FinExpert.e15.cz

GRECO: dojde ke sjednocení zákonů o pojišťovnictví čr a eu?

Praha, 26. února 2009:V rámci sjednocování zákonů České republiky se zákonnými normami EU předložila vláda ČR poslanecké sněmovně Parlamentu ČR návrh nového zákona o pojišťovnictví. Nejen snaha o jednotnost s evropskou legislativou, ale také počet pojišťovacích subjektů vyvolal potřebu unifikace tohoto zákona. V roce 2007 projevilo zájem o pojišťovací činnost v ČR na základě svobody dočasně poskytovat služby na cizím území již 52 pojišťoven, 478 pojišťoven ze států EU a EHP, dále 67 500 pojišťovacích zprostředkovatelů a 11 penzijních fondů. Tyto počty pak každoročně stoupají.

Návrh zákona se bezprostředně netýká činnosti pojišťovacích zprostředkovatelů. Jedná se v něm zejména o transponování aktů komunitárního práva do právního řádu ČR. Zahrnuje především směrnice 2005/68/ES, směrnice2007/44/ES a směrnice 2002/83/ES, 2004/39/ES, 200648/ES a řadu dalších.Transponováním těchto směrnic do českého práva se zavádí jednotný evropský pas pro zajišťovací činnost, omezuje se činnost zajišťoven jen na zajišťovací činnost a zavádí se oznamovací povinnost vlastníků pojišťoven o změnách svých podílů v pojišťovnách.

Kromě těchto hlavních změn návrh zákona vylučuje odkladný účinek v případech, kdy byl podán rozklad proti rozhodnutí orgánu dohledu, neboť odklad by mohl mít destabilizující účinek na propojené finanční instituce.

Dále by měl nový zákon regulovat nově vzniklé pojišťovny, které mohou podnikat buď v životním, nebo neživotním pojištění – souběh těchto činností není dále možný. Pouze pojišťovny vzniklé před 1.4.2000 mají v tomto případě výjimku a mohou podnikat dále souběžně za podmínek odděleného řízení činností.

V současné době proběhlo první čtení a návrh je projednáván rozpočtovým výborem poslanecké sněmovny. Poté bude zařazen na program jednání poslanecké sněmovny. K tomu zřejmě dojde v průběhu roku 2009.Vzhledem k jednacímu řádu Parlamentu České republiky nelze odhadnout, kdy bude návrh zákona odsouhlasen, odkdy bude účinný a jaké změny přinese. Je pouhý předpoklad, že by k tomu mohlo dojít kolem roku 2010.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená