FinExpert.e15.cz

Fondy peněžního trhu: příležitost, která se nemusí opakovat

Fondy peněžního trhu jsou v současnosti opět po dlouhé době určitou zárukou jistoty na rozbouřených finančních trzích.
Fondy peněžního trhu: příležitost, která se nemusí opakovat

Současná situace na finančních trzích nevyvolává právě úsměv na tváři a mnoha investorům spíše hloubí vrásky na čele. Přesto existuje oblast, kde tomu tak být nemusí – fondy peněžního trhu.

Růstový potenciál fondů peněžního trhu

Fond peněžního trhu investuje prostředky do vysoce bezpečných bonitních dluhopisů, vládních pokladničních poukázek a do termínovaných vkladů. Je to instrument velmi vhodný pro konzervativní investory, kteří zhodnocení své investice srovnávají právě s termínovanými vklady. Chtěli by je zkrátka vidět v plusu každý rok. Nejen pro ně se po několika letech otevírá velmi zajímavá příležitost. Fondy peněžního trhu totiž v současnosti nabízejí velmi zajímavé zhodnocení investice, a to díky růstu úrokových sazeb a zvýšení kreditních prémií velmi bonitních dluhopisů. 

O kolik je potencionální zhodnocení investice fondem peněžního trhu výhodnější v porovnání s termínovaným vkladem zjistí investor sledováním „výnosu do splatnosti“ u dluhopisů. Jedná se o průměrný roční výnos, který investor získá zakoupením dluhopisu a jeho držením až do data splatnosti.

Nelze tedy srovnávat historickou výkonnost fondu a současnou sazbu termínovaného vkladu, neboť to by byla chyba, které se často dopouštějí nezkušení investoři. Porovnávají  nesrovnatelné a výsledek hodnocení je pak, k jejich škodě, zkreslený. 

Růst výnosu do splatnosti

Růst výnosu do splatnosti je ovlivněn již zmíněným růstem úrokových sazeb a dále také růstem kreditní prémie firemních dluhopisů, kterou nabízejí společnosti u rizikovějších investic.

Pokud tedy v současnosti roste inflace (která je dána růstem spotřebitelské poptávky, inflačních očekávání a růstem ceny), očekává se též růst úrokové sazby. Míra inflace stoupla v České republice z lednových 1,3 % na listopadových 5 %. Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu v tomto roce již celkem čtyřikrát - z 2,5 % na 3,5 %. Tento vývoj se odráží i v cenách dluhopisů, které se tak více než kdy jindy stávají výhodnou investicí.  

Úvěrové a hypoteční problémy spojené s ochlazením nemovitostního trhu v USA způsobily pokles hodnoty dluhopisů emitovaných finančními institucemi. S poklesem cen dluhopisů vzrostla kreditní prémie, tedy výnos, který emitent dluhopisu nabízí investorům nad výnos bezpečných vládních dluhopisů. Mimořádnost této situace spočívá v tom, že kreditní prémie vzrostly i u špičkových emitentů, jejichž dluhopisy nalezneme v portfoliích fondů peněžního trhu.

A jaká jsou rizika, že by kvalitní fondy peněžního trhu v příštím roce přinesly zhodnocení nižší než 3 % p. a.? Je to například bankrot některé renomované bankovní instituce a s tím spojená panika na trzích nebo mnohem vyšší růst základní úrokové sazby, než se dnes očekává, a to do pásma 5 – 6 % p. a.  

I přes uvedená rizika je třeba zdůraznit, že se na trhu neobjevuje příliš často situace, kdy stojí zato fondům peněžního trhu věnovat tak významnou pozornost jako nyní.  

 

Autor: Petr Šimčák, CFA, ředitel obchodu a marketingu Pioneer Investments

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená