FinExpert.e15.cz

Hilarovi myslí na budoucnost svých dětí dětí

Investiční soutěž vás provede životem Petra Hilara, který na základě svých životních cílů vybírá konkrétní finanční produkty.
Hilarovi myslí na budoucnost svých dětí dětí

Manželé Hilarovi jsou spolu již deset let a mají dvě děti, které zatím chodí pouze do školky. Manželé zvažují, že jim uspoří nějaké prostředky na případná vysokoškolská studia.

Pojistných produktů na sebe i děti mají dostatek, nezdá se jim proto rozumné zakládat na toto spoření další pojistku. Zvažují některý program pravidelného investování. Do začátku mají nějaké prostředky od svých rodičů a pak by chtěli pravidelně každý měsíc dětem ukládat nějakou menší částku. Pomůže opět Pět statečných?

Fondy versus certifikáty

Rozhodnutí o založení programu na pravidelné investování již padlo, otázkou je volba vhodných produktů. Investovat v horizontu cca. 10 let lze klasicky prostřednictvím otevřených podílových fondů nebo do zejména v poslední době populárních investičních certifikátů, tedy přímo do daných indexů popisujících chování akciových trhů. Každá z variant má svá pro a proti, rozhodujícími faktory jsou především poplatky a transakční náklady. Pro menší měsíční hodnoty úložek se vyplatí především podílové fondy, pro vyšší úložky stojí za to založit investiční plán složený z investičních certifikátů.

Manželé si nakonec vybrali pravidelné investování prostřednictvím akciových podílových fondů. Petr pak poprosil Pět statečných o vypracování nabídky pro vytvoření finanční rezervy pro studia svých dětí v horizontu deseti let.

Akciové fondy

Investují zcela nebo převážně do akcií. Podíl akcií ve fondu tvoří minimálně 66 % majetku fondu. Jedná se o dlouhodobou formu investování, minimální investiční horizont je 5 až 7 let. Minimální investiční horizont znamená, že při dodržení této doby má investor nejvyšší pravděpodobnost, že nebude ve ztrátě, ale naopak v zisku.

Akciové fondy jsou nejvíce rizikové a to z důvodu jejich vysoké volatility (kolísavosti). Hodnota akcií kolísá, a tudíž kolísá i kurz akciového fondu. Obecně se dá říci, že fond investující do akcií velkých firem nebo na etablovaných trzích (např. USA, Eurozóna) mají nižší volatilitu, než fondy investující do akcií malých firem nebo na emerging markets (rozvíjejících se trzích např. země východní Evropy). Protiváhou k jejich rizikovosti je potenciální výnos, ten je uváděn k investičnímu horizontu (viz výše) a pohybuje se mezi 8 až 10 % ročně. Akciové fondy mají také vyšší poplatky, což je dáno jejich aktivní správou a vyššími náklady oproti jiným typům fondů.

Nabídnuté produkty

Pro praktickou realizaci jsme opět připravili vzorek šesti konkrétních produktů, které by měly Petrovi pomoci v rozhodování a které jsou pro jeho investiční cíl vhodné. Možností je ale samozřejmě daleko vice. Pro “Pět statečných” je tato šestice produktů výchozí pro čtvrtou etapu jejich soutěžení.

  • Pioneer TOP European Players (akciový fond zaměřený především na evropské akcie)
  • ISČS – Sporotrend (akciový fond zaměřený především na východní Evropu)
  • Parvest BRIC (akciový fond zaměřený na Brazílii, Rusko, Indii a Čínu)
  • ING český akciový (akciový fond zaměřený především na střední Evropu)
  • Templeton Emerging Markets (akciový fond zaměření na rozvíjející se země)
  • ČPI – OPF Nových ekonomik (dynamičtější investice do akciového fondu se zaměřením do sektorůrozvíjejících se zemí)

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená