FinExpert.e15.cz

GRECO INTERNATIONAL: Firmy nemají dostatečné informace o možnostech pojištění svých investic

V dnešním propojeném světě obchodu jsou výkony a výnosy firem často spojeny s fungováním dodavatelských řetězců a subdodavatelů.

Přesto spousta firem stále dosud podceňuje různá rizika, která mohou vyvstat nejen při běžných standardních obchodech se zbožím, ale také např. při dodavatelské činnosti při výstavbě investičních celků či dodávkách technologických zařízení.

„Současný pojistný trh přitom reaguje na každou sebemenší hrozbu, která by mohla v budoucnu společnosti ublížit, a nabízí opravdu pestré varianty různých pojištění, mnohdy šitých přímo na míru,“ říká Ing. Zdeněk Voharčík, jednatel společnosti GrECo, International, poradenství pro riziko a pojištění s.r.o. V případě investora či exportéra existuje kromě pojištění, která poskytují ochranu proti hmotným ztrátám (stavební a montážní pojištění, pojištění přepravy), dnes již několik dalších alternativ pro pojištění finančních rizik.

Patří k nim již známější pojištění ALOP (Advanced Loss of Profit), které pokrývá škodní události vzniklé na budovaném díle. Tyto události jsou následně příčinou zpoždění stavby a uvedení díla do provozu. Dalším využívaným pojistným krytím je tzv. pojištění DSU (Delay in Start-Up), jehož podstatou je, že za příčinu zpoždění je považováno zejména zpoždění přepravy klíčových dodávek, tzv. "kritických dodávek“, jako např. turbíny, generátory apod.

Novějším a méně známým pojištěním, které může ve své podstatě doplnit nebo nahradit pojištění zpoždění provozu a pojištění přepravy, je TDI (Trade Disruption Insurance). Toto pojištění obchodu/kontraktu poskytuje ochranu proti přerušení řetězových dodávek, i když se nejedná o hmotnou ztrátu a poškození majetku pojištěného. Přerušení může být způsobeno politickými událostmi (včetně uvalení embarga nebo teroristického útoku), přírodními riziky (např. vichřice), případně i z důvodu uzavření plavebních vodních cest apod. Pojištění může dále zahrnovat proplacení pohledávek, nahrazení ztráty zisku, ztráty příjmů, ztráty daňových výhod z důvodu zmeškaných termínů, pokrytí dodatečných nebo zvýšených nákladů na výrobu atd.

Pro lepší orientaci v problematice je možné zkontaktovat pojišťovacího makléře, který dokáže na základě svých zkušeností, odbornosti a prověření situace vybrat ze široké škály nabídky nejvhodnější produkt pro daný subjekt.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená