FinExpert.e15.cz

Globálním metropolím kraluje New York

Ze světových měst se žije, podniká a pracuje nejlépe v New Yorku.
Globálním metropolím kraluje New York

Na vzestupu jsou však především velká asijská města jako Peking, Soul, Dillí či Šanghaj. Pracovní možnosti a investice zde nebývale rostou.

Analytická společnost A. T. Kearney ve své zprávě „Global Cities Index 2010“ hodnotila 65 světových metropolí v pěti hlavních kritériích: 

  • Podnikatelské prostředí: například hodnota města na kapitálových trzích, objem zboží, které projde městem, objem zahraničních investic. Celkové hodnocení je ovlivněno z 30 %, medailové pozice patří New Yorku, Tokiu a Paříži.
  • Vzdělanost: třeba kvalita univerzit, počet zahraničních studentů, počet obyvatel s vysokošloským vzděláním, počet mezinárodních škol. Celkové hodnocení je ovlivněno z 30 %, medailové pozice patří Londýnu, New Yorku a Los Angeles.
  • Informace: zastoupení médií, počet mezinárodních tiskových kanceláří, úroveň cenzury, mezinárodní zpravodajství v místních mediích. Celkové hodnocení je ovlivněno z 15 %, medailové pozice patří New Yorku, Ženevě a Londýnu.
  • Kultura: například počet muzeí, významných sportovních a kulturních událostí. Celkové hodnocení je ovlivněno z 15 %, medailové pozice patří Londýnu, Paříži a New Yorku.
  • Politika: počet velvyslanectví a konzulátů, mezinárodních organizací či místních institucí s mezinárodním dosahem působících ve městech. Celkové hodnocení je ovlivněno z 10 %, medailové pozice patří Washingtonu, New Yorku a Bruselu.

Asijská města si polepšily

Dá se říci, že vliv nejglobálnějších měst na světovou politiku a ekonomiku je značný. Své globální postavení si pro letošní rok drží dle uvedených kritérií tato pětice světových velkoměst: New York, Londýn, Tokio, Paříž a Hongkong. V první desítce jsou hned čtyři asijské metropole.

Další čínská a indická města jako Šanghaj, Dillí, Mumbaj stoupají v žebříčku a v příštích letech se očekává další vylepšení jejich pořadí. Čínské a indické metropole výrazným způsobem podporují vzdělanost obyvatel, zlepšují infrastrukturu. Oproti roku 2008 si nejvíce polepšilo Sydney, které poskočilo z 16. místa na 9. místo.

Klíč k úspěchu? Podpora podnikání a vzdělanosti

Nejúspěšnější společnosti světa mají své sídlo ve všech globálních městech. V těchto městech je tak nejnižší nezaměstnanost a dostatek podnikatelských příležitostí. Budoucnost však patří inovatním firmám s vysokou přidanou hodnotou. Hnacím motorem ekonomického růstu a rozvoje jednotlivých zemí a firem budou především „myšlenky“.

Inovace bude klíčová pro všechny významné hráče. Zvyšování úrovně celého školství je proto prioritou nejenom pro všechny vyspělé země světa, ale i pro samotná globální města. Jednoznačně platí, že budoucnost patří zemím či městům se vzdělaným obyvatelstvem. Největší aktivum každé země jsou její občané.

Zlepšování podnikatelského prostředí, celkové svobody a zvyšování vzdělanosti obyvatel je osvědčenou cestou k ekonomické prosperitě. Nejvíce totiž firmy odrazují a podnikání prodražují složité daně, vysoká administrativa a nepřehledná legislativa.

Když veřejná správa funguje na špičkové úrovni, podnikatelé a firmy se v případě sporu mohou spolehnout na fungující a rychlou justici. Ve svém podnikání nejsou omezováni nebo regulováni, jednoduše řečeno cítí se svobodně, tak potom jsou ochotni zaplatit na daních více. To je případ občanů a firem v zemích Skandinávie, Nizozemí či Lucemburska, které však z důvodu menšího počtu obyvatel neměly žádné město v hodnocených 65 globálních měst světa.

Global Cities Index 2010

Městopořadí 2010pořadí 2008
New York1.1.
Londýn2.2.
Tokio3.4.
Paříž4.3.
Hongkong5.5.
Chicago6.8.
Los Angeles7.6.
Singapur8.7.
Sydney9.16.
Soul10.9.
Brusel11.13.
San Francisko12.15.
Washington13.11.
Toronto14.10.
Peking15.12.
Berlín16.17.
Madrid17.14.
Vídeň18.18.
Boston19.29.
Frankfurt20.21.
Pramen: A. T. Kearney „2010 Global Cities Index“
Zdroj fotografie: Slantour.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená