FinExpert.e15.cz

GE MONEY AUTO: Situace a trendy na trhu automobilů a jejich financování

Počet automobilů se v ČR neustále zvyšuje

K 31. prosinci 2007 bylo v ČR registrováno celkem 4,7 milionu osobních a lehkých užitkových automobilů, což je meziročně o 5 % více. Jedno auto tak v ČR připadá 2,2 obyvatele. Pro srovnání, v roce 2002 připadal v USA jeden vůz na 1,1 obyvatele, naproti tomu v Číně na 250 obyvatel.

V roce 2007 bylo v ČR nově registrováno 418 tisíc automobilů, z čehož 345 tisíc bylo osobních automobilů a 73 tisíc lehkých užitkových vozidel.

V roce 2007 bylo 52 % nových a 34 % ojetých vozů nakoupeno na úvěr či leasing.Dá se předpokládat, že penetrace finančních služeb zůstane v roce 2008 v ČR zhruba stejná jako loni.

Češi si kupují více nových automobilů, ale i ojetých z dovozu

V roce 2007 bylo v ČR nově registrováno 195 tisíc nových automobilů, což je o 12 % více než před rokem. Zároveň však roste dovoz ojetých vozů ze zahraničí, kterých bylo v roce 2007 nově registrováno 223 tisíc, tedy o 17 % více než v roce 2006. Stále platí, že nové vozy kupují především firmy, ojeté pak zejména občané.

Dovážená ojetá auta ze zahraničí jsou charakteristická vysokým stářím – dvě čtvrtiny jsou starší 5 let, přičemž téměř třetina má za sebou dokonce již 10letou historii. Do ČR jsou tyto vozy importovány individuálně a díky tomuto faktu i jejich nízké ceně jsou buď financovány zcela v hotovosti, nebo prostřednictvím klasických bankovních úvěrů.

Díky zmíněným trendům je tak ČR stále zemí s poměrně starým vozovým parkem, neboť průměrné stáří osobních automobilů činí 13 let a průměrný rok výroby je 1994. Situaci však trochu vylepšují lehká užitková vozidla, u kterých je průměrné stáří 6 let a průměrný rok výroby 2001.

Ojetá auta se pořizují na úvěr, nová na leasing

Výsledky GE Money Auto naznačují, že stále více roste zájem o financování aut prostřednictvím úvěrů. Ojetá auta jsou přitom téměř výhradně pořizována na úvěr (92 % v roce 2007). U nových vozů však pořád ještě dominuje leasing (62 % v roce 2007), který využívají z daňových důvodů zejména firmy.

Lidé dávají při koupi auta přednost úvěrům před leasingem z několika důvodů: jsou ihned vlastníkem vozu au ojetého automobilu nemusí platit havarijní pojištění.

Obecně lze tedy říci, že úvěr je výhodnější pro občany a leasing pro podnikatele.

Se zvyšující se kupní silou obyvatel roste zájem o financování aut

Podle údajů GE Money Auto se růst mezd projevuje i ve větším zájmu o nákup aut a jejich financování. Češi si navíc pořizují dražší vozy – průměrná pořizovací cena nového vozu v roce 2007 činila 420 tisíc korun (403 tisíc korun v r. 2006), ojetého 191 tisíc korun (173 tisíc korun v r. 2006). Zároveň však lidé skládají vyšší akontace (v průměru 30 %) a jsou ochotni platit vyšší měsíční splátky.

Lidé si ve větší míře pořizují dražší vozy (např. mladší ojetiny) a současně roste poptávka po levnějších starších autech, naproti tomu o střední třídu (průměr) klesá zájem.

Češi dávají přednost malým vozům, podíl Škodovek klesá

Na trhu nových automobilů stále dominuje Škoda, kterou v roce 2007 zvolilo 37 % motoristů. Její podíl však klesá, neboť v roce 2006 činil 42 %. V téměř polovině případů dávají Češi přednost malým vozům, mezi nimiž jednoznačně vládne Škoda Fabia.

U ojetých vozů je podle statistik GE Money Auto nejžádanějším vozem rovněž Škoda (23%), kterou s úspěchem následuje Ford (13%).

Při financování aut je je důležitá také rychlost, jednoduchost a plné uspokojení potřeb

Pro občany je při výběru společnosti, která bude financovat jejich vůz, důležitá rovněž rychlost a jednoduchost služeb a uspokojení jejich potřeb. V roce 2007 GE Money Auto vyřídila 90 % žádostí do 15 minut, 20 % případů pak dokonce již do 5 minut. Navíc k vyřízení úvěru či leasingu nemusí klient GE Money Auto předkládat žádné speciální doklady, stačí mu většinou jen občanský a řidičský průkaz a uvedení pouze jednoho telefonního čísla, které může být mobilní. Koupě a financování auta je tedy dnes již srovnatelné s nákupem běžného spotřebního zboží.

K nákupu auta na leasing či úvěr vždy něco navíc

Zájemci o koupi auta dávají přednost benefitům, které jsou pro ně nějakým způsobem užitečné a souvisí s autem či jeho financováním (například navigace, zabezpečovací zařízení či autorádia).

GE Money Auto byla první společností na trhu, která svým klientům začala ve větším měřítku nabízet vždy něco navíc. V roce 2007 odjeli její klienti spolu s nově pořízeným vozem takés téměř 16 tisíci navigacemi a více než 10 tisíci přenosnými DVD přehrávači. GE Money Auto se tak stala zřejmě největším odběratelem těchto přístrojů v ČR.

Další článekcelkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

autá
Ivan
13. 2. 2008, 16:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená