FinExpert.e15.cz

Firmy ruší příspěvky na důchod i dovolenou navíc

Auto i telefon k soukromým účelům a týden dovolené navíc. Tyto benefity jsou často minulostí, velkorysých firem ubývá.
Firmy ruší příspěvky na důchod i dovolenou navíc

Mnoho firem zamrazilo mzdy svých zaměstnanců a rozhodlo se klíčové pracovníky motivovat na míru ušitými benefity. „Tlaky na udržení zaměstnanců nejsou v této době tak silné, proto se majitelé a manažeři firem soustředí spíše na ty pracovníky, kteří jsou pro chod firmy nezbytně potřeba. Těm pak nabízí nadstandardní výhody, jako například školení nebo příspěvek na dovolenou. Obecně lze říci, že volí spíše daňově odepsatelné bonusy, které mají ještě navíc tu výhodu, že je lze použít jednorázově, oproti například zvyšování platu, které je dlouhodobé. S jednorázovými bonusy lze více operovat,“ uvedl analytik makléřské společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Podle majitele softwarové vývojové společnosti ecommerce.cz, Radka Sedláře, jsou zaměstnanecké benefity společně s výší platu a dobrými vztahy s kolegy zásadním elementem, který zaměstnanec bere v úvahu při hodnocení spokojenosti či nespokojenosti se svou prací. Na mnohé benefity si však zaměstnanci zvykli a berou je jako standard, jedná se především o stravenky, kávu a nápoje na pracovišti, týden dovolené navíc, mobilní telefon, notebook či služební auto.

Je libo masáž?

„Je jasné, že se krize musela dotknout i benefitů, na které se lákají noví perspektivní zaměstnanci. Rozhodně ale ne tolik jako například platů. Stále totiž platí, že benefity jsou jedny z nejúčinnějších motivačních prvků. Firmy tlačí na vyšší efektivitu práce a raději se zbaví slabších zaměstnanců. Pomocí různých motivátorů pak tlačí ty silné, aby zvládli práci i za ně,“ podotkl Sedlář.

Majitel vývojové firmy se 130 zaměstnanci investuje jak do klasických benefitů, mezi něž patří vzdělávací kurzy, příspěvek na důchod či životní pojištění, na kulturu či sportovní aktivity, tak do benefitů nestandardních – třeba ovoce na pracovišti. „Nyní budeme zavádět masáže ve firmě. Jinak se nám osvědčilo čas od času zorganizovat výlet do Rakouska na lyže nebo do lázní, případně opékání prasátka,“ dodal Sedlář. „Benefity, jako jsou stravenky, mobil, káva a nápoje přímo na pracovišti nebo sick days, jsou v IT firmě standardem, zaměstnanci je nevnímají jako něco, za co by měli být přehnaně vděční.“

Největší škrty byly v médiích

Jak období krize zamávalo se zaměstnaneckými výhodami, ukazuje například kontinuální průzkum společnosti Merces.cz, který detailně mapoval výdělky a benefity 250 tisíc zaměstnanců zapojených do průzkumu v letech 2008 a 2009. Dovolenou nad rámec zákona mohlo v loňském roce využívat o 11 % zaměstnanců méně než v roce 2008. Desetina zaměstnanců přišla v průběhu roku 2009 o nápoje na pracovišti zdarma a 9 % o příspěvek na penzijní připojištění. Nejméně se rušily benefity, jako jsou notebooky či auta k soukromým účelům. Nejpostiženějším se jeví sektor médií, financí a poštovních služeb. Například o dovolenou nad rámec zákona přišlo v průběhu minulého roku 13 % zaměstnanců médií a 12 % zaměstnanců dopravy.

Chceme jistoty

Průzkumy posledních měsíců ale ukazují, že by lidé raději viděli peníze za školení, kulturu nebo sportovní vyžití na svých výplatních páskách. „V době krize se lidé více než jindy soustředí na jistoty, což je pro ně více dnů volna či pevná mzda. Přestože jsou na benefity jako příspěvek na dovolenou nebo stravenky do jisté míry zvyklí, platí teď spíše rčení: Radši vrabec v hrsti než holub na střeše,“ uvedl primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice Jiří Brančík. Podle Hatlapatky mají zaměstnanci opravdu tendence investice od zaměstnavatele do vzdělání nebo různých požitků přepočítávat na reálné peníze.

Srovnání nefinančních benefitů 2008 vs. 2009

Klepněte pro větší obrázek

Podle studie společnosti pro výzkum trhu GfK Czech je pro Čechy největším lákadlem třináctý či čtrnáctý plat, který by rádo obdrželo 41,7% lidí, již pracují na plný úvazek. Lidé také touží po volnu navíc, například šestitýdenní dovolenou by si přálo mít 28,4% respondentů. Pět týdnů dovolené čerpá 31,3% respondentů. „Dny volna navíc opravdu patří k atraktivním výhodám, právě ty jsou ale pro firmu těžce organizovatelné, zvláště ve chvílích, kdy se potýká s množstvím zakázek,“ uvedl Sedlář z ecommerce.cz.

Firmy svým zaměstnancům poskytují nejčastěji stravenky, ty jsou přitom podle výzkumu GfK až na čtvrtém místě v tužbách a přáních zaměstnanců. Pobírá je 38,5% Čechů. Zaměstnavatelé platí svým zaměstnancům ve 24,1% případů také penzijní připojištění, závodní stravování může využívat 20,3% zaměstnaných. Zajímavé je, že pokud by si zaměstnanec měl určit sám, jaké benefity získá, závodní stravování by chtělo pouze 5,8% lidí. „Lidé touží po penězích, za které si pořídí, co opravdu potřebují nebo chtějí, a benefity jim zbytečně nepropadají,“ potvrdil psycholog Brančík.

Lidé potřebují změnu

Peníze ale nemusí být nejefektivnějším motivačním prvkem pro všechny. „Pro mě osobně je významným benefitem to, že pracuji pro velkou, českou firmu. Takže jsem hrdá na to, že Zetor je dobrá značka. Jinak bych přivítala různé kurzy a školení,“ uvedla Jana Sutorová pracující jako logistik ve firmě Zetor. Aktuální zkušenosti firem ukazují, že je potřeba si uvědomovat různorodé zájmy lidí, kteří pro společnost pracují a jejichž potřeby by mohly při plošném nastavení systému odměn zůstat neuspokojené. „Rozhodně je potřeba poslouchat hlasy zevnitř, vědět, co lidi baví, co by jim pomohlo, aby pro firmu pracovali raději. Káva na pracovišti zdarma asi nenadchne člověka, který kávu nepije. Vše ale souvisí s velikostí firmy, snáze se vyhoví individuálním požadavkům v menším kolektivu než ve stočlenné mase lidí,“ dodal Sedlář. Podle průzkumu je pro 25% lidí velkým lákadlem služební automobil, přičemž 13,5% by chtělo mít možnost ho využívat i k soukromým účelům.

Desetiprocentní hranici překročil ještě příspěvek na dovolenou (11,5 %) a proplácení plného platu v době pracovní neschopnosti (11,3 %). Podoba budoucích zaměstnaneckých výhod by se podle odborníků měla odvíjet od potřeb rychle stárnoucí společnosti, kdy budou zaměstnanci řešit, jak se postarat o stárnoucí rodiče a přitom neztratit práci – ocení možnosti pracovat z domu či na zkrácený úvazek.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Odbory kontrolovat a nenechat se uspat
Pjotr
4. 6. 2010, 12:50
Nedaj - nebudu
dejfik
4. 6. 2010, 10:18

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená