Mezi podnikateli byla v prosinci loňského roku zaznamenána 61 % spokojenost s aktuální ekonomickou situací. Což je nejlepší výsledek za uplynulé tři roky. Uvádí to ČSOB, která pravidelně zjišťuje hodnotu Indexu očekávání firem mezi malými a středními podnikateli.
„Výsledky potvrzují letošní výkonnost ekonomiky a ukazují na aktuální stabilitu podnikatelského prostředí v ČR. Žádné velké daňové novelizace, celkem předvídatelný kurz koruny, nízké úrokové sazby a rostoucí kupní síla domácností mají hlavní vliv na optimismus podnikatelů,“ říká Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.
Život ve Spojených státech dokonalý rozhodně není.
Tato příznivá situace je pro podnikatele motivujícím prvkem. Asi proto také skoro 2/5 firem čekají, že se jejich situace ještě zlepší a v 1. čtvrtletí roku 2016 se jim zvýší poptávky. Necelá pětina podnikatelů si myslí opak. „Podobný vývoj na konci roku jsme zaznamenali již v předchozích letech. Zdali tento trend souvisí s obdobím Vánoc nebo jde o jinou příčinu, která neodpovídá optimismu ostatních dílčích indexů, to bude možné stanovit až v další vlně výzkumu,“ komentuje Petr Manda.
Díky těmto optimistickým vyhlídkám se chystá 22 % firem pole působnosti svého podnikání rozšiřovat.
Dostanou zaměstnanci přidáno?
Zvyšovat mzdy svým zaměstnancům během letošního roku plánuje 43 % firem. Na přelomu let 2013 a 2014 to bylo jen 25 %. Na více peněz se mohou nejvíce těšit zaměstnanci ve středních firmách s padesáti a více pracovníky. Navyšovat mzdy by zde chtěla polovina zaměstnavatelů. Třetina dokonce nad hranici inflace. Mezi firmami se 4 až 50 zaměstnanci plánuje zvyšovat mzdy necelá polovina subjektů, nad hranici inflace pak podobně jako ve větších firmách necelá třetina.
Firmy budou nabírat i nové zaměstnance. Počty zaměstnanců bude zvyšovat 31 % společností.