FinExpert.e15.cz

Firma LAC částečně vděčí za svůj úspěch i ekonomické krizi

(Inzerce) Příkladem úspěšné ryze české firmy, která vznikla prakticky z ničeho a dnes vyváží do více než 30 zemí světa, je jihomoravská společnost LAC.
Firma LAC částečně vděčí za svůj úspěch i ekonomické krizi

Od původní produkce – pecí pro vypalování keramiky – výrazně rozšířila své portfolio například o pece a sušárny pro slévárny neželezných kovů, tepelné zpracování kovů, laboratoře a další průmyslové aplikace. Nesmíme však zapomínat ani na výrobu žárobetonových tvarovek. Je to i zaměření na úsporná zařízení, co společnost LAC vyneslo na vrchol. „Začínali jsme v garáži a teď, o 23 let později, máme 240 zaměstnanců, dvě provozovny a stále nás to baví,“ popisuje úspěšnou cestu firmy LAC její jednatel Jiří Crhák.

V jakých odvětvích se můžeme setkat s vaší produkcí?

Naše produktové portfolio pecí a sušáren je poměrně široké, proto zasahujeme do nejrůznějších odvětví průmyslu. Nejvýznamnější oblastí je bezesporu automobilový průmysl. Dodáváme výrobky rovněž firmám z plastikářského, gumárenského, elektrotechnického, chemického, vojenského, ale třeba i leteckého průmyslu. Obecně by se dalo říct, že naše pece a sušárny jsou vhodné pro všechna průmyslová odvětví, kde je třeba nějakým způsobem tepelně zpracovávat výrobky od 50 °C až do 1800 °C.

Co se týká naší druhé provozovny v Hrušovanech nad Jevišovkou vyrábějící žárobetonové tvarovky, hlavními odběrateli jsou firmy z oboru metalurgie a výrobci kotlů na dřevo, pelety a biomasu. Významnou část výroby žárobetonů však využíváme i do vlastní výroby pecí a sušáren.

Zaměřujete se i na vlastní výzkum a vývoj?

Společnost disponuje vlastními samostatnými vývojovými týmy, a to jak na provozovně průmyslových pecí a sušáren, tak na provozovně žárobetonových tvarovek. Zároveň využíváme spolupráce s vysokými školami při realizaci výzkumu i při získávání nových, kreativních pracovníků. Svůj výzkum financujeme především z vlastních zdrojů, případně s využitím dotačních programů.

Jak se vaše společnost vypořádala s nedávnou ekonomickou krizí?

Z našeho pohledu krize odezněla a v poslední době pociťujeme celkové oživení ekonomiky, díky kterému firmy investují do nových technologií a obměňují stará zařízení za nová. Pokud bychom měli najít něco pozitivního na ekonomické krizi, je to určitě trend firem hledat úspory. My se tomuto trendu přizpůsobili a v posledních pěti letech jsme kladli velký důraz na vývoj energeticky úsporných zařízení, ke kterým navíc poskytujeme zákazníkům energetické audity zdarma.

Jeden z našich energeticky úsporných produktů – elektrická udržovací pec na hliník PTE Mk.II - byl oceněn na brněnském veletrhu v roce 2012 v soutěži o Zlatou medaili. To nás utvrdilo v tom, že důraz na energetické úspory je správnou cestou. Proto jsme v dalších letech uvedli na trh například plynové rekuperační pece a poloautomatickou kalicí linku, které jsou schopny ušetřit našim zákazníkům až třetinu nákladů.

Klepněte pro větší obrázek

Podařilo se vám prosadit i na zahraničních trzích?

Ano, export tvoří dokonce 60 % našeho obratu. Nejvýznamnějšími exportními teritorii v loňském roce pro nás byly Německo, Polsko, Velká Británie, Švédsko, Rusko a Francie. Celkově však ročně vyvezeme zboží do více než tří desítek zemí světa. Obchodní zastoupení máme například i v Číně a dodáváme na všechny kontinenty světa. Naše exportní strategie spočívá v tom, že v každé zemi, kam chceme proniknout, nejprve vyhledáme silného obchodního partnera znalého místního trhu, který bude schopen celý obchodní proces ve spolupráci s naším obchodníkem řídit a následně poskytnout i případný servis a další podporu.

Výborným příkladem dobrého výběru obchodního partnera je Velká Británie. Během dvou let spolupráce se nám podařilo získat několik velkých zakázek pro firmy z leteckého průmyslu, který má v Británii velkou tradici a v posledních letech roste téměř 10% tempem.

Můžete nám prozradit, jak získáváte nové zakázky?

Především akviziční činností našich obchodníků a prodejem prostřednictvím zahraničních obchodních partnerů, kterým se snažíme dát maximální technickou, obchodní i marketingovou podporu. V marketingu jsme udělali nedávno důležitý krok vpřed. Marketingové oddělení jsme letos v červenci osamostatnili a personálně posílili. Ačkoliv to ve srovnání s podobně velkými společnostmi v jiných oborech může znít banálně, ve strojírenství zatím mnoho firem velký důraz na marketing neklade. My se však tento stav snažíme obrátit v naši konkurenční výhodu.

Do této oblasti spadají i veletrhy. Jste stálým vystavovatelem na brněnském veletrhu?

Naše první účast na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně se datuje do roku 1992. Od té doby jsme ani jednou nevynechali. Jinak tomu nebude ani letos. Náš stánek naleznete stejně jako minulý rok v pavilonu V.

Tento veletrh je pro nás skvělou příležitostí setkat se osobně s našimi zákazníky a vlastně celou odbornou veřejností. Je pro nás vrcholem veletržní sezóny, a proto se snažíme vždy představit nějaký nový, zajímavý produkt.

Uvedl jste, že většina vaší produkce směřuje na export, což vyžaduje i finanční zajištění. S jakou bankou spolupracujete?

Naše společnost je klientem Komerční banky. Kromě běžných bankovních služeb, tedy tuzemského a zahraničního platebního styku, využíváme úvěry pro svůj další rozvoj. Vzhledem k našemu proexportnímu zaměření potřebujeme i další specializované produkty, jako jsou směna zahraniční měny, zajištění kurzů, záruky či akreditivy. Dále využíváme synergických efektů společností ve skupině KB, jako je finanční leasing od společnosti ALD Automotive nebo životní pojištění od Komerční pojišťovny.

Hlavní výhodou Komerční banky a jejího bankovního poradce Richarda Šuby je znalost naší společnosti, což umožňuje rychlou reakci na naše potřeby. Jako velmi výhodné se nám jeví využívání záruk a používání aplikace TF Online, což vede k velmi operativnímu vystavování potřebných dokumentů.

Dosud největším projektem bylo financování skladovací haly o velikosti 2500 m2 a nákup strojního zařízení v objemu 19 milionů Kč. Poskytnutí tohoto úvěru nám umožnilo zvýšit kapacitu naší produkce, zvýšit produktivitu práce a zároveň zlepšit pracovní podmínky zaměstnanců.

Využili jste při svém rozvoji evropské dotace?

Ano. Společnost využívá dotačních programů právě ke svému dalšímu rozvoji. Například za finanční asistence ze strany Komerční banky jsme prostřednictvím dotací nakoupili manipulační techniku a ostatní strojní zařízení.

Co byste v kostce řekl o vaší společnosti?

LAC je ryze česká společnost, která se vypracovala z garáže o rozměrech 10 x 10 m až do výrobních, skladovacích a administrativních prostor o celkové ploše 25 000 m2. Vyvíjíme nejen žárobetonové tvarovky, ale i pece a sušárny přesně podle potřeb zákazníka. Stačí vám jen představa, co chcete tepelně zpracovávat, a my vám navrhneme to nejvhodnější a přesné řešení. V nabídce máme více než 50 řad standardních pecí a sušáren a měsíčně vyvíjíme v průměru osm atypických zakázkových projektů. Od našeho vzniku v roce 1992 jsme vyrobili přes 12 000 pecí, které žhnou ve 35 zemích světa. To vše je výsledek postupného růstu krůček po krůčku. Pro srovnání – v roce 2000 jsme měli 114 zaměstnanců při obratu 85 milionů korun, dnes máme zaměstnanců 240 a roční obrat se šplhá k 324 milionům.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená