FinExpert.e15.cz

Google si jde pro peníze

Americký internetový vyhledávač Google.com si jde pro kapitál na burzu. Obchodníci s cennými papíry se rozdělili na dva tábory – jedni investici do akcií Google schvalují, druzí o nich nechtějí ani slyšet. Kde je pravda a co si od tohoto kroku zakladatelé Google slibují?
Google si jde pro peníze

Úspěšná primární emise akcií (IPO z anglického Initial Public Offering) nedávno proběhla také České republice, kde si pro kapitál na pražskou a londýnskou burzu šla farmaceutická společnost Zentiva (více o IPO Zentivy najdete zde). Objemem emise se ale Zentiva nemůže primární emisi společnosti Google rovnat – IPO Google totiž má být podle očekávání osmou největší primární nabídkou v historii USA. Většina papírových předpokladů sice předurčuje úpis akcií společnosti Google k úspěchu, ale názory burzovních analytiků a investorů se různí - jednoznačně pozitivní reakce střídají pesimistické komentáře. Navíc Google přichází s nabídkou akcií v době, kdy emisím situace příliš nesvědčí. Po silném růstu v loňském roce je akciový trh letos v útlumu a v posledních týdnech se naopak vydal prudce dolů.

Holandská aukce

Zájemci o akcie společnosti Google se mohli až do čtvrtka 12. 8. 2004 (23:00 SELČ) registrovat na zvláštní internetové stránce. Druhý den po ukončení přijmu objednávek pak začala tzv. holandská aukce, jejíž konec zatím není znám. V aukci Google nabídne celkem 25,7 milionu akcií, prodejní cenu akcií očekává v pásmu 108 až 135 dolarů za kus, což by firmu ohodnotilo zhruba na 36 miliard dolarů (asi 930 miliard Kč). Firma chce z prodeje akcií získat až 3,3 miliardy dolarů. Nad emisí akcí ale visí otazníky, protože některé záměry investory překvapily. Například fakt, že oba zakladatelé nehodlají majitelům akcií umožnit podíl na vedení firmy. Otázky vyvolal i plán prodat akcie zmíněnou holandskou dražbou. Již se také vyrojili otázky a spekulace, co hodlají zakladatelé s utrženými penězi dělat. Někteří investoři se také bojí, že pouze unikátní vyhledávací technologie nemusí v blízké budoucnosti stačit. Na rozdíl od konkurentů (Yahoo, AOL, MSN) Googlu chybí obsah. Spekuluje se ale o možném spojení s nějakou mediální agenturou a vydání se ve šlépějích svých konkurentů.

Google?

Studenti Larry Page a Sergej Brin založili Google v roce 1995, s tím, že chtěli vyvinout zcela novou technologii hledání na internetu. Prvním „prototypem“ byl BackRub, který vznikl v roce 1996. V září 1998 již měli čtyři zaměstnance, spustili Google a v polovině roku 2000 jejich vyhledávací systém řešil na 18 miliónů dotazů od uživatelů internetu denně. V současnosti prohledává Google téměř 4,3 miliardy webových stránek denně a je považován za nejlepších vyhledávač na internetu. Stránky www.google.com také často svým grafickým provedením reagují na aktuální světové dění, a tak je nyní vzhledem k probíhající olympiádě vyhledávač „obléknut“ do slušivého řeckého kabátku.

 

Neuvěřitelná chyba

Těsně před zahájením nabídky akcií se celý proces očekávaného IPO ocitl v ohrožení. Sergej Brin a Larry Page totiž poskytli rozhovor v nejnovějším čísle časopisu Playboy a tím na sebe upoutali pozornost burzovních orgánů, protože ředitelé firem nesmějí těsně před uvedením nových akcií na trh s investory nijak komunikovat, aby je neovlivňovali. Celá procedura uvedení emise na trh je velmi zdlouhavá podléhá mnoha přísným legislativním procesům. Je nepochopitelné, že vzhledem k velikosti celé akce a měsícům příprav k této situaci vůbec došlo. Předpokládám, že společnost Google v obvodní příprav IPO spolupracuje s nějakou PR agentura, která je zodpovědná za styk s veřejností a zajišťuje medializaci společnosti, a i proto je poskytnutí rozhovoru nepochopitelné.

Po zveřejnění článku v časopise Playboy uveřejnil Google pozměněný dokument pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). V dokumentu vydaném hodinu před zahájením aukce firma nenaznačila, zda poslední vývoj ohrozí prodej. Současně však uvedla, že si je vědoma toho, že může být v období jednoho roku požádána o zpětný odkup akcií od investorů za nákupní cenu, čímž by ale celý proces IPO ztratil smysl.

Co je to holandská aukce

Tato aukce je koncipována tak, aby měli vyrovnanou šanci na úspěch velcí i drobní investoři. Původní vysoká cena je postupně snižována, až se najde kupec. Je opakem tzv. anglická aukce, při které nabízející oznamují svoje návrhy v rostoucím pořadí tak dlouho, až není žádná vyšší nabídka předložena.

Výhody / nevýhody IPO

+ Dlouhodobý kapitál
+ Zvýšení tržní hodnoty společnosti
+ Zvýšení povědomí na trhu a mezi investory, zvýšení prestiže firmy
+ Lepší likvidita společnosti pro akcionáře
+ Motivace prostřednictvím nabídky akcií managementu a zaměstnancům

- Dražší zdroj kapitálu
- Delší procedura pro uvedení emise na trh
- Ztráta soukromí, společnost se ocitně pod drobnohledem veřejnosti
- Tlak na finanční výsledky, investoři chtějí čistý zisk
- Široká skupina akcionářů
- Pravidelné reportování a z toho vyplývající nutná informační otevřenost k investorům (může jít o nevýhodu ve vztahu k té konkurenci, která takovou povinnost nemá)

 

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená