FinExpert.e15.cz

Halíř se rozhýbal řešit bydlení

Halíř má plán jak do 2 let bydlet ve větším. Rodině se to zdá dlouho. Halířová dostala nápad.

Kapitoly článku


Za pár dní se Houska vytasil s plánem. „Za dva roky se můžete stěhovat,“ strkal Halířovi pod nos graf. „V červenci 2002 si založíte stavební spoření s cílovou částkou 335 tisíc korun. Už při založení na něj vložíte 56 tisíc a od srpna každý měsíc tři tisíce. V srpnu 2004 budete mít naspořeno 136 tisíc a moci čerpat překlenovací úvěr. K zajištění úvěru je třeba jednoho ručitele. Toho snad seženete. Vaše žena si zřídí stavební spoření s cílovou částkou 85 tisíc korun. Při založení vloží 3 500 Kč a každý měsíc bude spořit 1 200. Za dva roky taky zažádá o překlenovací úvěr. K zajištění tohoto úvěru nebude potřeba ručitel. Největší část ceny, 680 tisíc, pokryje hypoteční úvěr. Za dva roky vám bude 44 let. To znamená, že splátky můžete rozložit do 20 let. Hypoteční banky vyžadují splacení úvěru do 65 let věku.

Shrnuto:
Založíte stavební spoření. Dva roky vkládáte oba dohromady 4 200 Kč měsíčně. Za dva roky dostanete překlenovací úvěr a hypoteční úvěr. Koupíte starší 4+1 za 1,1 milionu korun. V ten moment vám narostou měsíční splátky na zhruba 8 000. Tyto zvýšené splátky budou trvat asi deset let. Na dalších deset let klesnou na nějaké 4 000. Všechno samozřejmě platí za současných úrokových sazeb. Ty se mohou měnit.

Klepněte pro větší obrázek

Klikněte pro zvětšení

Ale to hlavní jsem ještě neřekl. Jakmile se odstěhujete ze starého bytu a splátky narostou na 8 000, můžete ho začít pronajímat odhaduju za 8 000 minimálně. Po zaplacení inkasa vám takových pět zbude do vlastní kapsy. Splátky 8 000 se zdají vysoké, ale ve skutečnosti jsou jenom 3 000. Budete bydlet ve velkém bytě aniž by byl váš měsíční rodinný rozpočet výrazně zatížen. Za deset let, až splátky klesnou opět na 4 000, můžete nájemníky vykopnout a máte byt volný pro jedno dítě,“ vychrlil inženýr Houska na inženýra Halíře. „Vy jste kouzelník,“ zářil Halíř. „Dala by se zkrátit počáteční doba dvou let, kdy bydlíme ve starém a jen spoříme, třeba na jeden rok?“ „Dala,“ přednášel sebejistě Houska. „Za splnění jedné ze dvou podmínek. Za prvé, někde schrastíte aspoň 100 tisíc, které použijeme na počáteční vyšší vklad do stavebního spoření.“ „Těžko,“ přiznal Halíř. „Za druhé, zvýšíte rodinný příjem, například si najdete vedlejší pracovní poměr.“ To je magor, téměř zvolal Halíř. Jako intelektuál ovšem neužívá vulgarismů nahlas. „Velice se obávám, že to nepřipadá v úvahu,“ zjemnil negativní odpověď.

Předchozí kapitola Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená