikaří.

Musím utratit všechno, jinak o to přijdu

Jedna z klientek měla pocit, že když všechny vydělané peníze ihned neutratí, připraví ji o ně někdo z rodiny. Toto utrácení bohužel neprobíhalo podle žádného udržitelného plánu, který by zahrnoval například spoření na důchod nebo tvorbu rezervního fondu.

Muži jsou v řízení financí lepší než ženy

Muži nejsou superhrdinové a neměli bychom to od nich očekávat. Problém je navíc v tom, že tato utkvělá představa odrazuje ženy od řízení financí, i když by v tom mohly být dobré (zejména pokud jsou ve vztahu s mužem, který si vzal finanční otázky na starost). „Mnohé ženy nechávají své muže zařizovat finanční záležitosti, aniž by jim věnovaly pozornost,“ vypozorovala Walls. „To však není nejlepší strategie řízení rodinných financí. Některé ženy mají třeba pocit, že by to zvládly, ale drží se stranou, protože k řízení financí nebyly nikdy vedeny.“

Jsem dospělý, takže se přece umím postarat o peníze

Schopnost vypsat šek ještě neznamená dovednost dobře řídit osobní finance. Mnozí ani nezvládají základy jako sestavování rozpočtu nebo sledování peněžních toků, a proto by si měli přiznat: „Jsem sice expert ve svém oboru, ale ne v řízení financí.“ V takovém případě by neměli váhat a měli by oslovit odborníka, který jim s penězi poradí.

Článek vyšel na www.investicniweb.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

možná byste svým lidem měli víc platit - tenhle evid...
db
15. 9. 2014, 01:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená