FinExpert.e15.cz

Flattr: posílejte peníze místo lajků. Stejně snadno

Stačí jednou klepnout – a autorovi pošlete malou odměnu.

Líbí se vám článek, komiks, video, fotka nebo nějaká služba? Pokud jste na Facebooku, nejspíš uznání alespoň občas vyjádříte klepnutím na známé tlačítko „To se mi líbí“. Za jednu sekundu tak morálně podpoříte autory a ještě odkaz doporučíte svým přátelům.

Kdyby šlo tvůrcům kvalitního obsahu stejně jednoduše poslat pár drobných, ocenili byste je i takhle? Aspoň občas? Dohromady třeba padesátikorunou za měsíc?

Právě krásně bezpracné sponzorování oblíbených bloggerů, filmařů, muzikantů a různých webových všeumělů už dva roky umožňuje švédská služba Flattr. Ta se teď dočkala neoficiálních českých stránek a během týdnů snad přijde i kompletní lokalizace.

Ať se vám toho líbí sebevíc, každý měsíc zaplatíte stejně

Stačí si na Flattru nabít účet – jak, to uvidíte za chvíli – a určit, kolik peněz každý měsíc autorům rozdělíte. Řekněme, že by to bylo „koncesionářských“ 135 korun. Když pak na webu připojeném ke službě klepnete na zelené dotovací tlačítko, tvůrce nedostane nějaký okamžitý paušální příspěvek. Teprve na konci měsíce se totiž peníze z vaší pomyslné obálky rovným dílem rozdělí mezi všechny podarované. Líbilo se vám pět stránek? Autor každé dostane 27 korun. Patnáct? Pak to bude po devíti. So třicet pět? Po koruně.

Má to ještě jednu výhodu: do Flattru na rozdíl od dalších platebních systémů můžete být přihlášeni neustále. I kdyby vám někdo ukradl počítač, zdefrauduje leda pár desítek korun.

Nenechte si ujít: Pavel Kohout: Kalousek a Sobotka? Nevidím rozdíl. Znají svět financí jen z pohledu státu

Pro úplnost dodejme, že Flattr nemá s Facebookem nic společného, ačkoliv se do něj lze přes tuto síť rychle přihlásit a „lajkování“ funguje podobně. Mimochodem, první zelené dotovací tlačítko Flattr se na webu před dvěma lety objevilo dokonce o pár týdnů dřív než to známější modré lajkovací od Facebooku.

První dotace vezme tři minuty. Každá další jedinou sekundu

Teď prakticky. Při registraci zatím potřebujete začátečnickou angličtinu (případně němčinu, francouzštinu, španělštinu), jinak na tom ale není nic těžkého. Platit i přijímat dary můžete začít zhruba za tři minuty. Jestliže tolik nespěcháte a pošlete peníze bankovním převodem, nepotřebujete dokonce ani platební kartu.

Na úvodní stránce klepněte na Sign Up a vyplňte kontaktní údaje. Pokud používáte Facebook či Twitter, můžete účty provázat a tuhle „práci“ si ušetřit.

Klepněte pro větší obrázek

Po založení účtu klepněte na Add Means („Přidat prostředky“) a vyberte si, jakou částkou účet nabijete. Nejrychlejší je to kartou nebo PayPalem. Konzervativní uživatelé můžou poslat peníze bankovním převodem na český účet Moneybookers, takže se vyhnou stokorunovým poplatkům za mezinárodní transakce. Flattr si z převodu vezme několikaprocentní provizi – což je způsob, jak na sebe služba vydělává.

Klepněte pro větší obrázek

Na Dashboardu, ovládacím panelu, si pak posuvníkem vyberte, kolik peněz měsíčně chcete rozdělit. Nejmenší možná částka jsou dvě eura, tedy padesátikoruna. Taky tu vidíte, komu všemu jste přispěli.

Klepněte pro větší obrázek

Odteď už můžete odměňovat autory. Jakmile pod něčím zajímavým uvidíte tlačítko Flattr, stačí na ně klepnout. To je celé. Jedna sekunda.

Klepněte pro větší obrázek

Nakonec se ještě vrátíme do administrace. Odkaz Get Button vám tu nabídne pomoc s vložením sponzorovacího tlačítka do vlastních stránek. Je při tom jedno, jestli obsah publikujete na vlastním webu, nebo na některé z desítek podporovaných platforem pro blogování a šíření fotek či videa.

Přes sto padesát českých donátorů

Seznam českých webů, které lze přes Flattr podpořit, najdete právě na neoficiálních českých stránkách služby. Vedle zájmových magazínů zkoušejí systém i někteří známí bloggeři.

Filmový recenzent František Fuka nasadil Flattr začátkem prosince a v lednu se dělil o výsledky: „15 z vás celkem 48krát flattrovalo FFFILM nebo jeho jednotlivé články, což odpovídá hrubé sumě 36 euro, tedy asi 920 korun.“ Tím se ale řadí mezi ty nejúspěšnější. Další populární blogger Patrick Zandl mi napsal: „Částky nejsou ohromující, dvě eura za dva měsíce – jen jsem tu službu chtěl zviditelnit. Za výdělek bych to neoznačil, potřebuji ještě půl eura, abych zaplatil poplatky za zaúčtování platby účetní a bankou.“

Podobně vypadají i další zkušenosti, případně letmý pohled na weby zobrazující počet obdržených dotací – byť ten z výše vysvětlených důvodů nelze rovnou převést na peníze.

„Odhaduju, že dnes mají české weby z Flattru příjem okolo desíti tisíc. Z toho bych vyvodil počet českých uživatelů na 150 až 500,“ píše propagátor služby a jeden z lidí pracujících na jejím překladu, David Antoš. Ten taky doufá, že se systém víc prosadí mezi „časnými osvojiteli“ a přes ně se pak dostane k běžným uživatelům.

Český překlad a související publicita by skutečně mohly Flattru pomoci růst. Nemá cenu doufat, že by díky tomu zprudka začala kvést špičková nezávislá žurnalistika. Na to se bude v systému i nadále točit příliš málo peněz. A jak umí trh docenit kvalitní obsah, to vám v nějaké talk show zase povědí Zdeněk Troška a Jiří Krampol.

Sám vidím smysl Flattru jinde. Žijeme ve společnosti, kde je přijatelné neplatit ani za ty věci, za které se platit musí: za filmy, hudbu, jízdu tramvají. Tenhle dárek ze Švédska by mohl posílit opačnou normu: že je správné platit za něco, co můžeme dostat i zadarmo. Už pro ten pocit.

Článek vyšel na www.penize.cz  

Další článek


 

celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Když chci podpořit web, který se mi líbí, tak mu kli...
Ušák
18. 4. 2012, 10:52
Nemam problém zaplatit za film,hudbu atd, ale musí t...
ToLa
16. 4. 2012, 11:29
Vyhrajte: Samsung Galaxy Tab 10.1               Sam...
James Doubler
15. 4. 2012, 14:15
No, ale vyslání lajky do vesmíru stálo Sověty hodně ...
J.
15. 4. 2012, 13:50
Vyhrajte: Samsung Galaxy Tab 10.1                Sa...
James Doubler
15. 4. 2012, 01:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená