FinExpert.e15.cz

FPV v roce 2014 zaznamenal rekordní výplaty náhrad vkladů

Praha, 29. prosince 2014

Metropolitní spořitelní družstvo a záložna WPB Capital. Výplatu náhrad vkladů klientům těchto dvou velkých družstevních záložen během letošního roku zahájil Fond pojištění vkladů. V případě Metropolitního spořitelního družstva (MSD) se jednalo o druhou, u záložny WPB Capital o čtvrtou nejvyšší výplatu ve dvacetileté historii Fondu. Klienti MSD měli nárok na 12,018 miliard korun, klienti WPB Capital pak na 2,796 miliardy Kč. Většina nároků klientů obou záložen již byla uspokojena, stále jim však zbývá vyplatit 350 milionů korun.

Rok 2014 bude z pohledu Fondu pojištění vkladů vzhledem k výši výplat náhrad vkladů patřit mezi ty rekordní. I přes vysoké výplaty náhrad má Fond k dispozici částku téměř 18 miliard korun, která se v souvislosti s pravidelnými čtvrtletními odvody bank, stavebních spořitelen a záložen bude opět pravidelně navyšovat. Většina klientů dvou zkrachovalých záložen si totiž finanční náhrady vyplácené Fondem prostřednictvím České spořitelny již vyzvedla. Ti, kteří tak dosud neučinili, mají v případě MSD čas až do 27. 1. 2017, klienti WPB Capital do 14. 10. 2017.

Poslední zahájená výplata klientů záložny WPB Capital, která odstartovala 14. října, zahrnovala nárok celkem 6 898 klientů. Téměř 60 procent z nich mělo v záložně uloženo více než půl milionu korun. Druhou největší skupinu (30 %) pak tvořili klienti s vkladem do 10 tisíc Kč. „Přes tři tisíce klientů záložny WPB Capital si svoji náhradu vkladů dosud nevyzvedlo. Je mezi nimi například i desítka těch, kteří mají nárok na částku vyšší než 2,5 milionu korun,“ říká výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová.

Příspěvky záložen se zvýší o polovinu

Rok 2015 přinese Fondu pojištění vkladů vyšší příspěvky od družstevních záložen. Pravidelné čtvrtletní odvody v procentním vyjádření tak budou vzhledem k jejich vyšší rizikovosti převyšovat odvody bank. „Až dosud banky i družstevní záložny čtvrtletně odváděly 0,04 procenta z objemu pojištěných vkladů, stavební spořitelny 0,02 procenta. Od ledna 2015 pak čtvrtletní odvody záložen vrostou na 0,08 procenta z objemu pojištěných vkladů,“ vysvětluje Renáta Kadlecová, která odhaduje, že toto navýšení v příštím roce přinese Fondu oproti roku letošnímu zhruba o 40 milionů Kč navíc. Už od ledna platnou novinkou je také skutečnost, že družstevní záložny nebudou smět poskytovat své služby a produkty osobám, které nejsou jejich členy.

Další omezení kampeliček pak přinese 1. leden 2018. Pokud po tomto datu bilanční suma finančního ústavu přesáhne 5 miliard korun, bude se muset přeměnit na banku, nebo rezignovat na svůj růst. Od roku 2018 rovněž začne platit omezení výše poskytovaných úvěrů, které nebudou smět přesáhnout částku 30 milionů korun pro jednoho člena družstva.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená