FinExpert.e15.cz

Fondy na akcie střední Evropy

Akciové fondy, které investují ve střední Evropě, mají různý regionální záběr. Sektorově se nejvíce profilují ve finančnictví a energetice.
Fondy na akcie střední Evropy

Pod pojmem střední Evropa rozumíme při investování do akciových produktů nejčastěji trojici zemí ČR, Polsko a Maďarsko. Někdy se k ní přidává Slovinsko, popř. i Rakousko. V portfoliích středoevropských akciových fondů naopak téměř není zahrnuto Slovensko pro nízkou likviditu zdejšího akciového trhu.

Nižší likvidita a menší počet obchodovaných titulů je však určitým problémem i u většiny ostatních středoevropských trhů. Přesto je střední Evropa akciovými investory často vyhledávaným regionem, neboť představuje příležitost k rychlému zhodnocení. Korunovým investorům udělaly v posledních pěti letech radost české akcie, které v rámci indexu MSCI Czech Republic zhodnocovaly tempem 37 % p.a. a předstihly růst maďarských i polských akcií 24 % p.a. v lokálních měnách. Srovnatelnou výkonnost měly české akcie i s širším východoevropským indexem MSCI EM Eastern Europe, kam patří hlavně ruské akcie.

Středoevropský investor by si na druhé straně měl uvědomit, že čím menší má jeho portfolio regionální záběr, tím větší kolísavost může obecně od dotyčných produktů očekávat. U korunových investic s výhradní expozicí na český akciový trh je ale výrazným faktorem tlumícím volatilitu neexistence měnového rizika. Anualizovaná volatilita indexu MSCI Czech Republic v CZK v posledních 5 letech činila 18,9 %, zatímco anualizovaná volatilita širšího indexu MSCI EM Eastern Europe v CZK byla ve stejném období 23,0 %.

Z časového hlediska platí, že dobrá výkonnost středoevropských akcií v minulosti neznamená automatické pokračování tohoto trendu v budoucnosti. Pokud vezmeme v úvahu poměry P/E (cena akcie/zisk na akcii) u tří nejčastěji diskutovaných trhů, patří české akcie ve srovnáními s polskými a maďarskými k těm nejvíce nadhodnoceným.

Navíc je třeba zvážit zvýšenou volatilitu, která na finančních trzích zavládla v době po hypoteční krizi a stále se na trzích projevuje. Pokud tedy chce někdo investovat do středoevropských akcií s cílem dosáhnout vysoké výkonnosti, měl by zvolit dlouhodobý horizont 5 až 10 let.

Tři skupiny fondů podle regionálního záběru

Akciové fondy zaměřené na středoevropský prostor, které jsou v tuzemsku dostupné, můžeme rozdělit do tří skupin. První nejmenší skupina je charakteristická převahou českého trhu v portfoliu, druhá skupina již ve větší míře sleduje polský a maďarský trh a třetí skupina fondů se vymezuje ještě šířeji a mezi středoevropské akcie přimíchává akcie z Ruska, Turecka a dalších východoevropských zemí. V tomto FOKUSu se budeme přednostně věnovat fondům s převahou středoevropských akcií nad východoevropskými.

Akciové fondy s nadpoloviční váhou českého trhu existují jen dva. Nízký počet likvidních titulů obchodovaných na pražské burze totiž komplikuje dosažení úrovně diverzifikace, kterou požadují zákonné limity. KB Akciový fond zařazuje do portfolia nejlikvidnější akcie z hlavního burzovního indexu PX, který se snaží dlouhodobě překonat. Největší váhu v jeho portfoliu tvoří tituly Telefónica O2 C.R. (18 %), Erste Bank (14 %) a ČEZ (10 %).

Za první rok historie poklesl kurz fondu o více než 8 % především v důsledku velkého lednového propadu burzy. Vůči indexu PX byl fond nejdříve podvýkonný, v posledních měsících však na klesajícím trhu ztrátu doháněl. KB Akciový má statut speciálního fondu cenných papírů, může tedy do jednoho titulu investovat max. 20 % majetku. Váha Erste Bank v indexu PX je přitom 27 % a váha ČEZ 25 %. Také ING Český akciový fond má nadpoloviční expozici na český akciový trh, své portfolio ale diverzifikuje i na jiné středoevropské trhy.

Benchmarkem je kompozitní index složený z indexu pražské burzy PX (52 %), indexu varšavské burzy WIG (26 %), indexu budapešťské burzy BUX (20 %) a slovenského indexu SAX (2 %). Regionálním složením portfolia se fond blíží benchmarku, ze sektorů mají největší váhu finance (38 %) a telekomunikace (15 %). ING Český akciový fond byl díky převaze českých akcií nejvýkonnějším středoevropským fondem za posledních šest let a dosáhl i nejnižší korunové volatility.

Ve druhé skupině se již vyskytují fondy, které více než do Česka investují na polský a maďarský trh. U nich je charakteristická převaha polských akcií. Platí to pro fondy KBC Equity Fund Central Europe (60 %), Parvest Converging Europe (51 %) a Credit Suisse EF (Lux) Convergence Europe (47 %). Fond spravovaný společností KBC investuje také na maďarský (18 %) a český trh (16 %), váha ostatních zemí je zanedbatelná.

Nejvýznamnějšími sektory jsou finančnictví (39 %), energetika (12 %) a telekomunikace (11 %). Parvest Converging Europe dává větší prostor ČR (22 %) než Maďarsku (14 %), sektorově je ale rovněž profilován ve finančnictví (33 %) a telekomunikacích (12 %). Významnou váhu má i zdravotnictví (11 %), které je převáženo. Benchmarkem fondu je index Nomura Central & Eastern Europe ex Russia.

Credit Suisse EF (Lux) Convergence Europe sleduje stejný benchmark, je však od něho více odchýlen, na což doplácí podvýkonností za dosavadní téměř tříletou historii. Ze zemí kromě Polska investuje do ČR (19 %) a Maďarska (12 %), mezi nejsilnější sektory v patří finančnictví (34 %), spotřebiče (11 %), distribuční společnosti (11 %) a energetika (10 %). Conseq Invest akciový se od předchozích tří fondů liší rovnoměrnějším zastoupením středoevropských zemí v poměru 37 % (Polsko): 32 % (ČR): 27 % (Maďarsko). Podrobně se mu FOND SHOP věnoval v PORTRÉTu minulého čísla.

Ostatní fondy investující do středoevropského akciového prostoru již vedle českých, polských a maďarských akcií nakupují také akcie z Ruska, Turecka a dalších východoevropských, případně asijských zemí. Bawag Osteuropa Stock investuje nejvíce do Ruska (36 %), Polska (20 %), ČR (10 %) a Maďarska (9 %), nevyhýbá se přitom ani dalším státům z východní Evropy nebo středozemí.

Sektorově je fond nejvíce zainvestován do finančnictví (26 %) a energetiky (20 %). Benchmarkem je index IFC Investable Eastern Europe. Ve skupině fondů s expozicí na východoevropské trhy byl Bawag Osteuropa Stock v posledních pěti letech jednoznačně nejvýkonnější. Diverzifikaci mezi různé země střední a východní Evropy poskytuje fond Sporotrend spravovaný ISČS.

Jeho benchmarkem je kompozitní index složený z hlavních akciových indexů pražské, varšavské a budapešťské burzy (všechny 25 %), dále ruského akciového indexu CRTX (10 %), indexu istanbulské burzy ISE 30 (10 %) a indexu tallinské burzy TALSE (5 %). Proti benchmarku však fond výrazně převažuje východoevropské akcie. V portfoliu najdeme nejvíce turecké (23 %), ruské (18 %), polské (17 %), maďarské (16 %), kazašské (15 %) a české tituly (7 %).

Nejvíce vážícími sektory jsou opět finančnictví a energetika. Rovněž fond Templeton Eastern Europe investuje 34 % portfolia do finančního sektoru a 29 %do energetiky. V regionální alokaci mírně převažují středoevropské akcie, zejména pak maďarské (18 %), rakouské (17 %) a polské (14 %). Turecké akcie tvoří 24 % a ruské akcie 20 % majetkového portfolia. Benchmarkem fondu je index MSCI Emerging Markets Europe. Do rakouských akcií investuje čtvrtinu portfolia fond Volksbank-GoEast-Invest.

Stejný podíl alokuje i ve prospěch ruských akcií a významnou váhu mají ještě polské akcie (21 %). Nejvíce vážící sektory jsou opět finančnictví (26 %) a energetika (14 %). Benchmarkem je stejný akciový index jako u předchozího fondu. Středoevropský region včetně Slovinska preferuje fond Generali Cetral & Eastern Europe Equities. Stěžejními zeměmi pro jeho investování jsou Polsko, ČR, Maďarsko, Rakousko a Slovinsko, v menší míře jsou zahrnuty také chorvatské, rumunské, řecké, litevské nebo lotyšské akcie. Sektorově je fond nejvíce profilován ve finančnictví (34 %), telekomunikacích (13 %) a energetice (11 %). Benchmarkem je index Nomura Central and Eastern Europe ex Russia.

Střední Evropu dobře pokrývají certifikáty

Z alternativních nástrojů k podílovým fondům se pro investování do středoevropských akcií nabízejí především investiční certifikáty. Existují však i ETF, pomocí nichž se lze podílet na výkonnosti výhradně středoevropských trhů. Je jím Lyxor ETF Eastern Europe, které kopíruje středoevropský index CECE. Ten je složen z indexů blue-chip akcií tří zemí: polského PTX (53 %), českého CTX (33 %) a maďarského HTX (14 %). Ze sektorů mají nejsilnější pozici bankovnictví (40 %) a telekomunikace (16 %). Podobnou strukturu portfolia má i iShares DJ Stoxx EU Enlarged 15, které obsahuje polské (41 %), české (20 %), maďarské (20 %) a kyperské akcie (13 %).

Nabídka certifikátů je podstatně širší. Vezmeme-li v úvahu jen nepákové indexové certifikáty, dají se prakticky u každého významného emitenta najít jak certifikáty na index CECE, tak i na jeho jednotlivé složky PTX, CTX a HTX. V případě slovinského indexu blue-chip akcií SBITOP je nabídka menší, příkladem jsou certifikáty od Commerzbank (ISIN DE000CB168L8) nebo Hypovereinsbank (ISIN DE000HV2AXY3). Existují i certifikáty na sektorové indexy CECE, s nimiž je možné se omezit např. na středoevropské bankovnictví, telekomunikace, zdravotnictví nebo středoevropský ropný a plynárenský průmysl.

Článek publikován ve spolupráci s časopisem FONDSHOP.

Klepněte pro větší obrázek

Další články z FOND SHOPu 8/2008:

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Dik
epesnik
22. 4. 2008, 20:35
Dik
Karel
22. 4. 2008, 10:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená