FinExpert.e15.cz

Hledám letní brigádu: Vše, co potřebujete vědět

V průběhu posledních let se vlivem změny na trhu výrazně změnilo vnímání pojmu letní brigáda.
Hledám letní brigádu: Vše, co potřebujete vědět

V průběhu posledních let se vlivem změny na trhu výrazně změnilo vnímání pojmu letní brigáda. Na pracovním trhu přibylo lidí, kteří mají o tuto možnost přivýdělku zájem. V současnosti se tudíž brigáda netýká pouze studentů, ale i lidí hledajících krátkodobou formu zaměstnání. Brigádnická místa tak mnohdy zaujmou nezaměstnaní, ženy na mateřské dovolené či důchodci, kteří tak získají možnost vylepšení své finanční situace. 

Kde hledat 

Pro mnoho lidí bude zřejmě nejjednodušší hledat brigádu za pomoci internetových pracovních portálů. Na nabídky lze navíc odpovědět emailem. Další příležitost při hledání přivýdělku představují personální agentury, kterých se na území České republiky nachází značné množství. Seznam pracovních agentur naleznete na adrese: http://portal.mpsv.cz/sz/zamest/zpr_prace/. Samozřejmě  také nelze opomenout inzerci v tisku či různé nástěnky v obchodech. Kromě zmíněných metod hledání brigády určitě nevynechejte ani přímé poptávání ve firmách, obchodech, ale také u přátel a známých.

5 rizik práce na dohodu

5 rizik práce na dohodu

Například můžete mít problém se získáním potřebné doby pojištění pro přiznání státního důchodu.

Smlouva je jistota

Práce na černo, která je ovšem nezákonná, může vypadat mnohdy lákavě. Pokud ale zaměstnavatele dobře neznáte, tak se může stát, že nakonec nedostanete zaplaceno. V takovém případě nemáte následně šance vydělané peníze získat. Vždy se tudíž snažte uzavřít pracovní smlouvu, která v nejlepším případě zahrnuje také vaši finanční odměnu. Určitě není na škodu, si o zaměstnavateli zjistit co nejvíce informací prostřednictvím přátel, známých, internetu atp. Každá získaná zkušenost může být přínosná.

Než podepíšete pracovní smlouvu, tak si ji samozřejmě pořádně pročtěte a máte-li možnost, ukažte ji také někomu s příslušnými znalostmi či zkušenostmi. Nejvíce vhodnou formu pro zaměstnání brigádníka představuje dohoda o provedení práce. U dohody o provedení práce lze odpracovat u jednoho zaměstnavatele v kalendářním roce 300 hodin. Pokud ovšem dohoda o provedení práce nestačí, lze zvolit dohodu o pracovní činnosti. Dále pak již zbývá možnost klasického pracovního poměru.

Kdy mohu na brigádu

Letní prázdniny představují období nabízející krátkodobá zaměstnání, která přináší možnost pro brigádnické přivýdělky studentů. Zaměstnávání mladistvých má však určitá specifika. Pracovně-právní vztahy lze sjednávat až dnem, kdy fyzická osoba dosáhne patnácti let a navíc musí mít již ukončenou povinnou školní docházku. Dále pokud zaměstnavatel poskytne práci nezletilé osobě, tak se musí jednat o činnosti přiměřené jejímu rozumovému a fyzickému rozvoji. Také délka pracovní doby v jednotlivých dnech nesmí u osob, které nedovršily plnoletosti, překročit osm hodin. U mladistvých navíc nelze sjednávat práci přesčas a taktéž ani práci vykonávanou v nočních hodinách.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená