FinExpert.e15.cz

Firmy objevují výhody služebních platebních karet

Firemní platební karty v České republice používá téměř třetina malých a středních podniků, ale jejich počet je stále malý.

Držitelé služebních platebních karet je používají především k výběru peněz z bankomatů a k placení výdajů během služebních cest. Sektor firemních platebních karet pokračuje v trendu rychlého růstu z minulých let a v počtu vydaných firemních karet mu dominuje Komerční banka, vyplývá vyplývá z průzkumu společnosti MasterCard.

Penetrace služebních karet je stále malá, ale stoupá

Z 300 firem, které byly do průzkumu společnosti MasterCard zahrnuty, vlastnilo služební platební karty 27 %, to je 81 společností. Přitom celkem 78 %  z nich uvedlo, že se jedná o kreditní karty. Není překvapující, že tyto karty jsou zároveň pro podnikání vnímány jako nejvhodnější – představují totiž pro firmy v případě potřeby ideální prostředek ke snadnému získání výhodné půjčky, uvádí Ján Čarný z MasterCardu. Debetní karty používá 55 % oslovených firem a 23 % používá služební charge karty.

Bankovní trojka je silná nejen u občanů

Jak vyplývá z průzkumu, mezi malými a středními podniky v České republice, tak vedoucí pozici v tomto segmentu zaujímá Komerční banka následovaná ČSOB a Českou spořitelnou. Téměř polovina oslovených společností má firemní účet právě u Komerční banky (44 %), 24 % u ČSOB a 11 % vede svůj účet u České spořitelny. Komerční banka je  zároveň největším vydavatelem firemních platebních karet mezi malými a středními podniky – vydala celkem 51 % těchto karet. ČSOB vydala 18 % firemních platebních karet a Česká spořitelna společně s GE Money Bank shodně 9 %. Tato zjištění potvrzuje i fakt, že 93 % oslovených firem používá firemní platební karty té banky, u níž mají vedený svůj firemní účet.

Způsoby používání firemních karet

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: MasterCard

Útrata služebními kartami je vyšší, než u občanů

Představitelé oslovených společností své služební platební karty používají v průměru 1,44x týdně. Nejčastěji jsou pak používány v drobných firmách s ročním obratem 1-5 mil. Kč. Tyto podniky je využívají průměrně 1,8x týdně. Vnímání výhod firemních platebních karet je prakticky stejné jak mezi jejich držiteli, tak i mezi těmi, kteří tyto karty ještě nepoužívají. Mezi hlavními výhodami bylo nejčastěji zmiňováno překlenutí krátkodobých výpadků příjmů, snížení nároků na administrativu či poskytnutí bohatých dodatečných služeb jako je například cestovní a úrazové pojištění nebo pojištění pro zaměstnance. Tyto výhody firemních platebních karet byly u většiny oslovených podniků také hlavními důvody pro jejich pořízení.

Karty ve firmách jsou stále jen pro vyvolené

Firemní platební karty využívají nejvíce majitelé společností (98 % těch, jejichž firma má tyto karty k dispozici). Generální ředitelé je používají ve 44 % a finanční ředitelé ve 24 % případů. Majitelé společností jsou zároveň osobami, které ve více než polovině (56 %) případů rozhodují o pořízení firemních platebních karet. Ve 41 % podniků činí toto rozhodnutí generální ředitelé a v 9 % společností finanční ředitelé. Mezi další zjištění průzkumu patří i fakt, že 92 % držitelů firemních karet je nepoužívá k placení osobních výdajů a naopak – jen 10 % držitelů osobních platebních karet je využívá k úhradě firemních nákladů.

Počet vydaných firemních platebních karet MasterCard dosáhl na konci minulého roku 78 000 při meziročním nárůstu ve výši 44 %. Celková útrata uskutečněná těmito kartami v roce 2006 činila 14,3 mld. Kč a oproti roku 2005 se zvýšila o 24 %.

Jako služební karty banky vydávají i karty společnosti VISA Europe. Případně lze zvolit i nabídku služebních charge karet s brandem společností Diners Club a American Express.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená