FinExpert.e15.cz

Fotbal sledujte raději doma nebo s přáteli, ne za volantem

Praha 11. června 2012

České fotbalisty na mistrovství Evropy sleduje přes 40 % národa, z mužů dokonce dvě třetiny. Každý pátý fotbalový fanda se od zápasů neodtrhne ani při řízení automobilu. Taková oddanost se ale nemusí vyplatit, jak ukázala anketa Direct Pojišťovny. Téměř třetina řidičů se totiž při poslouchání průběhu zápasu v autorádiu dostala do nebezpečné situace. Příčinou přitom byla rozptýlená pozornost nebo rychlejší či agresivnější jízda způsobená nadšením nebo zklamáním z utkání. Za nebezpečné považuje řidiče fandící během jízdy sedm z deseti Čechů.

„Češi jsou velkými fanoušky, což potvrdila i naše anketa. Při sledování zápasů prožívá polovina mužů průběh utkání vždy naplno, aniž by vnímali okolní svět, a když zrovna jejich tým prohrává, dokáže je to pěkně vytočit. Třetina Čechů považuje fandění dokonce za sport, zápas jim rozproudí krev v těle tak, že se i pořádně zahřejí,“ shrnuje typické prožitky fotbalových fanoušků Kateřina Krásová, tisková mluvčí Direct Pojišťovny, a dodává: „Sledování utkání za volantem není právě kvůli těmto silným prožitkům vhodné. Správný fanoušek by si měl každý zápas vychutnat raději na stadionu, doma nebo s přáteli.“

Většina Čechů si negativní vliv poslouchání zápasu na jízdu řidiče uvědomuje. Tři čtvrtiny respondentů ankety Direct Pojišťovny mají jasno v tom, že sledování utkání rozptyluje řidičovu pozornost, čtyři z deseti pak vnímají, že prožívání zápasu vede k častějšímu porušování dopravních předpisů (zvláště rychlosti). Čtvrtina je přesvědčena, že jsou fanoušci při sledování utkání za volantem agresivnější.

Poslouchání fotbalového zápasu v autorádiu je ve výsledku nebezpečné hlavně pro ostatní účastníky silničního provozu. To, že se pak řidič nesoustředí plně na jízdu a zvyšuje tím riziko dopravní nehody, si myslí třetina účastníků ankety, která označuje tyto šoféry za rozhodně nebezpečné. Pro další více než třetinu představují svým počínáním částečné ohrožení. Každý šestý odvozuje riziko podle toho, zda řidičův tým vyhrává, nebo prohrává. Pouhých 15 % Čechů popírá vliv sledování zápasu na styl jízdy řidiče.

Celkově sledují Češi zápasy naší reprezentace na mistrovství Evropy nejčastěji doma v televizi (80 %) nebo v hospodě (66 %) na větším plátně. Pětina fanoušků si však utkání nenechá ujít ani při řízení automobilu, přestože se kvůli tomu dostávají do nebezpečných situací (což v anketě Direct Pojišťovny uvedla třetina z nich). Nejedná se přitom jen o problém českých fandů. Například průzkum britské pojišťovny MORE TH>N, která je sesterskou společností Direct Pojišťovny, odhalil, že poslech fotbalových utkání v autorádiu měl v Británii za následek již téměř 500 000 nehod nebo nebezpečných situací.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená