FinExpert.e15.cz

Herní průmysl po celém světě úspěšně roste

Herní průmysl je celosvětově na vzestupu a láká miliardové investice. Přestože nevíce kasín je v USA, nejrychleji se rozvíjí Asie.
Herní průmysl po celém světě úspěšně roste

Odvětví herního průmyslu v minulém roce prošlo díky investicím do rozvoje i díky realizovaným fúzím a akvizicím významnou transformací a dnes je opravdu globalizované. Dokazuje to i skutečnost, že i když jsou Spojené státy stále zemí s největším počtem kasin na světě, nejrychleji toto odvětví roste v Asii, uvádí průzkumná zpráva Gaming Bulletin od společnosti Ernst & Young, která vychází z průzkumu prováděného pravidelně již 25 let. Průzkum se však letos poprvé zaměřil nejen na USA, ale zjišťoval situaci v tomto odvětví v globálním měřítku.

Lákadlo na turisty

Státy i obce vnímají herní průmysl stále více jako účinné lákadlo, které jim pomůže získat turisty a povzbudí rozvoj zábavního průmyslu i celé ekonomiky. Odborník Brian Ford však neočekává, že by se v nejbližší době našlo něco, co by jeho růst zbrzdilo. Třeba ve francouzských kasinech lidé vloni vyhráli 3 459 mil. USD. Nějaké formě hazardu se ve Velké Británii věnuje dokonce 66 % dospělé populace.

Macao novým centrem, Las Vegas pohasíná

Největší růst zaznamenal herní průmysl v poslední době v Asii. Historického úspěchu dosáhlo především Macao, kde se v roce 2006 podařilo tržby zvýšit o 23 %. Se 6,9 mld. USD tak Macao těsně předstihlo i Las Vegas (6,7 mld. USD). Také v následujících 12 až 24 měsících se v tomto regionu očekává velký růst, mimo jiné díky tomu, že v roce 2009 by se první kasina a herny měly objevit v Singapuru. Dokonce i Japonsko zvažuje zda nezrušit letitý zákaz hraní. 

Macao loni v tržbách předhonilo Las Vegas, dosavadní Mekku herního průmyslu. Také pokud jde o počet heren a dalších podobných zařízení, ztratila Severní Amerika své prvenství. Spojené státy s 1 496 kasiny a hernami sice zůstávají i nadále zemí s největším počtem těchto zařízení na světě, zbytek světa je však v jejich počtu předčil – mimo USA je 1 822 zařízení a přibývají podstatně rychleji než v Severní Americe. Nicméně i nadále jsou investice, které do tohoto odvětví ve Spojených státech plynou, obrovské a americké podniky díky fúzím a akvizicím expandují na nové trhy, především do Evropy a Asie. Zajímavostí pak je, že nejvíce se hraje v Nevadě, kde tržby dosáhly v roce 2006 částky 12 194 mil. USD.

Na hry vsází i jiné státy

Herní průmysl je na vzestupu i v dalších částech světa, např. v Jižní Americe, kde si rozhodující postavení drží Argentina se 79 kasiny, nebo v Africe, jíž dominuje Jihoafrická republika se 44 kasiny a 37 599 hracími automaty. Podle odborníků lze v nejbližších několika letech lze očekávat masivní rozvoj tohoto odvětví také v Rusku, které má už dnes nejvíce kasin (169) ze všech východoevropských zemí, a v Indii, a to i přes legislativní omezení, jež expanzi herního průmyslu v obou těchto zemích omezují.

Legislativní změny se chystají i na vyspělejších trzích, např. ve Velké Británii, která má dlouholetou tradici sportovního sázení a hraní. Nový zákon by měl být zárukou kontrolovaného rozvoje tohoto odvětví. Na jeho základě bude uděleno 17 nových licencí, z toho jedna na kasino v lasvegaském stylu, které by mělo vzniknout v Manchesteru.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená