FinExpert.e15.cz

Fondy: Kde vás s pětistovkou nevyhodí

Boom pravidelného investování menších částek je za dveřmi, ale všude neuspějete.
Fondy: Kde vás s pětistovkou nevyhodí
Do pravidelného investování vkládá současná společnost velké naděje.  Jestliže se průběžné investování části příjmu stane pro lidi v ekonomicky aktivním věku samozřejmou záležitostí, budou údajně zachráněni před propadem reálné kupní síly až jednou ztratí schopnost držet krok s požadavky na trhu práce.

Existují úvahy ekonomů, kteří považují popsané řešení za nasazování si růžových brýlí. Budoucím seniorům neklesne jejich reálná kupní síla pouze v případě, že budou mít svoje akcie a dluhopisy komu prodat a zároveň budou mít možnost utržené peníze směnit za požadované služby. Jestliže se rovnovážná úroveň poptávky a nabídky na obou uvedených trzích vychýlí v neprospěch seniorů, umožní jim postupné rozpouštění celoživotně budované finanční rezervy nižší standard uspokojování potřeb než původně čekali.

Existuje i protiargumentace. Snižování ceny držených cenných papírů a zároveň růst ceny poptávaných služeb by budoucí seniory čekal pouze v demograficky upadající a zároveň uzavřené ekonomice. Tedy pouze pokud by rozvinuté země zakázaly svým seniorům prodávat jejich podíly ve firmách zájemcům v zahraničí a ze zahraničí dovážet pracovní sílu pro pečovatelský a zdravotnický sektor.

Ať už jste zastánci první nebo druhé predikce vývoje, praktická rada z toho pro vás plyne stejná: vždycky je lepší mít před důchodem našetřené svoje peníze na svém účtu než spoléhat na pokračování sociálního státu a vždycky je lepší mít víc peněz než méně.
Z uvedeného vyplývá, že finanční produkty  umožňující individuální pravidelné investování malých částek na kapitálové trhy by měly být, nebo se v krátkém čase stát, masově rozšířené ve všech vrstvách společnosti. Ale je tomu tak skutečně? Existuje v České republice dostatečná  nabídka finančních produktů pro pravidelné investování?             
Nazveme-li pravidelné investování finančním produktem budoucnosti, lze konstatovat, že některé finanční skupiny se rychle zorientovaly a jsou štiky v rybníku. Jiné poněkud zaostávají. FOND SHOP se pokusil zmapovat všechny možnosti pravidelného investování.

Velká bankovní trojka: Pravidelné investování ANO

Česká spořitelna zprostředkovává prodej otevřených podílových fondů domácí investiční společnosti ISČS a rakouské ESPA. Minimální požadovaná investice do fondů ISČS činí 5 000 CZK, každá další 1 000 CZK. Minimální požadovaná investice do fondů ESPA, jež mají korunovou třídu, činí 25 000 CZK, každá další také 25 000 CZK. U ESPA fondů, jež nemají korunovou třídu, je minimální investice v České spořitelně 50 000 CZK, každá další také 50 000 CZK, resp. ekvivalent v cizí měně.

ESPA fondy Česká spořitelna z pravidelného měsíčního investování z důvodu vysoké minimální investice prakticky vyloučila. Zbývají fondy ISČS. Běžný člověk je schopen ze svého příjmu měsíčně investovat mezi jedním až pěti tisíci korunami (dodržuje-li doporučení 10 % čistého příjmu). Jestliže plánuje měsíční investice v horní části zmíněného intervalu, může sestavit portfolio z několika fondů ISČS. Jestliže plánuje měsíční investice v dolní části zmíněného intervalu, a přitom  hodlá dodržet pravidlo diverzifikace, nesázet na jeden trh, nezbývá mu než použít tzv. profilové fondy spravované ISČS – Opatrný Mix FF, Konzervativní Mix FF, Vyvážený Mix FF, Dynamický Mix FF. Jedná se o fondy fondů. Liší se od sebe rizikovostí. V Opatrném je více dluhopisů a méně akcií, v Dynamickém obráceně.

Odpověď na otázku „Mají klienti možnost pravidelně investovat malé částky do diverzifikovaného portfolia?“ zní „Ano“.  
   
V Komerční bance jsou k dostání fondy domácí investiční společnosti IKS-KB a francouzské SGAM. Minimální investice do fondů IKS-KB byla stanovena na 5 000 CZK, každá další na 500 CZK. Minimální investice do fondů SGAM je 1 000 EUR nebo USD, tj. 28 000 CZK, resp. 22 000 CZK. Každá další vyžaduje stejně vysokou minimální částku.
KB zvolila stejnou taktiku jako ČS. Zahraniční fondy jsou z pravidelného investování z důvodu vysoké minimální částky prakticky vyloučeny. Naopak z domácích fondů si může investor složit portfolio z několika fondů i když hodlá pravidelně investovat jen několik tisíc korun. Také u KB lze potřebnou diverzifikaci zajistit pomocí fondů fondů. Jedná se o fondy Fénix konzervativní, Fénix smíšený a Fénix dynamický. Liší se rizikovostí (podílem dluhopisů a akcií). Zmíněné fondy fondů IKS-KB mají v současné době až na drobné výjimky portfolio složeno z jiných fondů IKS-KB. Jiné fondy jsou v portfoliu jen doplňkově. Tím se liší od již zmíněných profilových fondů ISČS, které v poslední době hojně využívají ETF, například iShares. 

 Co se možností investování do fondů týká, nejlépe z tzv. velké trojky je na tom klient v ČSOB. Počet nabízených fondů je v této bance výrazně vyšší a požadované minimální investice nižší. ČSOB zprostředkovává prodej fondů domácí investiční společnosti ČSOB Invest a zahraničních společností KBC a EMIF, jež jsou obě s ČSOB majetkově spřízněné přes mateřskou KBC Group.

Minimální investice do všech fondů, českých i zahraničních, byla v ČSOB stanovena na 5 000 CZK, každá další na 500 CZK. Investor může svoji několikatisícovou měsíční investici pohodlně rozložit do několika fondů a navíc má skutečně z čeho vybírat. Pro klienty, kteří požadují diverzifikované portfolio i při ukládání velmi malých částek (např. 500 CZK) nebo preferují pohodlí na úkor možnosti vytvářet si portfolio na míru, jsou i v ČSOB připraveny fondy fondů – ČSOB Konzervativní, ČSOB Vyvážený, ČSOB Růstový, ČSOB Dynamický. Do portfolia nakupují fondy KBC.    

Ostatní banky: Většinou to jde, ale ne všude

Živnostenská banka má stejného majitele jako investiční společnost Pioneer Investments, italskou banku Uni Credit. Není překvapením, že pracovníci poboček Živnostenské banky odkazují zájemce o investování na Pioneer Investments. Tato investiční společnost je v oblasti nabídky pravidelného investování jednou z nejaktivnějších a nejinovativnejinovativnějších v České republice (více dále v textu).

ING není v ČR klasickou retailovou bankou, nedisponuje zde sítí poboček. Fondy investiční společnosti ING IM jsou však v ČR poměrně rozšířené díky externím investičním zprostředkovatelům, kteří s ING IM spolupracují. Minimální vklad do korunových fondů je 500 CZK, do eurových nebo dolarových 50 EUR nebo USD (1 400 CZK, resp. 1 100 CZK). Pravidelné investování menších částek je tedy možné, investor ale někdy nemusí dosáhnout optimální diverzifikace. Uvedené limity platí pro ING Bank, externí zprostředkovatelé je mohou mít nastaveny výše.

Minimální investice do fondů Raiffeisenbank je 10 000 CZK. Existuje však možnost sjednat pravidelné investování při němž může minimální investice klesnout až na 500 CZK do jednoho fondu. Relativně slušné diverzifikace lze tedy dosáhnout s částkou od 2 000 CZK měsíčně.

Podobně jsou na tom investoři ve Volksbank. Existuje Investiční program VB-fondy. Při pravidelné investici mohou klienti snížit měsíční vklad až na 25 EUR (700 CZK) do jednoho fondu.

Ostatní bankovní domy působící v ČR zatím nejsou produktům pravidelného investování menších částek do otevřených podílových fondů příliš nakloněny .

Velcí nebankovní hráči: Štiky, co přináší inovace

Využít příležitosti plynoucí z předpokládaného boomu pravidelného investování menších částek do diverzifikovaného portfolia otevřených podílových fondů se rozhodly některé nebankovní instituce. Nejaktivnější a nejinovativnější jsou v tomto směru čtyři z nich – Pioneer Investments, Conseq Investment Management, ČP Invest, WIOF. V současné době si ostře konkurují v závodech o přízeň velkých sítí finančních poradců. Přesvědčovacím argumentem bývá v prvé řadě výše provize a administrativní jednoduchost produktu pro poradce i klienty. 

Pioneer Investments, renomovaná investiční společnost působící celosvětově, byla investování menších částek nakloněna vždy. Minimální investice do českých fondů je 5 000 CZK, každá další 1 000 CZK. Minimální investice do lucemburských fondů je 30 000 CZK, každá další 10 000 CZK.

Již delší dobu funguje v Pioneeru program pravidelného investování Rytmus. V něm lze investovat již od 500 CZK měsíčně do českého fondu a od 1 000 CZK do mezinárodního. Letos na jaře byl spuštěn nový program pravidelného investování Rentier Invest. Ten lze označit za jeden z nejužitečnějších investičních produktů na českém trhu. Minimální měsíční vklad 500 CZK dokáže diverzifikovat  do několika fondů, automaticky rebalancovat a s blížícím se koncem investičního horizontu realokovat tak, aby se snižovala rizikovost. V portfoliu Rentier Investu jsou pouze fondy Pioneer (viz FOND SHOP 7/2006).

Velkým konkurentem Rentieru je Horizont Invest od Conseq IM. Minimální pravidelná investice byla stanovena na 1 000 CZK. Také automaticky rebalancuje a s blížícím se koncem investičního horizontu realokuje (snižuje rizikovost portfolia). V portfoliu jsou fondy několika společností. V současné době Conseq, Parvest a Franklin Templeton. Mohou však být vyměněny za jiné. Řízení portfolia je v Horizont Investu o něco aktivnější než u Rentier Investu. Více ve FS 13/2006.

Velmi přátelská k pravidelnému investování menších částek je i společnost ČP Invest. Investovat do jednoho fondu lze od 500 CZK. Dostatečná diverzifikace je zajišťována investičními programy – Konzervativní, Vyvážený, Dynamický. Jejich portfolio je složeno z fondů ČP Invest (viz FS 14/2006).

Nelze opomenout ani pravidelné investování Konto života od společnosti WIOF (viz FS 24/2005). Investovat lze od 500 CZK měsíčně do diverzifikovaného portfolia fondů WIOF, Uni Global a Julius Baer.

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 17/2006

Klepněte pro větší obrázek

Tabulka s přehledem možností

Klepněte pro větší obrázek

 

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Investovani
Brenos
29. 11. 2006, 19:02
Re:Chybne informace
Jožo
28. 11. 2006, 17:08
nerozumím
Michal Aichinger
28. 11. 2006, 13:48
Chybne informace
Drc
28. 11. 2006, 08:54
Re:prosim poradte jak nahradit pojisteni dynamic a
BrainLess
28. 11. 2006, 08:53

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená