FinExpert.e15.cz

GE MONEY MULTISERVIS: Svatý Valentýn napříč Evropou

… okázalý v Irsku, symbolický ve Francii, za babku v Rakousku.

14. února má svátek Valentýn a tento den v Evropě neodmyslitelně patří zamilovaným. Zatímco pro zahraniční obchodníky představuje svatý Valentýn druhý nejvýznamnější svátek v roce hned po Vánocích, v České republice je spíše nováčkem a zatím ne příliš oslavovaným. Společnost GE Money Multiservis proto zjišťovala, jak se 14. únor slaví napříč Evropou. Z její ankety vyplynulo, že po celé Evropě je svatý Valentýn neodmyslitelně spjat s květinami, sladkostmi a romantickou večeří ve dvou. Jednotlivé země se však liší v tom, jak důležitý je tento svátek pro různé generace a kolik jsou za něj lidé ochotni utratit. Zatímco například Irové sáhnou hluboko do svých peněženek, v Rakousku se cena valentýnského dárku počítá do 20 eur. Pro Francouze pak není cena dárku tolik důležitá jako jeho symbolická hodnota.

Svátek svatého Valentýna má větší tradici ve Velké Británii a Irsku, kde jej slaví lidé bez rozdílu věku. Z ankety společnosti GE Money Multiservis vyplývá, že se zde i více utrácí za valentýnská překvapení. Irové například za kytici růží utratí až 100 euro. Pánové ke kytici navíc přidávají i šperk, jehož cena se pohybuje okolo 150 eur. Za romantickou večeři pro dva průměrně vydávají okolo 200 eur. Anketa GE Money Multiservis ukázala, že právě Irové utrácí na Valentýna nejvíce. S útratami nezaostávají ani obyvatelé Velké Británie, kde se na svatého Valentýna každoročně nakoupí květiny za více jak 151 milionu liber – každý darující tak v průměru za květiny zaplatí 24 liber.

K Valentýnu na britských ostrovech však nepatří jen útraty, ale i zajímavé zážitky. Stále větší je poptávka po netradičních způsobech trávení tohoto dne. V Londýně mohly zamilované páry využít speciálních valentýnských balíčků obsahujících luxusní občerstvení od věhlasných londýnských restaurací podávaných v kabinkách London Eye (Londýnského oka) a následnou romantickou projížďku po Temži. K jistě nezapomenutelným valentýnským překvapením patří i nabídky k sňatku. Podle odhadů Britského obchodního konsorcia v roce 2005 požádalo ve Spojeném království 3000 mužů svoji partnerku o ruku právě 14. února.

„Je pravda, že oproti Velké Británii je svatý Valentýn v České republice relativně poklidný svátek. Výzdoby v obchodech nejsou přespříliš křiklavé a oproti vánoční výzdobě poměrně skromné. Domnívám se však, že se v budoucnu stane svátek svatého Valentýna i pro české obchodníky významnější,“ komentuje Charlie Coode, předseda představenstva a generální ředitel společnosti GE Money Multiservis.

Anketa také ukázala, že kontinentální Evropa slaví Valentýna skromněji. Tento svátek je zde vnímán spíše jako přejatý a je doménou mladších lidí, obzvláště pak v Polsku, Rakousku či Německu. V těchto zemích také není svatý Valentýn záležitostí jen pro zamilované. V Rakousku dávají muži květinu nejen svým přítelkyním, či manželkám, ale i matkám. V Polsku je pak běžné, že si drobné dárky dávají i dvě kamarádky.

Zajímavé také je, že typy dárků, které od svého partnera či partnerky mohou čekat lidé napříč Evropou se různí. Kromě typických červených růží, červených plyšových polštářů a hraček, spodního prádla či dárků ve tvaru srdce, mají valentýnské dárky v evropských zemích svá specifika. Ve Španělsku dostávají ženy od svých protějšků nejčastěji šátky či parfémy (v hodnotě do 50 eur), muži pak mohou očekávat novou kravatu. Francouzi své ženy obdarovávají parfémy (v hodnotě okolo 70 eur) či šperky v hodnotě okolo 150 eur. Stříbrné, zlaté či diamantové šperky patří k Valentýnu také v Turecku. Cena těchto valentýnských dárků se zde však pohybuje o něco výše než ve Francii, typicky v rozmezí od 75 do 10 000 dolarů. Zajímavě a trochu technicky pojímají svátek svatého Valentýna v Belgii. 14. 2. si zde lidé u romantické večeře, kromě spodního prádla a sladkostí typických i v dalších evropských zemích, dávají i drobnou elektroniku jako jsou MP3 přehrávače či mobilní telefony.

Další článekcelkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Banka?
MoB
6. 2. 2008, 12:13

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená