FinExpert.e15.cz

Hlavní chyby při investování do akcií

Někomu velké riziko nevadí, jiný naopak preferuje riziko omezit.
Hlavní chyby při investování do akcií

Investování na akciových trzích je rizikovou záležitostí, která může vést k zajímavým ziskům, ale také velkým ztrátám. Každý, kdo se pro tento způsob investování rozhodne, by s tím měl být obeznámen. Někomu velké riziko nevadí, jiný naopak preferuje riziko omezit co nejvíce. Pro takové investory existují pravidla, která když se dodržují, tak investování na burze nemusí být jen pro spekulanty.

Základní pravidlo je důsledné nastavování tzv. stop loss pokynů. To fakticky znamená nastavení maximální potenciální akceptovatelné ztráty. V realitě to znamená, že pokud investor nakoupí akcii v ceně 10 EUR, pak v závislosti na rizikové averzi investora by měl být nastaven stop loss pokyn například na cenu 8,5 EUR. V případně, že akcie začne klesat a spadne až na tuto úroveň, pak dojde k automatickému prodeji a nebude hrozit další prohlubování ztrát.

„Babišovy“ dluhopisy: Vyplatilo se koupit?

„Babišovy“ dluhopisy: Vyplatilo se koupit?

Důvodem slabšího zájmu jsou bezesporu jiné podmínky.

Velkou chybou je s blížící se realizací stop loss pokynu tento pokyn měnit a posouvat jej na nižší cenu. To odporuje základní logice omezení maximální ztráty vstupní investice. Jediná událost, která může vést s racionálnímu posunu stop loss úrovně dolů je blížící se první obchodní den bez nároku na dividendu. V tomto případě je možné stop loss pokyn posunout o výši dividendy níže.

Nikdy ne jeden titul

Základním bezpečnostním pravidlem u investování je dostatečná diverzifikace. Jak praví staré přísloví „nikdy nedávej vše do jednoho košíku“, tak v akciovém světě platí: nikdy není vhodné kupovat jen jeden titul za všechny peníze. Tím se sice zvyšuje možnost hodně a rychle vydělat, ale také hodně a rychle prodělat.

Nejlepší strategií je rozdělit vstupní kapitál na několik částí a za ně pak nakoupit několik titulů. I tady lze ale udělat zásadní chybu. Pokud někdo nakoupí například čtyři akcie různých automobilek, pak se nejedná správnou o diverzifikaci, ale o sázku na jednoho koně – automobilový sektor. Je tedy vhodné nejen nakupovat více akcií, ale také z různých odvětví a kontinentů.

Další z běžných chyb je preference akcií, jejichž cena je aktuálně nízká. Naopak mnoho investorů opomíjí tituly, které jsou „nahoře“. Toto je velmi povrchní uvažování a rozhodně pohled na graf není dostačujícím kritériem pro určení výhodnosti investice. Když to vezmu do důsledku, pak bych se musel ptát, proč je akcie na maximech. Odpovědí by bylo, že investoři firmu považují za kvalitní, perspektivní a s vysokým potenciálem. Proč by tedy taková firma měla být na první pohled vyřazena z „nákupního seznamu“?

Graf doplňte dalšími faktory

Naopak vyklesaná akcie má asi nějaký problém. Ať to může být špatné hospodaření, problémy s likviditou, klesající tržby, vysoké dluhy či špatné prostředí, má to svůj důvod. A právě takové akcie řada investorů při pohledu na graf preferuje a směřuje k jejich nákupu. To přece nedává žádný smysl. Graf je relevantní faktor, ale musí být doplněn řadou dalších, například fundament firmy, sektoru, cílové ceny, hospodaření firmy apod.

Výše zmíněné nedostatky jsou těmi hlavními, ovšem ne jedinými. Mezi další problémy patří například neschopnost nebo neumění včas prodat, chybou je také setrvávání ve ztrátových pozicích doufajíc, že vstanou z mrtvých, nebo zavření očí a nesledování ztrátového portfolia. Vyvarování se těchto chyb nutně nezvýší zisky z akciových obchodů, ale rozhodně sníží riziko nastání velkých ztrát. A to by mělo být to hlavní, o co by se investor měl snažit.

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Co to je za článek? Pro děti z pomocné školky? :-D
Zkušený investor
17. 6. 2014, 08:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená