Hrubý domácí produkt České republiky se v loňském roce zvýšil o 2,9 procenta. Domácí ekonomika tak podle dnes (10. 3. 2004) zveřejněných výsledků Českého statistického úřadu zrychlila růst z předloňských 2,2 procenta. Analytici počítali s tempem růstu 2,8 procenta.
„Růst HDP o 2,9 % je pozitivní zprávou, na druhou stranu je nutné si uvědomit, že pokud chceme dosahovat alespoň na úroveň průměru zemí Evropské unie dostaneme se tam tímto tempem za dvacet let,“ komentoval výsledky ČSÚ prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Pro rychlejší dosažení této mety by podle něho ČR potřebovala pěti až sedmi procentní růst HDP ročně. „K takovému vývoji ale dnes v České republice nejsou nastaveny podmínky, zvýšená podpora rozvoje ekonomiky u nás chybí“, doplnil Drábek.
Průměrná hrubá mzda v České republice loni vzrostla o 1083 Kč na 16 917 korun. Průměrný Čech si tak vydělal o 6,8 procenta více než předloni, reálně mu mzda stoupla o 6,7 procenta. Rychleji přitom rostly mzdy lidí v nepodnikatelské sféře.
„Růst reálných mezd přes pět procent je vždy vysoký. Nejinak je tomu i v porovnání vývoje mezd v loňském roce a v roce 2002. Nerovnost je patrná i při porovnání tříprocentního růstu HDP a více než dvojnásobném zvyšování mezd,“ řekl k růstu mezd Jaromír Drábek. Prudký růst mezd může být podle jeho slov také jedním z faktorů, které ovlivňují růst nezaměstnanosti.
P
roblémem je podle Drábka rychlejší zvyšování mezd ve státní sféře, který je patrný v posledních třech letech. Nutí soukromé zaměstnavatele ke zvyšování platů svých zaměstnanců, případně "přetahuje" zaměstnance zejména z oblasti služeb a výroby právě do státní sféry.