FinExpert.e15.cz

Fincentrum Hypoindex: Úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu

Hodnota Fincentrum Hypoindexu během února poklesla velmi výrazně, a to o celých 0,23 procentního bodu. Aktuální výše 4,43 % znamená nové historické minimum. Zřetelně se zde projevilo snižování úrokových sazeb, ke kterému banky přikročily v první polovině měsíce.
Fincentrum Hypoindex: Úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu

Fincentrum Hypoindex, únor 2005

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum
*Vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry

Úrokové sazby na historickém minimu

Od 1. do 11. února oznámilo snížení úrokových sazeb u vybraných hypotečních úvěrů hned sedm bank. Impulsem bylo jistě snížení úrokových sazeb centrální bankou. Ta na svém pravidelném zasedání 27. ledna neočekávaně snížila dvoutýdenní reposazbu o čtvrt procentního bodu. Banky toho využily a jedna po druhé začaly sazby snižovat, tak aby nezůstaly za konkurencí pozadu. V praxi se to skutečně projevilo, v průměru se sazby nově poskytnutých hypotečních úvěrů snížily o 0,23 procentního bodu. K podobně výraznému poklesu došlo naposledy v říjnu loňského roku. Ještě rychlejší změnu směrem dolů jsme zaznamenali pouze v březnu 2003, tehdy průměrné sazby hypoték klesly během jediného měsíce o 0,24 bodu.

Díky tomu dosáhla únorová hodnota Hypoindexu svého historického minima. Svůj dosavadní rekord z května loňského roku překonala o 0,05 procentního bodu. Jelikož není vyloučeno, že ČNB přikročí k  ještě dalšímu snížení úrokových sazeb, je možné, že se dočkáme také dalšího poklesu Hypoindexu.

Nových úvěrů bylo v únoru mnohem méně

Vzhledem k tomuto vývoji úrokových sazeb je proto zajímavé, že došlo k značnému poklesu počtu i objemu nových hypoték. Banky, od kterých máme údaje, poskytly v únoru společně téměř o třetinu méně úvěrů než v lednu. K snížení počtu úvěrů došlo u většiny z nich, a to dokonce o čtvrtinu až polovinu. Méně úvěrů během jednoho měsíce bylo poskytnuto naposledy v květnu roku 2003. Pokles ale nezačal až v únoru, navzdory snižování sazeb se počet nových hypotečních úvěrů snížil již v lednu. Nyní však byl mnohem výraznější.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum

Máme tedy dva rekordy. Historicky nejnižší úrokové sazby a zároveň výrazné poklesy počtů a objemů nově poskytnutých hypoték. Proč bylo nyní poskytnuto hypoték tak málo? Co si o tom myslí odborníci?

„Příčinou může být zrušení státní podpory, ale i letošní tuhá zima a opožděný nástup stavebních prací“, říká Barbora Závodská z České spořitelny. Podobný názor má také David Sahula z Hypoteční banky: „Největší roli bude asi hrát státní finanční podpora pro mladé na pořízení bydlení, neboť ta se od února snížila na nula procentních bodů, a tak si zřejmě mnozí klienti pospíšili, aby podporu ve výši jednoho procentního bodu ještě získali. “. A navíc dodává: „Mimochodem, únorové snížení počtu poskytnutých úvěrů není jen záležitostí tohoto roku, ale jedná se o celkem obvyklý jev.“ Obecně shrnuje stávající situaci František Pavelka z Wüstenrotu: „Český hypoteční trh se zřejmě začíná normalizovat a stává se standardním. To znamená, že začíná reagovat nejen na změny úrokových sazeb (včetně státních podpor, kde se sazby měnily ke konci ledna), ale i na ostatní faktory ovlivňující obecně poptávku po nemovitostech. Kromě toho jsou naši občané stále vzdělanější a určitě si všimli, že řada bank nabízí různé jarní slevy, tak si zřejmě počkali.“

Bude tedy zajímavé sledovat, zda v následujícím měsíci či dvou dosáhnou průměrné úrokové sazby sjednávaných hypoték dalšího historického minima a zda jaro rozproudí novou výstavbu a spolu s jarními slevami obnoví zájem o hypoteční úvěry.

Souhrn za únor 2005 (údaje platí pro fyzické osoby):

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum
*23 bazických bodů = 0,23 procentního bodu

Metodika Fincentrum Hypoindexu

Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Od února začala do zpracovávatelům Hypoindexu poskytovat data o svých hypotečních úvěrech také Volksbank CZ a přidala se k ostatním stávajícím devíti bankám. Vstupní data pro výpočty tedy nyní poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená