FinExpert.e15.cz

Hledejte práci na webu

Existují čtyři základní možnosti, jak si na internetu najít práci. Jsou to pracovní portály, inzerce volných míst jednotlivých firem, specializovaná diskusní fóra a komunitní weby.
Hledejte práci na webu

Čtvrtou možností jsou vlastní internetové stránky, kde nabídnete své schopností.

Weby, které nabízí pracovní místa, mají jednoduchou obsluhu. Zvolíte si region, ve kterém chcete pracovat,profesi, můžete volit i fulltextové vyhledávání nebo hledat práci podle data vydání inzerátu. Kliknete a vyjedou vám nabídky. Nečekejte však, že získáte ihned kontakt do podniku, který hledá zaměstnance.

Pracovní portály

Na pracovních portálech totiž hodně inzerce zadávají personální firmy. Ta po vás zpravidla bude chtít nejprve životopis a motivační dopis e-mailem. V motivačním dopise je potřeba vysvětlit, proč vlastně chcete na určité pozici ve firmě pracovat. Vzhledem k tomu, že nebudete vědět, pro jaký podnik byste měl pracovat, je nejlepší popsat své pracovní schopnosti a elán. Pak si vás personálka pozve na pohovor, a pokud její odborníci usoudí, že se na místo hodíte, doporučí vás. ´

Pokud budete mít větší štěstí, narazíte rovnou na stránky potencionálního zaměstnavatele, se kterým se můžete spojit. Mnoho inzerátů zcela záměrně neuvádí plat. Personální agentura totiž očekává, že jim své finanční požadavky oznámíte sami. Připravte se na to. Podívejte se, jak je hodnocena profese v jiných firmách, zeptejte se kolegů. Nebuďte skromní při uvádění výše platu. Na nižší částku se dá totiž ustoupit vždycky. Pokud si vůbec nevíte rady, využijte platometru (http://mujplat.idnes.cz/hlavni-stranka/Platometr). Na těchto stranách se radí zaměstnavatelům, jaký plat zaměstnancům určit. Vypočítáte si tedy, kolik vám přibližně bude zaměstnavatel ochoten zaplatit.

Firemní nabídky

Nalezení vhodné firemní nabídky volného místa vypadá na první pohled beznadějně. Podniků je hodně, kam nejdřív a kdo hledá zaměstnance? My však žijeme ve věku internetových vyhledávačů, proto není problém na některém z nich zadat například – „volná místa účetní“. Možná budete výsledkem překvapeni.

Druhou možností je procházka po stránkách firem, u kterých byste chtěli pracovat, a hledání pod kolonkami kariéra nebo volná místa. I v případě, že firma shání uchazeče na pracovní místo přes personálky, se vám vyplatí najít inzerát přímo na stránkách firmy a přihlásit se rovnou. Jestliže totiž člověk přijde „z ulice“, nemusí zaměstnavatel platit provizi personální agentuře. A vzhledem k tomu, že provize činí několik měsíčních platů, které firma ušetří, je to výhodné i pro samotného uchazeče.

Pokud tedy najdete vhodnou firmu, dejte si záležet na motivačním dopise. Na rozdíl od personální agentury, kde se motivačním dopisům příliš nevěnují, ve firmě si přečtou váš životopis, až je zaujmete motivačním dopisem. To ale neznamená, že to musí být pětistránkové čtení. Naopak stručnost a věcnost se cení. Zdůvodněte, proč chcete do konkrétní společnosti a co jí můžete přinést. Vždy se pokuste podívat na svůj dopis očima druhé strany – pokládejte si otázky typu: přijal bych takového uchazeče; je to člověk se schopnostmi, které hledám? Klidně dejte přečíst motivační dopis někomu známému, kdo zastává vedoucí pozici. Určitě se vyplatí použít slovní spojení, která najdete v požadavcích. Na druhou stranu se nesnažte zalíbit za každou cenu, i vy máte svoji hrdost a řekněme si to narovinu, není špatné mít postoj – firma hledá právě mě!

Diskuse a komunitní weby

Na diskusních internetových fórech si některé profese skutečně práci mohou najít. Logicky nejjednodušší to mají lidé, kteří se věnují informačním technologiím. Ale ostatní profese také nejsou opomíjeny, což zjistíte opět prostým zadáním do vyhledávače, například: „diskusní fórum – hledám práci – bagrista“. Výhodou je, že na diskusních fórech hledají profese i firmy. V tu chvíli stačí odpovědět „jsem volný a umím to a to“. Při hledání práce může pomoci založení osobního profilu na Facebooku nebo na podobné službě. Nejen že do profilu napíšete, že hledáte práci, ale můžete tam najít svoje současné i bývalé kamarády a ti mohou o nějaké pracovní příležitosti vědět. Platí, že čím víc se k vám přihlásí lidí, tím větší je pravděpodobnost úspěchu.

Komunitní weby, které se přímo specializují na hledání práce či profesní vztahy, jsou například linkedln.com nebo xing.com. Fungují tak, že známí doporučují kamaráda. Zaregistrujete se, na což potřebujete pouze e-mail, vyplníte svůj profil, ve kterém uvedete absolvovaná zaměstnání. Hledejte přátele a známé. Na těchto webech často hledají zaměstnance přímo personalisté, kteří nabírají lidi. Svět je malý a dost často se stane, že najdou někoho, s kým mají společného kamaráda. Tyto adresy také pomáhají lidem a odborníkům ve velmi specializovaných profesích.

Tady se osvědčí vaše pečlivost při sbírání vizitek. Na Linkedin.com si můžete přidat každého člověka, od kterého dostanete vizitku, nebo je vám představen. Jde o síť pracovních kontaktů na rozdíl od Facebooku. Ten slouží pro kontaktování přátel a váš budoucí zaměstnavatel či šéf by rozhodně neměl vidět vaše bláznivé fotky z firemní párty či dovolené.

Webové stránky a blog

Další možností je vytvoření vlastních internetových stránek. Tam napíšete, co umíte a že jste třeba zrovna bez práce. Když pak bude potenciální zaměstnavatel hledat vaši profesi, narazí na vaše stránky. Vlastní web se vyplatí, pokud už máte co nabídnout. Při hledání běžných profesí zaměstnavatel určitě nebude prohledávat stovky stránek. Také není špatné si založit vlastní blog, tedy jakýsi elektronický zápisník, a publikovat na něm profesní postřehy. Pokud je někdo třeba specialista na telefonický prodej, může si do blogu zapisovat nebo nahrávat oblíbené obraty, které při telefonování používá. Potenciální zaměstnavatel může pak blog najít. To se hodí i živnostníkům, kteří neshánějí zaměstnání, nýbrž zakázky.

Více o tématu najdete v časopisu Osobní finance, který je právě na stáncích.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená