Ke konci dubna 2007 měli domácnosti od bank rozpujčováno 535 miliard Kč, což představuje 32% meziroční nárůst. Toto tempo by mělo vydržet po celý rok 2007 a na konci roku se tak pravděpodobně dostaneme na úroveň 600 až 650 miliard korun celkového dluhu u bank, tvrdí Monika Kubovcová z GE Money Bank. I přes vysoké tempo zadlužování domácností není podle ní důvod k obavám. Poměr dluhů domácností k HDP dosahoval ke konci roku 2006 necelých 17 % což je o 37 procentních bodů méně než činí průměr eurozóny (54 %). Jsme tedy pouze na třetinové úrovni zadluženosti zemí eura.
Co se týče struktury úvěrů, není překvapením, že největší podíl (49 %) mají hypotéky (261 miliard Kč). Hypotéky mají rovněž největší dynamiku růstu, meziročně vzrostly o 39 %. Ostatní úvěry na bydlení, zejména úvěry ze stavebního spoření, tvoří 27 % celkového dluhu domácností, spotřebitelské úvěry 20 % a zbytek patří ostatním bankovním úvěrům.
Když se podíváme na procento úvěrů, které slouží na financování bydlení nebo zlepšení situace domácností v oblasti bydlení, (49 % z rozpůjčovaných peněz domácnostem tvoří hypotéky a 27 % ostatní úvěry na bydlení), tak můžeme říci, že z celkového portfolia úvěrů je minimálně 76 % rozpůjčováno na účel „bydlení“. To znamená např. koupě, přestavba, rekonstrukce bydlení, ale také koupě vybavení domácnosti či nábytku apod. Jedná se tedy o rozumnou investici Čechů, která řeší jejich dlouhodobou potřebu a pomáhá jim zlepšovat kvalitu života. Můžeme tak říci, že Češi se zadlužují zdravě.