FinExpert.e15.cz

GE Money kupuje od Italů polskou banku BPH

Akvizice BPH zařadí GE Money Bank mezi pět největších bank v Polsku. Na polském trhu proběhne velká transakce.

GE Money koupila od italské společnosti UniCredit polskou banka BPH. Do konce tohoto roku se tak polská GE Money Bank S. A., jejímž prostřednictvím v Polsku GE Money působí, zařadí mezi pět největších bank na polském trhu z hlediska aktiv.

Podle podmínek dohody získá GE Money od skupiny UniCredit téměř 66 % akcií BPH. Transakce předpokládá také převzetí 49,9 % BPH TFI (obchodní jednotka BPH pro správu aktiv, kterou BPH dosud nevlastní), od společnosti CABET Holding, plně vlastněné pobočky Bank Austria Creditanstalt (součást skupiny UniCredit), společností GE Money. Dohromady vznikne „nová BPH“, již pod kontrolou GE Money.

Celková odměna za akvizici činí 854,9 milionu dolarů  (625,5 milionu eur). Před uskutečněním transakce je třeba splnit řadu podmínek, například je třeba získat potřebná schválení regulačních úřadů a orgánů pro ochranu hospodářské soutěže.

S touto akvizicí získá GE Money přístup k univerzální bankovní infrastruktuře nové BPH a k síti zhruba 200 poboček. Nová BPH a stávající GE Money Bank v Polsku vytvoří diverzifikovanou síť (dohromady budou mít do konce roku zhruba 330 obchodních míst) a GE Money Bank se dostane mezi pět největších bank na polském trhu z hlediska aktiv. Společně budou mít přibližně 6 900 zaměstnanců a širokou řadu produktů. Celková aktiva dosáhnou přibližně 7,3 miliardy dolarů (5,5 miliardy eur). Novou BPH povede i nadále dosavadní předseda představenstva a generální ředitel Józef Wancer.

Když nelze spojit, musí se dělit

Celá trasakce je velmi komplikovaná a předpokládá se, že transakce bude dokončena do konce roku 2007. Polskou Bank BPH vlastní italská společnost UniCredit, Italům však patří i velká polská Bank Pekao. Tyto dvě polské banky se v současné době spojují, z čehož nejsou nadšeny ani polské ani evropské regulatorní orgány. Proto došlo k pomyslnému rozdělení Bank BPH na dvě části. První část, která obsahuje korporátní a firemní klientelu se sloučí s Bank Pekao, kterou bude ovládat UniCredit, Italům tak zůstane asi 285 poboček Bank BPH, část centrály a majetkově provázaná leasingová společnost.

GE Money dostane druhou část Bank BPH s převážně retailovými klienty a k tomu 200 poboček a část centrály. Nová banka pak nejspíše dočasně ponese název GE Money BPH, protože ještě bude stát před spojením se stávající GE Money Bank S. A.. To je teoreticky již jen formalitou, ovšem není snadné spojit zcela odlišné bankovní systémy, které v bankách jsou.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená