FinExpert.e15.cz

Fincentrum Hypoindex: Některé hypotéky budou od února dražší

Hodnota Fincentrum Hypoindexu poklesla o 0,11 procentního bodu na 4,74 %. Což je přesně stejný výsledek jako v březnu loňského roku. Zřetelně se zde ukazuje vývoj, ke kterému došlo v první polovině prosince, kdy banky doslova jedna po druhé oznamovaly, že snižují sazby svých hypotečních úvěrů. Přesto budou náklady na hypotéky od února vyšší.
Fincentrum Hypoindex: Některé hypotéky budou od února dražší

 

Klepněte pro větší obrázek

* Vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry.
Zdroj: Fincentrum

Nadále se tedy potvrzuje, že se zatím nemusíme obávat žádného prudkého zvýšení sazeb, tak jak k němu došlo v období od června do září. Je už totiž zřejmé, že se centrální banka v nejbližším období úrokové sazby zvyšovat nechystá. Banky si proto mohou dovolit hypotéky poskytovat levněji a také nyní v lednu některé z nich sazby opět snižují. O tom, že se jim tím daří získávat nové klienty, svědčí i růst počtu nově sjednaných hypotečních úvěrů během listopadu a prosince. V prosinci devět sledovaných bank poskytlo dohromady 231 úvěrů. O něco málo se zvýšila i jejich průměrná výše.
Přes pozitivní vývoj úrokových sazeb však některým novým klientům náklady spojené se splácením hypotéky vzrostou. Bude totiž snížena výše státního příspěvku k hypotečním úvěrům pro mladé lidi, kteří si pořizují starší nemovitost k bydlení.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum

Daňové odpočty zatím zůstávají

Stát podporuje financování bydlení hypotečními úvěry několika způsoby. V současnosti se na veřejnosti nejvíce diskutovalo o budoucí podobě daňových odpočtů úroků zaplacených z úvěrů na bydlení. Objevila se totiž informace, že by mohly být zrušeny. To by byla nečekaná rána pro ty, kdo hypotéky nebo úvěry ze stavebního spoření již splácejí, jelikož by se jim měsíční splátky například u milionové hypotéky zvedly až o několik set korun.
Nepříjemné by to však bylo nejen pro klienty, ale i pro banky. Daňové odpočty jsou jedním z jejich prodejních argumentů. Někteří noví zájemci by si kvůli vyšší splátce hypotéku nemohli dovolit, respektive by se museli smířit s nižším úvěrem. Ministr pro místní rozvoj poté upřesnil, že daňové odpočty úroků zrušit nechce, měla by však podle něj být alespoň snížena maximální výše úroků, které si je možné ročně odečítat. V současnosti to je 300 000 Kč, ministr navrhuje poloviční částku.

Státní podpora hypoték bude nulová

Nesmíme však přehlédnout další aktuální a významnou změnu státní podpory hypotečních úvěrů, která je již jistá. Od 1. února se přestanou poskytovat příspěvky k hypotečním úvěrům osobám mladším 36 let, které upravuje vládní nařízení č. 249/2002 Sb. Zatímco dosud činila výše tohoto příspěvku jeden procentní bod, u hypotečních úvěrů, u nichž bude zahájeno čerpání po 1. únoru 2005 včetně, bude poskytovaná státní podpora nulová.
Výše státní podpory hypoték se aktualizuje vždy v únoru každého kalendářního roku a je platná až do konce ledna roku následujícího. Stanovuje se v závislosti na výši průměrné úrokové sazby vybraných hypotečních úvěrů poskytnutých v předchozím roce a vyhlašuje ji Ministerstvo pro místní rozvoj. Konkrétní výše těchto příspěvků jsou uvedeny v prostředním sloupci tabulky. Platí, že čím vyšší jsou úrokové sazby na trhu, tím vyšší je i státní finanční příspěvek. Jelikož průměrná sazba za rok 2004 stanovená ministerstvem činí 4,92 %, příspěvek pro rok 2005 bude nulový.

Dotace úrokových sazeb hypotečních úvěrů

Klepněte pro větší obrázek

1) Pouze pro osoby do 36 let; podle NV č. 249/2002 Sb.
2) Podle NV č. 244/1995 Sb.
Zdroj: Fincentrum

Na příspěvek mají obecně nárok mladí lidé do 36 let, kteří si pořizují starší nemovitost k bydlení. Příspěvek se poskytuje pouze k hypotečnímu úvěru nebo jeho části, která nepřekročí částku 800 tis. Kč u bytu a 1,5 mil. Kč v případě rodinného domu s jedním bytem. V praxi je příspěvek připsán na účet příjemce vždy na konci následujícího měsíce, a to ve výši rozdílu mezi výší anuitní splátky při běžném úroku bez příspěvku a výší anuitní splátky při úroku sníženém o stanovené procentní body.
Na podobném principu funguje i státní finanční podpora hypotečního úvěrování bytové výstavby upravená vládním nařízením č. 244/1995 Sb. Na rozdíl od výše uvedeného příspěvku je určena na nové nemovitosti a není tu nijak omezen věk příjemce. Z třetího sloupce tabulky je vidět, že limity, podle kterých se stanovuje úroková dotace, jsou vyšší a přísnější než u příspěvku pro mladé.

Souhrn za prosinec 2004

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum

Metodika Fincentrum Hypoindexu

Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená