FinExpert.e15.cz

GE MONEY BANK: Co s úsporami během krize?

O finanční krizi, která zaplavila světové trhy, slyšíme v poslední době ze všech stran.

Řada lidí se v souvislosti s aktuální situací obává, aby nepřišla o své úspory. Kam tedy nejvýhodněji a nejbezpečněji uložit peníze, aby nebyly ohroženy nejistotou na finančních trzích?

Základem je zvolit si silného finančního partnera, kterým může být penzijní fond, stavební spořitelna nebo banka. V zahraničí některé bankovní domy finanční krizi neustály, to se ale díky odlišnému fungování netýká bank působících u nás. Jejich hospodaření je v dobré kondici, což potvrdila i Česká národní banka.

Možností je několik

Jestliže se rozhodnete peníze uložit do banky, můžete si vybrat z několika produktů jako je běžný účet, spořicí účet či termínovaný vklad. Peněžní prostředky uložené na běžném účtu jsou sice v bezpečí, ale téměř nic nevydělávají. Roční úrokové sazby na běžných účtech se totiž zpravidla pohybují v řádech desetin procent. Pro bezpečné uložení a zhodnocení úspor se tedy mnohem více hodí spořicí účty a termínované vklady, které jsou, stejně jako vklady na běžných účtech, ze zákona pojištěny. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Spořit a mít peníze kdykoliv k dispozici

Spořicí účet se zakládá zpravidla na dobu neurčitou, přičemž peníze na něj anebo z něj můžete převádět kdykoliv potřebujete. Jeho založení i následné vedení bývá bezplatné. Roční úroková sazba na spořicích účtech dnes může přesahovat i 3%, a to zpravidla bez ohledu na zůstatek účtu. Je však nutné upozornit na to, že jde většinou o sazbu pohyblivou, což znamená, že banka může ze dne na den tuto úrokovou sazbu změnit.

Vysoký výnos a malé riziko

Založení a následné vedení termínovaného vkladu bývá také bezplatné. Termínovaný vklad je sjednáván na určité období, po jehož uplynutí termínovaný vklad skončí (jednorázový termínovaný vklad) nebo se atomaticky obnoví na stejně dlouhé období (revolvingový termínovaný vklad). Po toto období (např. 3 roky) jsou peněžní prostředky úročeny zpravidla pevnou úrokovou sazbou, kterou banka nemůže v průběhu daného období měnit (na rozdíl o výše uvedených spořicích účtů). Peníze na termínovaných vkladech nemá sice klient kdykoli k dispozici, ale v případě sjednaného delšího období může zhodnocení výrazně převýšit úrokovou sazbu na spořicích účtech.

Pokud tedy uložené úspory chcete v případě nutnosti rychle vybrat, zvolte spořicí účet. Jestliže máte finanční rezervu, kterou si můžete dovolit uložit stranou na pevně stanovené období, dejte přednost termínovanému vkladu a vyděláte víc.

Čekat se nevyplácí

Lidé se mne ptají, zda mají peníze uložit na delší období nyní, nebo počkat, až krize pomine. V brzké době lze očekávat, že Česká národní banka bude úrokové sazby snižovat. To následně bude znamenat i pokles úrokových sazeb na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Dlouhodobě tedy vydělá především ten, kdo bude mít peníze uložené na termínovaném vkladu ideálně na delší období s pevnou a výhodnou úrokovou sazbou, kterou dnes banky nabízí.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená