FinExpert.e15.cz

Hewlett-Packard zklamal

Novinky z akciových trhů.
Hewlett-Packard zklamal

Minulý týden byl jako na houpačce. Začalo se poklesem, když hlavní americké indexy v pondělí oslabily. Trh se musel tradičně vypořádat s nepříliš povzbudivými geopolitickými zprávami. Z firemní sféry se po delší odmlce opět ozvaly účetní problémy. Konkrétně holandský maloobchodní řetězec Ahold oznámil, že bude muset revidovat hospodářské výsledky za roky 2000 až 2002. Ahold si totiž nadhodnocoval zisky. Reakce investorů byla nekompromisní: cena akcií se propadla na třetinu. Tradičně imunní zůstaly akcie z ropného průmyslu a zlaté akcie. 

Špatná nálada přetrvala i při zahájení úterního obchodování. Pesimismus byl navíc umocněn po zveřejnění spotřebitelské důvěry za leden (64 bodů vs. očekávání 77 bodů). Tradiční Dow Jones index ztrácel přes 100 bodů. Přesto se ještě týž den indexy obrátily a uzavíraly v plusových hodnotách (Dow Jones + 51 bodů). Úterní obchodování je tak dalším důkazem roztěkanosti investorů, vývoj trhu je velmi těžko odhadnutelný. 

Středeční seance byla poznamenána ohlašováním výsledků společnosti Hewlett-Packard za první fiskální kvartál roku 2003 (končící v lednu). Společnost vytvořila pro forma zisk 29 centů na akcii – cent nad odhady analytiků. Oproti očekávanému odhadu (18,5 mld. USD) však obrat činil 17,9 mld. USD. Zpráva není nepříjemná pouze pro samotnou společnost, ale ukazuje, že IT trh se stále potýká s nízkou poptávkou. Akcie počítačového obra se ve středu zařadily mezi nejobchodovanější tituly a v reakci na zprávu poklesly o výrazných 15 %. Současně investiční banka Goldman Sachs snížila celoroční odhady zisku a obratu a také doporučení z outperform (tj. že překoná trh). 

Ve čtvrtek pro změnu nastal růst hlavních indexů. Optimismus způsobily lepší čísla z makrosféry (zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby za leden) či informace, že americká vláda snížila stupeň ohrožení země. Tradiční index Dow Jones se však stále pohyboval pod hladinou 8 000 bodů a převážně technologický Nasdaq Composite lehce nad 1 300 body.

Výprodej Telecomu
Výraznější pohyb zaznamenaly při čtvrtečním obchodování akcie Českého Telecomu, když propadly o více než 4 %. Jednalo se o negativní odezvu na horší než očekávané konsolidované výsledky za rok 2002. Za odhady zaostal jak čistý, tak provozní zisk – čistý zisk dosáhl 4,3 mld. Kč (odhadován na 5 mld. až 5,7 mld. Kč). I přes tento výprodej jsou akcie Českého Telecomu druhým nejvýkonnějším SPADovým titulem od začátku roku, lepší je pouze Unipetrol.  

 

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená