FinExpert.e15.cz

Fond omezí výdaje na bydlení

Méně peněz bude například na výstavbu nájemních bytů či na poskytování některých úvěrů pro mladé lidi.
Výdaje Státního fondu rozvoje bydlení se příští rok asi sníží o 40 procent na zhruba 5,63 miliardy korun. Méně peněz zřejmě bude na dotace obcím na výstavbu nájemních bytů i na opravy panelových domů. Naopak více asi připadne na výstavbu družstevních bytů. Návrh rozpočtu fondu bydlení vládě ve středu znovu předloží ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.

Vláda měla rozpočet fondu bydlení na programu již minulý týden, na žádost premiéra Jiřího Paroubka ale jednání přerušila. Ministr Martínek měl o podobě rozpočtu ještě jednat s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Změny v návrhu proti minulému týdnu ale podle mluvčí MMR Radky Burketové i ředitele fondu bydlení Jana Wagnera nenastaly.
Snížení výdajů souvisí s tím, že fond se již nemůže spoléhat na poměrně masivní příliv peněz z Fondu národního majetku. Ty byly hlavním příjmem fondu bydlení do roku 2005. Letošní příjmy včetně převodu prostředků z roku 2005 dosáhly 14,3 miliardy korun. Pro rok 2007 se částka patrně sníží na 8,8 miliardy korun.

V příštím roce návrh rozpočtu počítá s podporou všech současných bytových programů. Sníží se však zejména výdaje na nenávratné dotace, které dosahují 43 procent výdajů fondu. Peníze v některých programech proto ministerstvo navrhuje jen v nezbytně nutné výši.

O více než 40 procent na 800 milionů korun by příští rok ve srovnání s letošním měly klesnout dotace obcím na výstavbu nájemního bydlení. Fond by tak mohl podpořit 1400 nájemních bytů. Zájem obcí se však dá čekat vyšší. Letos se fondu podařilo uspokojit zhruba 75 procent žádostí. "Zvýšení položky oproti předkládanému návrhu by však znamenalo patrně již neúnosné zatížení výdajové stránky nenávratnými nástroji," uvádí se v komentáři k návrhu rozpočtu.

Fond omezí některé úvěry pro mladé

Na úvěry mladým lidem na modernizaci bytu rozpočet fondu zřejmě klesne na 700 milionů z letošních tří miliard korun. Podle ředitele fondu bydlení Jana Wagnera by však tato částka měla být dostatečná. Na úvěry na výstavbu či pořízení bytů pro tuto skupinu obyvatel by výdaje fondu naopak mohly vzrůst o 130 milionů na 1,5 miliardy korun.


Omezení výdajů zřejmě mohou čekat také vlastníci panelových domů. Dotace k úrokům na splácení úvěrů na opravy těchto domů, tzv. program Panel, asi klesnou o 200 milionů na 700 milionů korun. Na dotace na havarijní opravy by mělo připadnout 130 milionů korun, což je o 270 milionů korun méně než letos. Uvažovaná částka je ale přiměřená objemu, který bude pravděpodobně využit na tyto účely v letošním roce, uvádí se ve zprávě vládě.

Více peněz mohou dostat družstva

S vyššími prostředky se na druhou stranu počítá pro bytová družstva na výstavbu bytů, kterých by se díky stomilionové dotaci mohlo postavit zhruba 1000. Nově má fond vyčleněno 300 milionů korun na připravovaný program na opravy, modernizace a regenerace jiných než panelových domů.

Nejpozději od roku 2008 bude fond potřebovat externí příjmy, například dotace ze státního rozpočtu. Jinak hrozí, že by nemohl pokračovat v poskytování dotací, uvádí se ve zprávě vládě. Dříve se také uvažovalo o tom, že by fond mohl získávat peníze z části výnosu daně z převodu nemovitostí, zatím ale tento záměr nebyl schválen.

Zdroj: FinWeb.cz
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená