FinExpert.e15.cz

GE MONEY: Bílá barva dominuje svatbám po celém světě

V některých zemí trvá obřad i několik dní.

Svatba je jedním z nejdůležitějších dní v životě lidí na celém světě. Ač se svatební zvykyv jednotlivých zemích různí, přesto mají mnoho společného. Cena svateb se většinouv průměru pohybuje kolem 15 000 eur, nevěsty nosí bílé šaty a kytice mají vázané převážně z bílých růží či lilií. Všude na světě jsou symbolem vstupu do manželství zlaté prstýnky, ale například v Číně je pro novomanžele oddací list důležitější než zlaté kroužky. Světové svatební hostiny se také tradičně odehrávají v restauracích, hotelíchči speciálních svatebních síních. Ukázal to průzkum společnosti GE Money, kterýse uskutečnil v šestnácti zemích světa.

„Na první pohled se svatby po celém světě neliší. Nevěsty nosí bílé či světlé šaty, a to i v zemích, kde k tradičním barvám oblečení nevěst dříve patřila červená. Takovou zemí je například Čína, stále častěji se zde prosazují trendy západního světa a nevěsty vyměnily tradiční červené šatyza bílé, ženichové pakžluté svatební oblečení za západní tmavé obleky,“ komentuje výsledky průzkumu Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money a dodává: „Podle našeho průzkumu tradiční a tudíž pro nás trochu netypické oblečení nosí novomanželé v Indii a vesnických oblastech Rumunska“.

Svatební dort se krájí po celém světě

Dalším pojítkem všech svateb po celém světě je svatební dort, který nesmí chybět na svatbáchv žádné ze zkoumaných zemích. V některých zemích – Albánii, Německu, Chorvatsku, Polsku – se dort krájí až po půlnoci. V Belgii je pak svatební dort zpravidla zmrzlinový. Občerstvení bývá po celém světěstále častěji podáváno formou bufetu, tradiční hostiny o několika chodech ustupují postupně do pozadí. Nicméně v některých zemíchse tradice stále drží. Například v Indii je svatební hostinavždy vegetariánská.

Ve Spojeném království jsou hitem svatby na pláži, ve Francii v rodinných zahradách

Také místo svatebních hostin se napříč kontinenty neliší – většinou se jedná o hotelyči restaurace. V Turecku jsou pro svatební veselí v oblibě především hotely, které mají k dispozici venkovní bazén. Ale i v místech svatebních hostin existují výjimky. V Austrálii či Británii jsou populární svatby na plážích. Pro Američany jsou stále lákavější svatby v zahraničí, nebona malých romantických ostrovech. Francouzská svatební hostina by se měla odehrávatna zahradě, většinou pak na zahradě domu rodičů jednoho ze snoubenců. Novomanželé si zde rovněž stále častěji pronajímají zámecké parky, zámečky nebo nádvoří hradů, kterých jeve Francii nespočet.

Snubní prsten = symbol manželství

Všude na světě je symbolem vstupu do manželství snubní prsten. Ve Spojených státechke svatbě také neodmyslitelně patří diamantový zásnubní prsten.,. Indické nevěsty pak kromě zlatých snubních prstenů dostávají mimo jiné i „toe ring“ – ozdobu na prst u nohy. V Číně je pro novomanžele naopak přednější oddací listina nežli snubní prsten.

Jiný kraj, jiný mrav

Zatímco symboly vstupu do manželství bývají ve většině zemí stejné, zcela odlišné je samotný průběh svatebních obřadů.Určité podobnosti najdeme v zemích střední či západní Evropya anglosaských zemích. Patří sem zvyky jako loučení se svobodou, házení rýže na novomanžele, nevěstino házení kyticí, první tanec manželů, společné krájení dortu, únos nevěsty a podobně. I evropské země však mají svá svatební specifika. Například ve Švédsku musí všichni muži – svatebčané políbit nevěstu a všechny svatbě přihlížející ženy zase líbají ženicha. V Polsku ke svatební hostině patří veřejné poděkování rodičům obou snoubenců.

V Chorvatsku snoubenci několik týdnů před svoji svatbou osobně všem příbuzným roznáší svatební oznámení a pozvánku ke svatebnímu stolu. V Belgii se několik dní před obřadem zahání zlí duchové, a to přípitkem na budoucí novomanžele následovaným tradičním hlasitým boucháním či jiným hlučením.

V Albánii má zvlášť svatební oslavu nevěsta a zvlášť ženich. Nevěstina svatba přitom trvá tři dny od pátku do neděle. Dopoledne nevěstě chodí popřát přátelé, večer chodí důležitější rodinní příbuzní na hostinu. Ženich, jeho rodiče a nejbližší příbuzní navštíví nevěstinu oslavu o sobotní noci asi na tři až čtyři hodiny. V tomto okamžiku spolu novomanželé tančí první tanec a společně rozřežou svatební dort. Ženich poté odchází a svoji svatbu slaví během neděle.

V Malajsii pak musí ženich do nevěstina domu několik týdnů před svatbou poslat dárky. Samotnému svatebnímu obřadu předchází čajový rituál, kdy rodina ženicha opět předává nevěstině rodině dárky (obvykle šperky či peníze).

V Indii zase hraje velkou roli rituální oheň, který doprovází několikahodinový svatební obřad. Během něj musí otec rituálně odpustit dceři, že opouští jeho rodný dům a matka pak nevěstu připraví na novou životní etapu. Symbolicky je také kousek ženichova šatu – obvykle šála – svázána s šaty nevěsty, aby byl demonstrován uzavřený sňatek.

Svatební anketa společnosti GE Money proběhla v Albánii, Belgii, Chorvatsku, Francii, Německu, Polsku, Rumunsku, Švédsku, Velké Británii, Austrálii, Číně, Indii, Koreji, Malajsii, Turecku a USA.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená