FinExpert.e15.cz

Hledáte bydlení? Zkuste půdní byt pod střechou

Najít si odpovídající moderní bydlení, které by splňovalo konkrétní představy mladého člověka nebývá snadný úkol. Atraktivní alternativou v tomto směru představují půdní byty, které lákají zejména věkově mladší generaci. Podívejme se proto trochu podrobněji na to, jaké výhody a nevýhody tato forma bydlení přináší a jak je finančně náročná.
Hledáte bydlení? Zkuste půdní byt pod střechou

Půdní byty – kouzlo i starosti

Zeptáte-li se lidí, jaké kouzlo mají půdní byty, dočkáte se ve většině případů stejné odpovědi. Především je to individuelní a atypické řešení každého prostoru, obvykle nádherný výhled, který penězi ani nelze vyjádřit, architektonicky zajímavé a rozlehlé prostory a žádní přímí sousedé. Tyto přednosti vám klasické byty mohou jen stěží nabídnout.

Na druhou stranu je nutné hned na úvod konstatovat, že bydlení pod střechou má i svá úskalí a k jeho vybudování či úpravě často vede velmi dlouhá a trnitá cesta. Pokud ale všechny nástrahy překonáte, můžete si být jisti, že výsledek vašeho úsilí bude za tu námahu určitě stát.

Budete potřebovat nábytek na míru

Členité stěny, velké množství zákoutí a nestandardních úhlů znamená pořídit si nábytek na míru, a to je samozřejmě daleko nákladnější. Problém obvykle rovněž nastává s nedostatkem světla v některých částech půdního bytu. 

Rozhodnete-li se pořídit si podkrovní byt, máte na výběr dvě varianty. I přes docela úzkou nabídku na trhu s realitami (specifický druh bydlení) si lze takový byt koupit již hotový, daleko pravděpodobnější a v praxi i častější bude úprava staré půdy v domě. V tomto případě je nutné si uvědomit, že vás čeká doslova právní a stavební koloběh, kterým se ale nenechte hned na začátku rozhodit.

Nejlepší je jednat s jedním vlastníkem

Jednoduší cesta ke koupi půdního bytu vede přes nákup od jediného vlastníka (potřebujete získat jen jeho souhlas k výstavbě). Když budete o koupi jednat s družstvem nebo se společenstvím vlastníků, musíte přesvědčit všechny, a to nemusí jít úplně hladce.

Problémy můžou dělat památkáři

Další úskalí může nastat u bytových domů v historických centech měst. Tyto nemovitosti obvykle patří do tzv. městské památkové zóny, kde veškeré stavební činnosti či úpravy podléhají souhlasu památkářů. Sice se skoro ve všech případech dá najít kompromisní řešení, které uspokojí obě strany, mnohdy ale za cenu výrazného prodražení celé investice. Z tohoto důvodu lze každému jen doporučit, aby vzal tyto faktory v úvahu před konečným rozhodnutím.

Pozor nově platné předpisy

Staré bytové domy mají bezesporu své kouzlo. Bohužel však většinou nesplňují platné bezpečností předpisy. Například elektřina je v domech rozvedena v hliníku, a to už dnešní normy nedovolují. Znamená to tedy, že stavebník je bude muset vybudovat zcela nové!

Současné právní normy rovněž požadují, aby dům vyšší než čtyři nadzemní podlaží měl výtah. Tato investice je finančně nákladná a zejména ve starých bytových není ani ze stavebně-technického hlediska možná.

Kolik stojí metr půdy?

K nejčastěji frekventovaným otázkám podkrovního bydlení patří jeho finanční náročnost.  Odborníci pohybující se na realitní trhu se shodují, že jde o natolik individuelní typ nemovitosti, že jeho cenu lze jen stěží určit. Oproti klasickým bytům se totiž plně využitelná podlahová plocha u podkrovních bytů výrazně liší, a tak je výsledná cena určena střetem  nabídky a poptávky. V ceně se ale samozřejmě odráží zajímavost lokality, výhledové možnosti, ale i stav střešní krytiny, krovů a podlah.

Obecně platí, že cena podkrovního bytu na klíč přesahuje zhruba o 20-30% cenu bytu klasického. Vyšší cena je dána celkovou stavební náročností a nutností použití kvalitních materiálů odolných proti teplotním rozdílům a povětrnostním podmínkám (zvýšené nároky na izolaci, střešní krytinu, kvalitu oken, klimatizaci apod.). I v přídě podkrovního bydlení platí, že koupí  „holé půdy“ a její individuelní přestavby se dá ušetřit. Je třeba se ale obrnit trpělivostí a vybírat zkušené řemeslníky a kvalitní materiály, kteří přemění nevzhledný prostor k pěknému bydlení.

Půdní byty: Pro a proti

+ větší podlahová plocha bytu (100 – 150 m2)
+ atraktivní výhled
+ architektonicky zajímavé prostory
+ individuelní řešení, avantgardní design

- vyšší cena (nové půdní byty, rekonstrukce starší půdy je nákladnější než  tradiční byt
- výškové poměry - výtah
- menší využitelnost prostoru
- zhoršené klimatické podmínky

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená