FinExpert.e15.cz

Gazeta Wyborcza: Škodovky vyrábějí polští otroci

Poláci, které zaměstnává ostravská personální agentura Zetka Auto, subdodavatel mladoboleslavské Škody, podle polského deníku Gazeta Wyborcza pracují i žijí jako otroci.

Zetka Auto považuje nařčení za absurdní, firma údajně dodržuje zákoník práce i všechny další předpisy. Vedení Škody Auto tvrdí, že i u pracovních agentur, které zahraniční dělníky pro firmu zajišťují, striktně vyžaduje dodržování zákoníku práce.
Fabie a octavie podle listu vyrábí 900 Poláků z Dolního Slezska, Velkopolska a Podkarpatska. Dělníci žijí ve starých barácích, na podlaze je špína. Poláci nemají dostatek ochranných pracovních prostředků, jako jsou boty nebo rukavice, říká jeden z nich, Jarek Nowacki z Walbrzycha.

Podle právníka ostravské agentury Vladimíra Voxy naopak žijí dělníci, kterých je maximálně 700, v nejlepších ubytovnách v regionu. "Jsou to panelákové ubytovny, které vždy dostávají krásně uklizené. Občas se nám naopak stává, že je dělníci poničí nebo dokonce utečou i s ledničkou a dalším zařízením," dodal Voxa.
Ve smlouvě, kterou Poláci podepsali, podle deníku stojí, že jednou za týden musejí v dílně odpracovat dvě směny za sebou, tedy 16 hodin. Ve skutečnosti musejí tyto dlouhé směny vydržet několikrát týdně.

Na konci směny vytáhne mistr osobní karty dělníků a vylosuje z nich ty, kteří budou muset zůstat ještě dalších osm hodin. Když dělník odmítne, hrozí mu mistr podle listu pokutou nebo výpovědí. Za trest musí například zaplatit 500 korun nebo přijde o tři dny dovolené. "Musíme zaplnit všechna místa u pásu. Když se někomu nechce vrátit se v pondělí do práce, protože celý víkend pil, musí ho zastoupit někdo jiný," uvedl k tomu ředitel výroby ve svařovně Zetky Auto Jiří Nosek.
Vedení společnosti Zetka Auto naopak tvrdí, že přesčasy dělají zaměstnanci dobrovolně, když si chtějí přivydělat. "Rozhodně nikoho nenutíme," řekl Voxa.

Zaměstnavatel prý Polákům slíbil průměrně 13.000 korun měsíčně. První peníze nicméně uvidí po dvou měsících, a navíc odpovídají jen měsíčnímu platu. Dříve mohou dostat pětisetkorunovou zálohu, ale bez potvrzení, říká další Polák pracující v Zetce Auto, Piotr Kwiatkowski z Vratislavi.

Podle managementu společnosti Zetka Auto je základní plat 10.617 korun a dělníci ho dostávají na konci každého měsíce. "Navíc si mohou vydělat za přesčasy, další prémie dostávají od mistra," tvrdí Voxa.

"U pracovních agentur rovněž velmi striktně vyžadujeme dodržování zákoníku práce, a to se týká i oblasti bezpečnosti práce a ochrany zdraví. Každý zaměstnanec používá ke své práci odpovídající předepsané ochranné pomůcky a před nástupem jsou důkladně kontrolována jeho zdravotní osvědčení, provedená školení a případné zkoušky. Závodní lékařství ve Škoda Auto poskytuje velmi kvalitní služby každému zaměstnanci bez ohledu na jeho občanství nebo pracovní zařazení," sdělil ČTK člen představenstva Škody Auto zodpovědný za personalistiku Martin Jahn.

Své krajany navštívil Rafal Kuroň z úřadu práce v Rzeszowě. "To, co jsme viděli tady na místě, neodpovídá ujištěním zástupců firmy," řekl listu. Smlouvy jsou podle něho postavené tak, že dělníci nevědí, za co dostávají peníze.

Kuroň rovněž uvedl, že závodní lékař pracovní úrazy kvalifikuje jako úrazy nepracovní, a poškození proto nedostanou finanční odškodnění. "Z toho, co se říká, je vidět, že Zetka Auto šidí lidi," řekl.

Vedení české firmy je informacemi šokováno. "Nic z toho samozřejmě není pravda. Co se týče zdravotní péče, máme čtyři závodní lékaře. Za letošní rok máme evidováno 38 pracovních úrazů a všechny byly řádně vyřešeny," dodal Voxa. Podle něj všechny dokumenty ukázal také reportérům polského deníku, kteří nedávno ve firmě sbírali podklady pro svou reportáž.

Některým dělníkům pomohl najít práci v Čechách úřad práce z Podkarpatska. Nyní již zastavil nábor nových pracovníků a žaloby polských dělníků předal prokuratuře, píše Gazeta Wyborcza.

Na různé formy vykořisťování či znevýhodňování Poláků i jiných zahraničních dělníků najímaných jako levná pracovní síla na Mladoboleslavsku narazila při svých průzkumech i Pracovní agentura Luma. Ta se soustředí na pomoc Romům a sociálně znevýhodňovaným osobám. Potvrdila to dnes ČTK vedoucí agentury Martina Brzobohatá.

Proti příliš vysokému počtu zahraničních dělníků pracujících v automobilce bojují již dlouho i škodovácké odbory. Uznávají sice jejich důležitost pro řešení náhlých výkyvů ve výrobě, ale usilují o snížení jejich počtu. Vedení města i městské policie ovšem také opakovaně upozorňují na zvýšenou kriminalitu v Mladé Boleslavi a na další problémy, které souvisejí právě s těmito pracovníky především z Polska a Slovenska.

Zdroj: iHNed.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená